szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Zavartalanul folyt és folyik a tulajdon újrafelosztása – derül ki a legfrissebb HVG-ből. Kolosi Tamás, a Tárki elnöke szerint Orbán egyelőre nem az orosz modellt követi.

"A Fidesz elitcserét hirdetett, de klientúraépítés lett belőle" – mondta Kolosi Tamás, a Tárki társadalomkutató intézet elnöke a HVG-nek arra a kérdésére, hogy mennyire alakította át a társadalmat a kormányfő által meghirdetett nemzeti együttműködés rendszere. A sajtó ugyan a semmiből iszonyatos vagyont szerzett Mészáros Lőrinccel, Tiborcz Istvánnal és köreikkel van tele, de ha megnézzük a száz leggazdagabb magyar listáját, a Fidesz által felemelt oligarchák a tizedüket sem teszik ki. A legtöbbjük korábban, jellemzően a rendszerváltás idején szerezte a vagyonát. Az is igaz ugyanakkor, hogy ha gyarapítani akarták a milliárdjaikat, akkor be kellett hódolniuk az új hatalomnak, még a lista élén álló Csányi Sándornak is, és részben osztozniuk kellett az új oligarchákkal – teszi hozzá Kovách Imre szociológus, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának osztályvezetője, a Debreceni Egyetem professzora.

A gazdasági elitnek csupán néhány tagját lehetetlenítette el a hatalom, de a vagyonukat vagy annak a politika számára indifferens részét ők is megtarthatták. Legalábbis ez látszik a kormányfővel összeveszett egykori fideszes pénzember, Simicska Lajos vagy a korábban a szocialistákkal együttműködő Leisztinger Tamás üzleti aktivitásán. Egyelőre nem az orosz modellt követi Orbán – fejtegeti Kolosi.

Orbán Viktor miniszterelnök önkényes törvénykezéssel és függőségi viszonyok kialakításával tartja össze rendszerét, a kiérlelt ideológiája ellenére sem új gazdasági elitet, sem erős középosztályt nem sikerült összekovácsolnia az elmúlt nyolc évben. További részletek a HVG Fókusz rovatában.

 

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!