Tetszett a cikk?

Meglepő mondatokat mondott Gyurcsány Ferenc a párt VII. kerületi fórumán, ahol a négy éve győztes DK-s, Oláh Lajos mellett kampányoltak Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnökkel. A fórum bejáratánál a Fidelitas akciózott, Gyurcsány pénzesőben távozott.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Fidelitasosok fogadták a Gyurcsány Ferenc VII. kerületi fórumára érkezőket, Oláh Lajos képével ellátott papírpénzt osztogattak, rajta a felirat: 747.878 forint munka nélkül kapott fizetés. Ezzel arra utaltak, hogy a DK-s politikusok bojkottálták a parlamenti üléseket, csak elvétve mentek be. A bejáratnál álló fiatalok viszont nem jutottak be a fórum helyszínére, pedig bent elterjedt, a karzatról akarják szétdobálni a pénzt.  Gyurcsány nem úszta meg a végén, távozóban a kocsiját dobálták meg a megmaradt papírpénzzel.

A délutáni fórumra a DK-s közösség számára sztárvendégnek számító Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnököt is leigazolták, aki hozva szokott formáját, eleresztett néhány fideszes poént, most éppen Kósa Lajosról, Semjén Zsoltról - akit kitiltottak az állatkertből -, és arról, itt a feltámadás, hiszen Csepelen 100 halott aláírta a Fidesz íveit. Kuncze ezután váltott, arról kezdett beszélni, a Fidesz minden független intézményt a hatalma alá hajtott, ez az egyik nagy különbség a mostani és az ezt megelőző 8 év között.

Fülöp Máté

És bár volt korrupció akkor is, "szégyenkeztünk is miatta", de azt nem fölülről szervezték.

Mondják meg, melyik miniszerelnök veje lett milliárdos, melyiknek a barátja lett százmilliárdos?

Kuncze szerint a frakciótagok is csak a zsebüket tömik, korábban erre sem volt példa. Itt emlékeztetnénk a Medgyessy Péter miniszterlenök bukásához vezető félmondatra, ami szerint "az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel", illetve Botka Lászlóra, aki az ellenzéket behálózó fideszes politikai maffiáról beszélt.

A volt pártelnök mindenesetre azt mondta, ha sikerül a kormányváltás, tűzzel-vassal kell irtani a korrupciót és annak lehetőségét. Folytatta azzal, hogy a Fidesz szétveri a meglévő rendszereket, a szegény, de tehetséges gyerekek elesnek a továbbtanulás lehetőségétől. Azt mondta, társadalmi, politikai vitát kell folytatni arról, hogy a gyerek célba lőjön, lovagolni tanuljon meg hittant, vagy ismerjék meg a számítógépet, beszéljenek nyelveket. Döntsék el, és csinálják azt - mondta Kuncze, mire megkapta az első tapsot a közönségtől. Majd még nagyobbat akkor, mikor arról beszélt, ők 300 forintos vizitdíjat akartak bevezetni, és elérni azt, hogy mindenki megkapja az ellátást, aki színvonalasabbra vágyik, többet fizet, most viszont

akinek van pénze, az a magánegészségügyben gyógyul, akinek nincs, az mehet a sürgősségire meghalni.

A Gyurcsánnyal koalícióban kormányzó SZDSZ akkori vezetője, Kuncze Gábor önkritikus is volt, azt mondta, túl gyorsan akarták bevezetni a változásokat. Bírálta a kormány szociálpolitikáját, és azt mondta, EU-s pénzek nélkül nem működne a gazdaság, mert a versenyképességgel nem foglalkoztak.

Nem növeli a versenyképességet, ha minden tendert Mészáros Lőrinc nyer, és nem lesz világosabb attól sem, ha Tiborcz csinálja meg.

A Fidesz szerinte csak lerabolta a pénzt.

Fülöp Máté

Miközben fideszes fórumokon rendre azt hallani, csődközelben vették át az országot, Kuncze ezt egészen máshogy látja: "a megelőző 8 évben működött a gazdaság, csak jött egy válság, a helyzetet egy kemény intézkedéscsomaggal sikerült kezelni. 2010-ben a kormányváltáskor tulajdonképpen rendezett helyzetből indulhatott el a Fidesz, az már egy más kérdés, hogy mit műveltek vele, mekkorát szívtak a frankhitelesek, mikor a rossz nyilatkozatokkal felborították az árfolyamot."

Azzal zárta gondolatait, nehogy azt gondolják a jelenlévők, hogy olyan fantasztikus volt az elmúlt 8 év - kérdés, egy DK-s fórumon gondolja-e ezt bárki -, hiszen egy nagy átverés részesei. Az unokák jövője a tét, a jobboldali szomszédot mindenki beszélje rá, hogy hagyjon otthon még egy embert - mondja Kuncze, és nevetve tapsolja a közönség a gyakran hallott poént.

Nem Soros az ellenfél

Innen Gyurcsány Ferenc DK-elnökön a sor, aki azzal nyitott, hogy az elmúlt 28 év legfontosabb választása jön. Jött a szokásos "Európához akarunk tartozni" vonal full hangerővel, arról beszélt, nem szabad játszani a történelemmel, a tét, hogy az ország a történelem főutcájára vagy zsákutcába menetel. Mikor a nagyjából 300 ember rájött, hogy Gyurcsány kimondta a szlogent, hogy "Orbán vagy Európa", vad tapsolásba kezdtek.

Nem Soros az ellenfelünk, hanem Orbán Viktor

- folytatta Gyurcsány, aki szerint ez egy végtelenül romlott, velejéig korrupt hatalom, ami háborús retorikával szétszakítja az országot, és nem engedi, hogy "béke honoljon a honban."

Fülöp Máté

Egy utalással aktualizálta a fórumot, a bulinegyedes népszavazásra utalva azt mondta, helyben ez és ilyenek foglalkoztatják az embereket, nem pedig az, amiről az "újkereszténnyé vált miniszterelnök hajtogat Szentháromságként, hogy Soros-menekültek-Brüsszel." Gyurcsány szerint Orbán semmilyen, a magyar választókat érdemben érintő kérdésre nem ad választ, őket semmibe veszi.

"Semmit nem mond azon kívül, hogy megvéd minket. Még csak az kéne, hogy megvédjen" - viccelődött.

Számon kérte a Fideszt, amiért egyedüliként neki nincs programja - összehasonlításként fideszes fórumokon az összegyűltek azt hallgatják, az ellenzéknek nincs programja, csak marakodnak -, holott szerinte ez a számonkérhetőség alapvető feltétele.

Aki program nélkül akar győzni, lenézi a választókat.

Gyurcsány szerint világos, hogy az ellenzék győzelme után nem lesz jobb minden holnap vagy azután, de az értelmes beszéd visszaszerezhető, és a nyugalom is. "A következő miniszterelnöknek nem az lesz a legfontosabb, hogy a saját gyereke tud-e külföldön tanulni, hanem azért töri kezét-lábát, hogy az ország menjen előre."

Fülöp Máté

Szerinte Orbán fenyegetheti ugyan az országot azzal, hogy elégtételt vesz, de valójában nekik kell elégtételt venni rajta azért, amit tett az országgal. Szerinte az ő - vagyis Gyurcsány - kormányának morálisan igaza volt, ha politikailg nem is. Az ország nem a jobboldalé, de a baloldalé sem, a jobboldal erkölcsi és politikai értelemben sem igazolta, hogy gyarapítaná az országot vagy békét teremtene, az ország jelentős részéről lemondva keveseknek teszi élhetővé azt." Gyurcsány szerint alávaló emberi magatartás, ha valaki sokak felé nem tud megértést tanúsítani.

Kicsit viccelődött azon, hogy ő már a fiatalos, forradalmi hevületét már elvesztette, "nyugodt, stílusában visszafogott, ha úgy tetszik, konzervatív módon kell az ügyeket megoldani, nem ráncigálni az országot, hanem együtt tartani. Ehhez sok kompromisszum kell, nem forradalmi hevület." Azt meghagyják a "zavaros gondolkodású miniszterelnöknek", az ő lelkében úgyis dúl a vihar.

A Jobbik-dilemma

Ő a kormányváltást akarók részéről iszonyú erőt, szenvedélyt érez. Azt mondta, a politikusoknak az a dolguk, hogy érvényt szerezzenek a népakaratnak, de feltette a kérdést, szabad-e minden elvi szempont feladásával politikát csinálni ellenzékben úgy, hogy ne csorbuljon a pártba vetett hit azzal kapcsolatban, hogy ha majd kormányra kerül, nem fogja-e újra feladni az elveit. A kérdésre a válasz szerinte nem, felelőtlen ellenzékből pedig felelőtlen kormány lesz.

Érti azoknak az érveit, akik elvi korlát nélküli együttműködést sürgetnek a Jobbikkal, de ha a hatalomért feláldozza a mentalitást, gondolkodást, kultúrát, erkölcsöt, amiben hitt, akkor ugyanabba a bűnbe esne, mint amivel a hatalmon lévőket vádolja. Meddig lehet elmenni az úton - tette  fel az újabb kérdést, majd jött egy meglepően új mondat a Jobbikról:

"Nem vitatom a Jobbik egy részének szándékát, hogy egy mérsékelt, jobbközép párttá formálják a pártot" ezzel a sok tekintetben rettenetes múlttal együtt, de nem tudja elfelejteni, hogy ők voltak azok, akik a cigányság kémiai kasztrálását felvetették.

Van az a pillanat, mikor el kell számolnunk az emberségünkkel. Elhiszem, hogy ma már nem ezt gondolják, de ha egy párt 2-3 év alatt ekkora utat tesz meg, akkor mekkorát tehet meg a kövekező 2-3 évben?

Gyurcsány utóbbi gondolatot annyira fontosnak tartotta, hogy többször is elismételte azzal, hogy már van egy szélkakas az országban, Orbán Viktor, aki minden volt már, és annak az ellenkezője is.

 

Fülöp Máté

"Jószándékkal, várakozással tekintek arra, ami a Jobbikban van, inkább drukkolok is nekik, hogy fejezzék be sikeresen, amit elkezdtek", de továbbra is attól tart, a párt bármilyen fordulatra képes. Gyurcsány nem arra buzdított, hogy a legesélyesebb ellenzéki, hanem a legesélyesebb "demokratikus" ellenzéki jelöltre szavazzanak a választáson az egyéni körzetekben. Vagyis, a Jobbikra ne. Korábban ezzel kapcsolatban megengedőbb volt, de közeleg a választás, plusz egy olyan körzetben beszélt, amit 4 éve megnyert a DK-s Oláh Lajos, szóval túl sokat nem reszkírozott ezzel.

Kunczét akarják vissza

Igazán kemény kérdéseket nem kapott Gyurcsány Ferenc, az első kérdező azt akarta egyértelműsíttetni, Gyurcsány március 15-én nem ajánlott választási együttműködést a Jobbiknak. Megkérdezte, a DK részt venne-e egy koalícióban a Jobbikkal, mire Gyurcsány azt mondta, a Vona féle párt nem fog győzni. Szerinte a demokratikus ellenzéki oldal - vagy csak az MSZP-P és a DK - több mandátumot szerez listán és egyéniben, mint a Jobbik.

"Kizárt, hogy a Jobbik az első, második politikai erő legyen."

Azt mondta, a kisebbségbe kerülő Fidesz "a mai tudása szerint" egyik párot sem tudja zsarolni, megvásárolni, így ebben az esetben nem tudnak kormányt alakítani. Ha valaki lepaktál a kisebbségbe került Fidesszel, annak a pártnak vége. Egy olyan helyzetben, mikor a teljes ellenzék van többségben, azt kell megcsinálni, amivel tartoznak az országnak: a NER lebontása érdekében együtt kell működni a parlamentben, ezt kell célul kitűzni egy egyik párthoz sem kötődő kormány számára. A rendszer lebontása után pedig megnyílik az út a demokratikus választás előtt - vázolta Gyurcsány.

Fülöp Máté

A Londonban - és bárhol külföldön - élő magyaroknak azt üzeni, menjenek el szavazni, Budapesten 12-16 mandátumra számít.

Kunczét is megkérdezték, kire szavazzanak a liberálisok, mire azzal ütötte el, "egy DK-s rendezvényen vajon mit mondjak?" Ő mindenesetre a DK-ra fog szavazni. Kispártokra pedig nem érdemes szavazni, mert az elveszett voks lenne. Nagy tapsot kapott, mikor azt mondta, Gyurcsány Őszödön élete legjobb beszédét mondta, ő pont ezért nem mondja el a saját legjobb beszédét, mert abba bele lehet bukni. Valaki felvetette, mikor akar visszamenni a politikába, amit Kuncze visszadobott, azt mondja, 2014-ben tudomásul vette a választók döntését - akkor egyéniben csak kicsivel lemaradva kapott ki a fideszes ellenfelétől -, "az idő elszállt alattunk, jönnek a fiatalok", a jelenlegi helyzetével elégedett, visszatérést nem tervez.

A fórumot gyorsan, alig több mint egy óra alatt lezavarták, Oláh Lajos képviselő-jelölt néhány percre jutott szóhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!