Tetszett a cikk?

Több ellenzéki képviselő nekiesne a Parlament köré húzott kordonnak, ám nagyjából kizárt, hogy megadasson nekik az az öröm és szereplési lehetőség, amelyben Orbán Viktornak volt része 2007-ben.

Egyelőre mindenki csak találgat arról, hogyan és milyen módon zárják le a Kossuth teret és környékét a parlament keddi alakuló ülése miatt, ahová több tiltakozó akciót is bejelentettek. Az országgyűlési őrség hétfőn délután hattól zárta le a Kossuth teret – a lezárásra szolgáló kordonok fél 6 körül érkeztek meg a helyszínre, majd nem sokkal később el is szállították azokat –, míg a Terrorelhárítási Központ egy jóval nagyobb területet zár le hétfőn éjféltől. Parlamenti forrásunk egyébként délelőtt azt jósolta, hajnalban állíthatják fel a kordonokat a Kossuth téren.

A Jobbik jó előre bejelentette, ha kordont állítanak a térre, azt lebontják. Erről egyeztetett egyébként az ellenzéki pártokkal az ellenzéki tüntetések egyik szervezője, Homonnay Gergely, aki a Facebook-oldalán kifogásolta, hogy a Jobbik nem válaszolt megkeresésükre, viszont lelőtte az akciójukat. Az Európai Baloldal pedig már hétfő délutánra bejelentette a kordon lebontását, majd azt írta, miután demonstrációjukat a rendőrség tudomásul vette, a kordont ők lényegében már le is bontották.

Kaufmann Balázs

Délelőtt több ellenzéki politikussal is beszéltünk arról, milyen lezárásra számít a Kossuth tér környékén kedden délelőtt, az alakuló ülés előtt. A következő négy forgatókönyvet vázolták a lezárásra, és kommentálták is azokat:

  • Összecsavarozott kordont használnak majd, amelyet nem lehet csak úgy szétszedni, speciális csavarkulcs kell hozzá. Egyik beszélgetőtársunk szerint ez szép szimbóluma lenne az ellenzéki tehetetlenségnek.
  • Sima rendőrségi szalag. Ezt komikus lenne átvágni, vagy átlépegetni rajta, "nem tűnik akkora hőstettnek".
  • Rendőrsorfal. Ezzel sem tudnak mit kezdeni a képviselők: a rendőrök szalutálnak nekik, majd átengedik őket a túloldalra. Az önmagában komikus jelenetet elképzelve az egyik képviselő nevetett kínjában.
  • A négy évvel ezelőtti esetet megismételve szimplán villamosokkal is körbevehetik a parlamentet, így a személy és területvédelem is garantált, és lebontani sem lehet semmit.

Akárhogy is, az ellenzéki képviselők közül egy sem számolt azzal, hogy megadatik neki ugyanaz, ami megadatott Orbán Viktor Fidesz-elnöknek 11 évvel ezelőtt, mikor polgári engedetlenségi akció keretében szétszedték a Parlamentet körülvevő kordont. Helyszínen lévő kollégánk azt jelentette, a hagyományos kordonokat szállították a helyszínre, ami azt jelentheti, simán szét lehet akasztani azokat.

A téren már hétfőn kora este megjelentek a 18 órakor kezdődő élőlánc résztvevői, többen kicsit csalódottan távoztak is ("ennyi volt mára a forradalom"), de pár tucat ember azért összeállt egy lánccá a Parlament lépcsője előtt, erről készült videónkat itt láthatják.

Ha lesz kordon, szabálysértés szétbontani

Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért Politikai Szabadságjogi Projekt szakértője azt mondta, mindegy, hogy a képviselő – vagy bármely tüntető – a rendőrségi szalagot vágja el, vagy lép át rajta, vagy magát a kordont szedi szét, mindegyikkel szabálysértést követ el. A mérték lehet eltérő: ha csak szétszereli a kordont vagy átlép a szalag fölött, az nem minősül dolog elleni erőszaknak, ha felrúgja és rátapos, az igen. Ugyanígy, ha nekimegy a rendőröknek, az hivatalos személy elleni erőszaknak számít.

Tettenérés esetén nem számít a mentelmi jog, a rendőr megakadályozhatja a jogsértést. A képviselőségnek az utólagos eljárásban lehet szerepe, szabálysértés esetén a mentelmi jogról le lehet mondani, így önként állhatnak a bíróság elé. Ha a rendőrrel is összetűzésbe kerül egy képviselő, az már más súlyú jogsértés, így a mentelmi jog felfüggesztéséről a parlamentnek kell döntenie.

A túl nagy bizonytalanság nem oké

Példátlan az a bizonytalanság, ami a keddi alakuló ülés előtt kialakult – mondja Hegyi Szabolcs. A TASZ délelőtt nyílt levelet írt a BRFK-nak, hogy mielőbb hozza nyilvánosságra, mit és hogyan zárnak le, de erre nem reagált a BRFK. Mi is kerestük őket a tervezett intézkedésekkel kapcsolatban, de arra sem érkezett válasz.

A Társaság a Szabadságjogokért a bíróságon elérte, hogy a hétfőtől tervezett élőláncot meg lehessen tartani – a Fővárosi Törvényszék ugyanis hatályon kívül helyezte a rendőrség tiltó határozatát. Így a rendőrségnek egyidejűleg kell a téren a védett személyek és a parlament biztonságát garantálni és a tiltakozó akció megtartását biztosítani – mondja Hegyi Szabolcs.

Ugyanígy a keddi tüntetések esetén: a TASZ nem tud arról, hogy a rendőrség ne vette volna tudomásul a 10-kor, illetve 18 órakor kezdődő demonstrációt, így azokat a bejelentés helyszínén meg lehet tartani, dacára a személy- és létesítményvédelem érdekében meghozott intézkedéseknek.

Kaufmann Balázs

Míg az országgyűlési őrség a Kossuth teret zárná le, a TEK egy ennél jóval nagyobb területet jelölt meg. A TEK tájékoztatásából nem lehet kiolvasni, hogyan képzelik a lezárást, Hegyi szerint azonban nem arra kell számítani, hogy körbehúzzák az egészet kordonnal, elképzelhető, hogy csak szigorúan ellenőrzik a lezárt területre érkezőket. Hegyi azt mondja, a tiltakozásra érkezőket így nem is lehet távol tartani a Kossuth tértől, ahhoz ugyanis valamilyen súlyos biztonsági kockázatot kell megállapítani, hogy ne mehessen tovább a tüntetésre igyekvő. A veszélyesnek számító tárgyakat vehetik el – például a kulcstartón lévő kisbicskát, üvegpalackot, önvédelmi eszközt vagy a fáklyát, amivel az éjszakai élőláncra érkezik.

Nem tudni, mi lesz a színpaddal
A Mi vagyunk a többség tüntetés szervezői a délután 6-kor életbe lépő területzárás előtt felépítették a színpadot a holnapi tüntetés előtt, a rendőrséggel kötött megállapodás szerint a zárás feloldása után veheti azt újra birtokba. Csakhogy a TEK közbeszólt, azt mondták, nem tudják garantálni, hogy a színpad ottmarad. Vagyis lehet, hogy éjjel lebontják, majd kedden valamikor visszakapják az elemeit a szervezők – írta a Mérce.hu

A kordonbontás a fő attrakció

Megkerestük az ellenzéki pártokat, mit terveznek az alakuló ülésre, de a kordonbontáson kívül látványos akció nem várható. De ahogy az előbb levezettük, a kordonbontás sem garantált.

A Jobbiknál az alapvető terv az, hogy az alakuló ülés előtt részt vesznek egy istentiszteleten, majd 8-kor elkezdik lebontani a Kossuth teret körbevevő kordont. Ha a rendőrök szabálysértési őrizetbe veszik őket, akkor értelemszerűen nem tudnak bemenni az alakuló ülésre. Van egy operatív testületük, az dönti el, mit csináljanak. Jakab Péter szóvivő azt mondta, kreatív szokott lenni a hatalom, ők is hasonlóképpen reagálnak majd. "Lehet, hogy a hatalom úgy dönt, nem csinál belőlünk nemzeti hőst."

Beszéltünk olyan szocialista politikussal, aki szerint több MSZP-s is készül a kordonbontásra, a hivatalos álláspont azonban nem ez. A párt szóvivője, Nyakó István azt mondta, őket senki sem hívta, azt sem tudják, lesz-e kordon. Megkérdeztük, ha lesz kordon, mennek-e bontani, mire Nyakó azt mondta: "erre nem tudok válaszolni, folyamatosan figyeljük a fejleményeket, reagálunk rá, ha kell, nem csak szóban, személyes részvétellel is".

A délelőtt 10-re meghirdetett tüntetésen nem lesznek kint – mivel az egybeesik az alakuló üléssel. A házban nem akcióznak, az ülés előtt viszont az MSZP–Párbeszéd-frakciószövetség fél 9-kor esküt tesz házon kívül a köztársaságra, a „Magyar Köztársaság Kövénél”, ami a XIII. kerületben van, az újpesti rakpart sétáló részén. A házban leteszik a normál esküt.

A korábbi nyilatkozatok alapján a DK is leteszi a parlamentben az esküt, azonban hozzáfűznének némi kiegészítést. Négy éve is ezt csinálták.

Hadházy nem vonul be

Az LMP szóvivője, Kanász Nagy Máté is azon háborodott fel, hogy egy nappal az ülés előtt még semmit sem tudni a biztonsági intézkedésekről. Azok ismeretében döntenek a lépésükről, ők az eskü után akcióznának – vagyis jóval a Jobbik után. Hadházy Ákos kivételével a frakciótagok a normál menet szerint és ceremónia alatt teszik le az esküt. Ideértve a képviselőcsoporthoz csatlakozó Szabó Szabolcsot, az Együtt képviselőjét is.

Kaufmann Balázs

Hadházy Ákos azt mondta, várhatóan a következő ülésen teszi le az esküt, semmiképpen sem akart Orbán Viktorral és Farkas Flóriánnal egy ceremónián részt venni. "Lehet, hogy az egész bohóckodásnak tűnik, de fontos a szimbolikája." Sajnálja, hogy a többi ellenzéki képviselő nem követi példáját, szerinte a hatalomnak az fájt volna igazán, ha üresek maradnak az ellenzéki padsorok. Ezt nézte volna ugyanis a külföldi sajtó és a külképviseletekről érkezettek is. "Ez egyik frakcióban sem merült fel komoly alternatívaként. Keresték a lehetőségeket, de végül semmi sem történt." Az LMP-frakcióban is felvetette ötletét, kisebbségben maradt. A többiek tartják magukat a többségi döntéshez. Azt mondta, hivatalosan nem kell megindokolnia, miért nem megy el a keddi ülésre. Azt már többször kifejtette, nem tartja legitimnek a parlamentet, miután a választáson az ellenzék és a kormányoldal nem egy súlycsoportban játszott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Sűrű hete volt Orbánnak, a végén páros lábbal szállt bele a Kúriába

Kordonok, kordonbontók, tüntetők és a TEK árnyékában alakul az új Országgyűlés. Formálódik az új kormányzati struktúra, jön az Alaptörvény menekültkvótás módosítása és a Stop Soros is. "Politikailag kényes" ügyekről beszélgetett az Európai Néppárt Orbán Viktorral, aki új csatába keveredett Brüsszellel, amely jogállami kritériumokhoz kötné az uniós pénzek folyósítását. Azt, hogy ez mennyire érzékeny pont, mi sem mutatja jobban, hogy a legújabb korrupciós jelentést a magyar kormány nem is engedi nyilvánosságra hozni. Ez történt a héten a politikában.