szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kövér László házelnök korábban azt mondta, szerdán puccskísérlet történt, mikor az ellenzék akadályozta az ülést. A házbizottság csaknem egy órát ülésezett, de nem került szóba az, ami szerdán történt. Az ülésen "veszekedtünk" - mondta Vadai.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

A várakozásokkal ellentétben a házbizottság szerdai rendkívüli ülésén nem került szóba a szerdai parlamenti ülésen kitört botrány miatti büntetés. Az ellenzék szerdán próbálta megakadályozni a túlóratörvény megszavazását, hatalmas botrány volt az ülésen. Kövér László házelnök később azt mondta, puccskísérlet történt - ezért a Párbeszéd rémhírterjesztés miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett -, és a létező legszigorúbb büntetés kiszabását ígérte be.

A jelenlegi legszigorúbb büntetés az, ha a képviselőt 9 ülésnapra kitiltják, ami a heti 1-2 üléssel számolva 2-6 hét is lehet. A döntés utántól már nem jár a képviselőnek a fizetés, ami így a szünet miatt hónapokig tartó fizetésnélküliséget jelent.

A mostani ülésen csak a hétfői obrukció - és az azt követő kisebb botrány - miatt javaslolt 4-600 ezer forintos büntetés került szóba, de miután nem volt konszenzus a képviselők között, így ezt sem fogadták el - mondta az ülés után Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke a hvg.hu-nak. Így erről majd Kövér Lászlónak kell döntenie.

Kérdésünkre, hogy a szerdán történtekért mikor kaphatják meg a büntetést, Vadai Ágnes DK-s politikus azt mondta: "majd ha Kövér úgy dönt." Az ellenzék szerint az utolsó paralmenti héten történtek miatt a házvezetést is meg kellene büntetni.

Az ellenzéki képviselők inkább az MTVA-nál történtekről beszéltek volna - az épületből szó szerint kidobták és a földre lökték a fegyveres biztonsági őrök Hadházy Ákost, de Szél Bernadett is hasonlóképpen járt -, meglátásuk szerint ugyanis itt sérült a képviselők mentelmi joga. Ilyen fellépést egy biztonsági őr nem engedhet meg magának, a rendőrség pedig beengedte őket az épületbe, tehát nem láttak jogsértést - érvelt Vadai Ágnes.

Az ülést vezető Hende Csaba, a Törvényalkotási bizottság elnöke, egyben a ház alelnöke az ellenzéki beszámolók szerint ennek a vitának nem adott teret, azt mondta, kezdeményezzenek egy másik, rendkívüli bizottsági ülést. Ezt megteszik - ígérte Vadai.

Szabó Tímea arról beszélt, a történtek miatt rendkívüli parlamenti ülést és vizsgálóbizottság felállítását követelik, ha utóbbi nem lesz, civil bizottsággal vizsgáltatnák ki az ügyet.

Az ellenzék egyeztet a további tiltakozó akciókról - mondta Szabó Tímea, parlamenten kívüli és belüli megoldásokat is keresnek. Útlezárás, sztrájkok, közintézmények befogalalása várható, erőszakmentes polgári engedetlenség jön.

A túlóratörvény elfogadása miatt kirobbant parlamenti botrányról és az azt követő tüntetésekről itt olvashatnak bővebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!