Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Csütörtök délelőtt tárgyalt a Házbizottság arról, milyen büntetést szabjanak ki végül azokra az ellenzéki képviselőkre, akik december 12-én obstrukcióval próbálták megakadályozni, hogy a kétharmados kormánytöbbség megszavazza a rabszolgatörvény néven elhíresült törvénymódosítást. Az akció részleteiről itt írtunk bővebben.
A Mérce most azt írja, az ülés utáni sajtótájékoztatón a DK-s Vadai Ágnes jelezte, nem sikerült az ügyben döntést hozni, ezért erről a kérdésről az Országgyűlés fog dönteni. Kövér László egyébként nem jelent meg az ülésen.
A lap tudásítása szerint az ugyanakkor minden érintett ellenzéki párt hangsúlyozta: elfogadhatatlannak tartják, hogy a képviselőket büntetik meg azért, mert egy, a magyar embereknek kért okozó törvény elfogadását próbálták megakadályozni.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet erről azt mondta, „nem mi sértettük meg a Ház méltóságát, hanem azok, akik elfogadták ezt a törvényt, sértették meg a magyar emberek méltóságát”.
A büntetés kapcsán jelezték, ha az Országgyűlés mégis úgy dönt, megbüntetik az akcióban részt vevő képviselőket, nemzetközi porondra viszik az ügyet. A politikusok abban is egyetértettek, hogy az obstrukció miatti büntetéssel a kormánypártok arra játszanak, hogy megfélelmlítsék őket, illetve ellehetetlenítsék munkájukat.
A büntetés mértéke egyébként eltérő, többségüktől egyhavi tiszteletdíjat, néhánytól pedig tiszteletdíjának harmadát venné el Kövér László.