szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnökségi államtitkár szerint a venezuelai kimenekített magyarok ügyéből "kampánytémát" csinálni felelőtlenség, a kinti magyarok és családjuk élete a tét – és a kormány amúgy is beszélt az akcióról korábban.

Bombaként robbant az Index cikke a befogadott venezuelai magyarokról. A kormány kimenekíti a káoszba süllyedt Venezuelából a magyar származású helyieket – az Index cikke szerint a bevándorlási különadóra vonatkozó törvény alapján viszont különadót kellene emiatt fizetnie. A Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont azt mondta, magyarokról van szó, ők nem migránsok. A titkolózásra a további akciók miatt volt szükség.

A 24.hu szúrta ki, hogy Orbán Balázs miniszterelnökségi államtitkár is azt írta ki a Facebookra, "Magyarország minden magyarnak védelmet nyújt, éljen bárhol a világon; s különösen igaz ez akkor, ha egy elnyomó, kommunista ideológiát valló, s ezzel az országát tönkretevő vezetés elől kell a magyaroknak menekülniük".

Hogy lehet magyar állampolgár az, aki sosem élt Magyarországon, és magyarul sem tud? Az állampolgársági törvényben van egy idevágó passzus: "Az (1) bekezdés b) (a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban) és d) (honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén – kérelmére –

kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja."

Orbán szerint az is hazugság, hogy az egész mentőakcióról hallgatott a kormány, "hazugság, hogy az ügyről a magyar nyilvánosság nem tud, hiszen tavaly tavasszal volt kommunikáció a témában" – 2018 áprilisában Semjén Zsolt és Soltész Miklós is megszólalt, Soltész azt mondta a sonline.hu cikke tanúsága szerint: "Jelenleg a becslések szerint 2-3 ezer magyar származású ember él Venezuelában, ebből nagyjából 4-5 száz főre tehető azoknak a száma, akik őrzik is a magyarságukat és a gyökereiket. (...) A magyar felmenőkkel rendelkező venezuelai vegyes házasságokból létrejött családok jórésze felsőfokú végzettséggel vagy szakképzettséggel rendelkezik. A céljaik egyértelműek: aki most még nem tud magyarul, az mihamarabb szeretné megtanulni a nyelvet, szeretnének beilleszkedni, mihamarabb munkát találni és békességben élni Magyarországon."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!