szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világszerte ismert brit szociológus egy katalán lapnak adott interjút, és Orbán Viktort sem kerülhették meg.

Anthony Giddens ismert brit szociológus, Tony Blair volt brit miniszterelnök tanácsadójaként is dolgozik, számtalan könyvet és tanulmányt publikált. Most a La Vanguardia katalán lapnak adott interjút, beszélt Orbánról és a populizmusról is.

Giddens rögtön az első kérdésben megkapja, hogy a számos európai populista párt jelenléte jelentheti-e azt, hogy Európára egy új és kemény időszak köszönt az EP-választás után.

A szociológus válaszában kifejti, számos feszültség okozza ma a liberális demokráciák válságát világszerte, ennek oka pedig többek között a megváltoztathatatlannak hitt pártstruktúra megváltozása, új, rendszerellenes pártok megjelenése, a tradicionális erőközpontok kiüresedése és a társadalom demokráciához való viszonyában beállt változás.

Giddens szerint ma azonban nemcsak a jobboldalon, hanem a baloldalon is léteznek populista pártok, igaz, a jobboldaliak sokkal sikeresebbek, „elég csak Donald Trumpra vagy Orbán Viktorra gondolni”. Megjegyzi azonban, Amerikában és Európában számos ellenzője van a jobboldali populizmusnak, így Trumpnak és Orbánnak is, utóbbival kapcsolatban megjegyzi, vízválasztó lesz a május 26-i EP-választás.

Egység a sokféleségben, ez az EU mottója, jegyzi meg erre a riporter. „Van arra esély, hogy hosszú távon fennmaradjon a jelenlegi politikai konstrukció az olyan országokban, mint Magyarország, Lengyelország és Olaszország? Esetleg terjedhet is ez a modell?”

Ez csak egy jelmondat, nem több annál, mondta Giddens. „Bár, fontosabb, mint bármikor.” Azt állítja, hatalmas geopolitikai változások mennek végbe a világban, de – a Brexit ellenére – az EU meghatározó szereplő fog maradni. „A jobboldali populista pártok mindig kihasználják egy rendszer gyengeségeit. Most is meg fog változni az Európai Parlament összetétele, de az EU leküzdi és túléli a mostani válságát.”

Végül felteszi a riporter a kérdést, mihez lehet kezdeni egy olyan kontinenssel, ami öregszik, ráadásul a populisták uralják. „Nézzük például Magyarországot. Populisták uralják, de lassan nincs olyan fiatal, aki a saját országában szeretne boldogulni. Ennek ellenére Orbán úgy döntött, lezárja a határokat, és nem enged be munkaerőt.”

Giddens azt válaszolta, az ipari országok óriási strukturális problémákkal küzdenek, öregszik a társadalom, az egészségügyi rendszerek és a jóléti szolgáltatások egyre növekvő feszültségnek vannak kitéve, sőt a legtöbb európai állam nem fektet be eléggé az oktatásba vagy a szakképzésbe a gyors technológiai változás idején.

Az európai országok jelentős mértékben függnek a bevándorlástól. A migráció és a multikulturalizmus kezelése az egyetlen megoldása a munkaerőhiány okozta problémáknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!