Anthony Giddens ismert brit szociológus, Tony Blair volt brit miniszterelnök tanácsadójaként is dolgozik, számtalan könyvet és tanulmányt publikált. Most a La Vanguardia katalán lapnak adott interjút, beszélt Orbánról és a populizmusról is.
Giddens rögtön az első kérdésben megkapja, hogy a számos európai populista párt jelenléte jelentheti-e azt, hogy Európára egy új és kemény időszak köszönt az EP-választás után.
A szociológus válaszában kifejti, számos feszültség okozza ma a liberális demokráciák válságát világszerte, ennek oka pedig többek között a megváltoztathatatlannak hitt pártstruktúra megváltozása, új, rendszerellenes pártok megjelenése, a tradicionális erőközpontok kiüresedése és a társadalom demokráciához való viszonyában beállt változás.
Giddens szerint ma azonban nemcsak a jobboldalon, hanem a baloldalon is léteznek populista pártok, igaz, a jobboldaliak sokkal sikeresebbek, „elég csak Donald Trumpra vagy Orbán Viktorra gondolni”. Megjegyzi azonban, Amerikában és Európában számos ellenzője van a jobboldali populizmusnak, így Trumpnak és Orbánnak is, utóbbival kapcsolatban megjegyzi, vízválasztó lesz a május 26-i EP-választás.
“La ‘soberanía’, en un mundo muy interdependiente y todavía dividido por conflictos y disensiones de escala global, es una noción relativa y compleja, no absoluta”. https://t.co/yCYnMmhsLL
— Eduardo Jorge Prats (@EdJorgePrats) May 16, 2019
Egység a sokféleségben, ez az EU mottója, jegyzi meg erre a riporter. „Van arra esély, hogy hosszú távon fennmaradjon a jelenlegi politikai konstrukció az olyan országokban, mint Magyarország, Lengyelország és Olaszország? Esetleg terjedhet is ez a modell?”
Ez csak egy jelmondat, nem több annál, mondta Giddens. „Bár, fontosabb, mint bármikor.” Azt állítja, hatalmas geopolitikai változások mennek végbe a világban, de – a Brexit ellenére – az EU meghatározó szereplő fog maradni. „A jobboldali populista pártok mindig kihasználják egy rendszer gyengeségeit. Most is meg fog változni az Európai Parlament összetétele, de az EU leküzdi és túléli a mostani válságát.”
Végül felteszi a riporter a kérdést, mihez lehet kezdeni egy olyan kontinenssel, ami öregszik, ráadásul a populisták uralják. „Nézzük például Magyarországot. Populisták uralják, de lassan nincs olyan fiatal, aki a saját országában szeretne boldogulni. Ennek ellenére Orbán úgy döntött, lezárja a határokat, és nem enged be munkaerőt.”
Giddens azt válaszolta, az ipari országok óriási strukturális problémákkal küzdenek, öregszik a társadalom, az egészségügyi rendszerek és a jóléti szolgáltatások egyre növekvő feszültségnek vannak kitéve, sőt a legtöbb európai állam nem fektet be eléggé az oktatásba vagy a szakképzésbe a gyors technológiai változás idején.
Az európai országok jelentős mértékben függnek a bevándorlástól. A migráció és a multikulturalizmus kezelése az egyetlen megoldása a munkaerőhiány okozta problémáknak.