szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bekeményíthet a Fidesz az ellenzék ellen, és fokozhatja a szervezőmunkát, ez lehet az EP-választás tanulsága a kormányoldalon, mert az eredmények a befektetett erőforrások tükrében arra utalnak, a párt nem olyan erős, mint amilyennek láttatja magát, írja elemzésében a Political Capital. Az ellenzéknek tovább kell erősödnie, és helyi szinten szerveződnie, nem szabad visszatérni a nyilvános egyezkedésekhez.

Beáldozta a belpolitikai érdekei oltárán az európai parlamenti pozícióját a Fidesz, áll a Political Capital Európai Parlamenti választásról szóló elemzésében. Viszont a magyarországi győzelme nem lett olyan nagy arányú, amilyenre számított – győzelme csökkenő befolyással párosul. Az EP-választáson 2010-hez hasonlóan váratlan és mélyre ható átrendeződés történhet az ellenzéki oldalon, ami megtestesült a pártok eredményeiben: a Fidesz arányaiban a 2018-as országgyűlési választáshoz képest kicsit jobban tudott mozgósítani, a DK és a Momentum majdnem megkétszerezte a szavazói arányát, a Jobbik és az MSZP–Párbeszéd viszont harmadát-ötödét tudta csak mozgósítani a szavazóinak. A Munkáspárt és az MKKP közel azonos arányú mozgósítást tudott végrehajtani, az LMP pedig a maga 18,5 százalékos mozgósítási arányával a sereghajtó lett.

Túry Gergely

A Political Capital úgy látja, a DK előretörésével a leginkább a törzsi logikát képviselő ellenzéki párt erősödött meg, ami a politikai élet újabb polarizálódását hozhatja el. A DK bekebelezheti az MSZP-t, A Jobbiknak alig maradt tér, miután a kormánymédia által futtatott Mi Hazánk sikeresen leszalámizta. Hiába van összefogáskényszer, az összefogást mantrázó pártok alulteljesítettek, az egyéni arcélt mutató, a kormánypárti kollaboráció gyanújába nem keveredők pedig kiemelkedtek. Ezzel elölről kezdődhet az ellenzéki főpolgármesteri jelölt keresése, vagy a kerületi polgármester-jelölteké.

A Fidesz hazai előnye töretlen, de a felhasznált erőforráshoz képest úgy tűnik, a párt nem olyan erős, mint aminek mutatja magát. A fővárosban 2014-hez képest a Fidesz előnye 43,74 százalékról 41,2 százalékra csökkent, 23 megyei jogú városban csak 7-ben lépte át az 50 százalékot. A Political Capital szerint ebből azt a következtetést fogja a párt levonni, hogy még erősebben kell az ellenzékkel szemben fellépni, és még keményebb szervezőmunkát kell folytatnia az önkormányzati választásig. Az ellenzéki pártoknak is a helyi kampányokra és szervezeti munkára kellene koncentrálni a nyilvános egyezkedések helyett, különben vereséget fognak szenvedni.

A levélszavazás megint egyöntetű Fidesz-sikert hozott: a 115 ezer jogosultból 55 280-an küldték vissza a levelet, de csak 34 690 érvényes szavazat született, aminek 96 százaléka ment a Fideszre.

A V4-es pártok körében a populista és a liberális pártok is erősödtek, előbbiek Lengyelországban, Csehországban és Magyarországon is nyertek, utóbbiak Szlovákiában nyertek, a momentum pedig nálunk volt sikeres.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mutatunk négy látványos infografikát az EP-választásokról

Kíváncsi arra, hogyan alakultak az erőviszonyok az Európai Parlamentben az elmúlt években? Vagy arra, hogy a Fidesz hogyan teljesített az öt évvel ezelőtti eredményeihez képest? Nem kell tovább keresgélnie, nálunk egy helyen megtalál minden fontos adatot.