Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Fél másodpercig töprengett talán Bécs polgármestere, amikor a CEU rektora felvetette neki, mit szólna, ha az egyeteme átköltözne a városába. A mindkét félnek előnyös ügylet sok millió euró bevételt jelent, amitől Budapest így elesik. Megismertük a CEU Bécsbe költözésének verzióját az osztrák főváros szemszögéből.

Mi nem költözhetünk Bécsbe, sóhajtott fel Lovász László MTA-elnök a június elejei nemzetközi sajtótájékoztatón, utalva arra, hogy a CEU viszont igen, idén szeptemberben már megkezdi a működését az osztrák fővárosban. Az egyetem még mindig arra vár, hogy a magyar kormány írásos garanciát adjon, hogy a bajor TUM műszaki egyetemmel együttműködve Budapesten maradva kiadhat amerikai diplomát. Ezzel szemben a kormány azt mondja, a bajor egyetem a bajor szabályozás miatt nem kezdte meg még az együttműködést a CEU-val, amit a CEU abszurdumnak minősített.

Bécs: "Ez egy win-win szituáció"

Akárhogy is, a CEU mindenképpen Bécsbe költözik, az egyetem oktatói és dolgozói már szervezett utakon látogatnak ki az egyetem egyelőre ideiglenes állomáshelyére. Bécsben a hvg.hu munkatársa találkozott Gerhard Hirczivel, a városi Wirtschaftsagentur Wien ügyvezetőjével, akit arról kérdezett, mit is jelent a városnak a CEU jövetele.

Mindkét fél jól jár, mondja Hirczi, „ez egy win-win szituáció”: az egyetemnek jó, a városnak tovább domborodik a tudományos város jellege. Bécsben jelenleg 200 ezer hallgató tanul, a térségben és a német nyelvű területen is a legnagyobb egyetemi városnak számít az osztrák főváros.

Dercsényi Dávid

A CEU most átmeneti helyre megy, de hosszabb távon az Otto Wagner-areal nevű, jelenleg kórházként funkcionáló komplexumba költözik. A kórházat a most átadott szupermodern egészségügyi intézménybe viszik, az egyetemi felhasználás pedig egyedülálló lehetőség a műemléki terület, a 111 éves szecessziós komplexum felhasználására.

De utazzunk egy kicsit vissza az időben! 2017 őszén, amikor Magyarországon már fél éve tartott a kormány politikai hadjárata az egyetem ellen, a CEU rektora és a board elnöke megkereste a bécsi polgármestert, lenne-e lehetőség kialakult magyarországi helyzetre tekintettel a CEU átköltözésére. A polgármester nem sokat hezitált, egy szempillantás alatt döntött: megörült a lehetőségnek, és felajánlotta az Otto Wagnert mint alkalmas területet. Ezután 2017 októberében Soros György is megnézte a komplexumot, és nagyon megnyerte a tetszését - szinte azonnal megkezdődtek a tárgyalások.

A Wirtschaftsagentur Wien kapta meg a feladatot, hogy egyetértési megállapodást dolgozzon ki, ezt 2018 márciusában írták alá a CEU képviselői és a polgármesteri hivatal hat tagja. Azóta is folyamatosak a tárgyalások, hogy hogyan bonyolítsák le az áttelepülést, és magáról a szervezésről is, hiszen sok száz alkalmazottnak kell költöznie.

Bécs annyira örült a CEU költözésének, hogy ki is tüntette Soros Györgyöt.

Ausztria némileg rugalamasabb, mint Magyarország

És az osztrák főváros másban is segített. Piacszűrést végeztek az alkalmas átmeneti helyszín megtalálására, 8-9 alkalmas ingatlanról készített a város listát. Végül a Quellenstrasse 51. lett a befutó, ez "a város egyik legsokszínűbb részének szívében" van, ahogy a CEU fogalmaz, a Favoriten negyedben, itt rémült halálra Lázár János. 2019 őszén már ide jönnek diákok.

És amiben Bécs még segít: van egy expat centrumuk, ahol támogatást nyújtanak internacionális cégek átmenetileg vagy hosszabb időre ideköltöző munkatársainak információval, hogy hol találnak lakást, hogyan integrálódhatnak. Most ide felvettek egy magyarul beszélő munkatársat és itt segítenek a lakáskeresésben, a felmerülő egészségügyi, társadalombiztosítási kérdésekben, vagy a családnak alkalmas iskola-óvoda megtalálásában is. A magyarul beszélő munkatárssal lesz egy találkozó a helyszínen Bécsben, és Budapesten is, hogy ezekről előadást tartson.

Emellett HIrrczi szerint a városban megmozdult a többi egyetem is, mindenki az együttműködésre törekszik, a rektorok egymást segítik. A bécsi egyetemek nem konkurenciaként gondoltak a CEU-ra, hanem befogadták. Heinz W. Engl, a bécsi főegyetem rektora különösen a kognitív tudományok területén lát együttműködési lehetőséget a Budapestiekkel, mondja Hirczi.

Michael Ignatieff
Máté Péter

De közben a CEU sem tétlenkedett: „a múlt hónapban az egyetem elnök-rektora, Michael Ignatieff, 23 másik bécsi egyetem, műszaki- és kutatóintézet vezetőjével közösen egy új együttműködési megállapodást írt alá Béccsel, hogy biztosítsák a város oktatási intézményeinek hosszú távú sikerességét, és hozzájáruljanak ahhoz, hogy Ausztria fővárosa is megtartsa a tehetségeit.

Szerintünk ez egy rendkívül izgalmas kezdeményezés, ami jól érzékelteti Michael Ludwig polgármester innovatív jövőképét a világ egyik jelentős egyetemi városáról. A CEU jelenleg is számos jelentős hosszú távú együttműködésben vesz részt több bécsi partnerrel, és amióta bejelentettük a költözésünket, sokan keresték meg a CEU-t, hogy együtt dolgozhassanak az egyetem világszínvonalú oktatóival”, írta kérdésünkre az egyetem.

50 millió eurónyi indok is szól a CEU mellett

Ez a hozzáállás nem puszta jófejség Bécstől: egy durva becslés szerint kb. ezer új munkahely keletkezik a CEU költözésével, és 50 millió eurónyi "új értéket termel" az intézmény. A város úgy számolja, a 2019-es őszi szemeszterben 600 hallgató kezdi meg itt a tanulmányait, aztán ez a szám 1500-ra nő, majd tovább növekszik. Lesz persze egy átmeneti időszak, amikor ingázni fognak Bécs és Budapest között a diákok és oktatók.

Az átmenet a következőképp alakul: „A 2019-es tanév során minden új diákunk Bécsben és Budapesten is tartózkodik majd. Azért döntöttünk emellett, hogy biztosítsuk a CEU küldetésének folytonosságát. A 2020-as tanévben minden diákunk Bécsben tanul majd”, írja kérdésünkre az egyetem. A Lex CEU értelmében az egyetem nem vehet fel diákokat az amerikai akkreditációjú programjaiba. Minden diák, aki ezekre a programokra jelentkezik, Bécsben kell, hogy beiratkozzon. A már beiratkozott diákok Budapesten fejezhetik be a tanulmányaikat. „Azoknak a doktori hallgatóinknak, akik két éven belül nem diplomáznak le, Bécsben kell befejezniük a tanulmányaikat.”

Azt, hogy Bécsben milyen szociális bérlakásrendszer működik, és milyen a közösségi közlekedés, itt mutattuk be.

(A cikk elkészítésében a bécsi tanulmányúttal és a szakértők leszervezésével Bécs Város Külképviseleti Irodája, az Eurocomm-PR segített.) 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!