szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió soros elnökeként továbblépnek a Magyarország ellen folyó hetes cikkely szerinti eljárásban.

Betartotta az ígéretét Finnország, és az Európai Unió soros elnökeként valóban továbblép a Magyarország ellen folyó hetes cikkely szerinti eljárásban. Anna-Maja Henriksson finn igazságügyi miniszter az Európai Parlamentben jelentette be, hogy az Általános Ügyek Tanácsában szeptember 16-án hivatalos meghallgatást tartanak a témában. Ezen a magyarországi jogállamiság és demokrácia helyzetét vitatják meg a tagállamok külügyminiszterei, és Magyarország álláspontját is meghallgatják.

A Tanács honlapján ugyan még nem szerepel a szeptember 16-ai ülés pontos napirendje, de a Euronews-nak már korábban megerősítette egy diplomáciai forrás, hogy a finnek minél előbb meg akarják tartani az ülést. A hetes cikkely szerinti eljárás egyik fő eleme az érintett ország kormányának meghallgatása a tagállamok előtt. Csak ezután kérhetnek változtatásokat az érintett kormánytól, illetve ezután javasolhatnak szankciókat.

Az már a júliusban kezdődött finn elnökség prioritásait felsoroló dokumentumban szerepelt, hogy kiemelten akarnak foglalkozni a jogállamiság szerepével. A LIBE bizottság ülésén ezt most Anna-Maja Henriksson is megerősítette, külön hangsúlyozva, hogy az uniós finanszírozást is ehhez akarják kötni, valamint a jogok és értékek alap létrehozását is támogatják.

Az alap közvetlen uniós forrásokat juttatna a civil szervezeteknek, nem véletlen, hogy Orbán Viktor mindenképpen meg akarja akadályozni annak elfogadását.

A magyar kormány valószínűleg számított az eljárás megindítására, hiszen már hetekkel ezelőtt támadni kezdte Helsinkit. Maga Orbán Viktor beszélt arról Tusnádfürdőn, hogy Finnország egy olyan ország, ahol nincs alkotmánybíróság.

„Az alkotmány védelmét a parlament erre a célra létrehozott külön bizottsága látja el. Képzeljék el, amikor a magyar jogállamiságban mi egyszer csak azt mondanánk, fölszámoljuk az Alkotmánybíróságot, és a parlament alkotmányügyi bizottsága gyakorolja a normakontrollt. Ez a helyzet körülbelül Finnországban."

A témát mindenesetre személyesen vitathatja meg kollégájával, Antti Rinne finn kormányfő ugyanis szeptember 30-án Budapestre látogat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Budapestre jön a finn miniszterelnök

Fagyos a viszony Orbán Viktor és a finnek között, mióta kiderült, hogy az északiak továbbvinnék a jogállamiságot érintő eljárást.