szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megnyílt az Újpesti rakparton a Zsilip, amely zsinagóga és közösségi központ egyben.

Szentendrén és Budapesten Újlipótvárosban, az Újpesti rakparton is felavatták vasárnap az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) új zsinagógáját. Az avatási ünnepség keretében több száz ember részvételével fejeztek be két Tóratekercsét is. A két új tekercs a két új zsinagógában és közösségi központban kap otthont: az egyik a szentendrei Cháj Galériában, a másik az újlipótvárosi Zsilip közösségi központban.

Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija az esemény megnyitójában a hitközség honlapja szerint azt mondta, sosem volt Budapesten olyan esemény, ahol egy nap két Tóratekercset fejeztek volna be, és egy nap két új zsinagógát nyitottak volna meg.

Fazekas István

A Cipők a Duna-parton holokauszt-emlékmű mellett állva a rabbi emlékeztetett arra, hogy a természet rendje szerint a víz, a folyó mindig az életet szimbolizálja, de hetvenöt évvel ezelőtt a Duna a halált jelképezte. "Ma azonban azért vagyunk itt, hogy a világot visszaállítsuk a normális medrébe, a víz újból az életet szimbolizálja" – mondta a rabbi, hozzátéve, hogy a magyar zsidó közösség végre szabadon, büszke és emelt fővel élheti meg saját identitását, tanulhatja és ismerheti meg saját hagyományait, és ezt az örömet a többségi társadalom tagjaival is meg tudja osztani.

Hozzáfűzte: habár fizikai atrocitások nincsenek – és ebben lassan egyedülálló Magyarország –, a szívekben és a fejekben még mindig ki kell nyitnunk a kapukat és ablakokat. Meg kell ismertetni a saját hagyományainkat és egymás hagyományait, szokásait – emelte ki.

Az eseményen beszédet mondott Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár, aki elmondta, családjának egy részét Auschwitzban érte a halál, és hiányzó gyerekkori emlékeit szerettei sem tudták pótolni. Eliezer Simcha Weiss rabbinak az Izraeli Főrabbinátus képviseletében elmondott beszédében a Dunába lőtt áldozatok emlékéről szóló szavait a reménység üzenete követte.

Bár embereket meg lehet ölni, az ideológiát és szellemiséget nem ölték meg – fogalmazott a rabbi, aki szerint ma az Izrael és Magyarország között fennálló kapcsolatok különlegesen pozitívak.

Fazekas István
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!