Tetszett a cikk?

A jogi szakbizottság összeférhetetlenség miatt nem támogatja, hogy kedden meghallgassák a magyar biztosjelöltet. Hasonlóan járt Trócsányi László román kollégája is. A labda most Ursula von der Leyen térfelén pattog, neki kell eldöntenie, hogy új jelöltet kér-e a magyar kormánytól.

Nem támogatja az Európai Parlament jogi szakbizottsága, hogy megtartsák Trócsányi László meghallgatását. A magyar biztosjelöltet eredeti tervek szerint kedd délután hallgatta volna meg az EP külügyi szakbizottsága, miután Ursula von der Leyen a bővítési és szomszédságpolitikai portfóliót ajánlotta fel neki.

Ehhez azonban zöld utat kellett volna kapnia a jogi szakbizottságtól, amely a következő Európai Bizottság tagjainak pénzügyi érdekeltségeit vizsgálja. A képviselők az általa alapított ügyvédi irodához fűződő kapcsolatairól és az irodának juttatott kormányzati megrendelésekről kérdezték a volt magyar igazságügyi minisztert.

Twitter / Trócsányi László

A titkos szavazáson a képviselők végül arra jutottak, hogy nem javasolják Trócsányi biztosjelölti meghallgatását. Az Eurológus helyszíni tudósítása szerint a jogi szakbizottság összeférhetetlennek találta Trócsányi anyagi érdekeit a betöltendő pozíciójával, ezért arra kérik Ursula von der Leyen leendő bizottsági elnököt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket.

Bár még nem hivatalos, de a gyakorlatban az jelenti, hogy

a magyar kormánynak új biztost kell jelölnie.

Hasonlóan járt a román biztosjelölt, Rovana Plumb is, akiről a szakbizottság azt állapította meg, hogy anyagi érdekei összeférhetetlenek a biztosi pozíciójával.

Trócsányi Lászó az ülés után az Index tudósítása szerint csak annyit mondott:

"politikusok kezében vagyunk".

Szájer József magyar EP-képviselő, a jogi szakbizottság tagja az ülés után újságíróknak politikai boszorkányüldözésről beszélt. Közleményt adott ki a magyar kormány is, melyben azt írták: az Európai Parlament bevándorláspárti képviselői nem tűrik el, hogy az új bizottságnak olyan tagja legyen,aki igazságügyi miniszterként szolgált, mikor Magyarország lezárta a határt a bevándorlók előtt.

"A bevándorláspártiak azt szeretnék, ha a határokat megnyitnák a bevándorlók előtt, ahogyan az új baloldali olasz kormány megnyitja a kikötőket előttük - írták."

Nyugodt a lelkiismerete

A Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda már 2016-ban közleményt adott ki, amelyben részletesen cáfolták, hogy "Trócsányi László irodája" lennének. Két évvel később szintén nyilatkoztak. Mint mondták,  az irodában 2018 júniusáig ugyan tulajdonos volt Trócsányi László, a politikus azonban 11 és fél éve szünetelteti ügyvédi tevékenységét, és vagyonnyilatkozata szerint nyereségből nem részesült.

Trócsányi László hivatalos, a kormany.hu-n fellelhető 2019-es záró vagyonnyilatkozatában az szerepel, hogy 0 százalékos tulajdonrésze van az ügyvédi irodában és a nyereségből sem részesül. Egy évvel korábban, a 2018-as vagyonnyilatkozatban még 12,62 százalékos részesedés szerepel, amiről azóta mondott le.

A volt miniszter tavaly a Parlament igazságügyi bizottsága előtt személyesen is válaszolt az ügyvédi irodájával kapcsolatos kérdésekre. Akkor azt mondta, büszke rá, hogy az iroda alapítója lehetett, 2007 óta azonban nincs kapcsolata az ügyvédi iroda munkavállalásaihoz, és nem is lát rá.

„Amikor 2007-től 2010-ig alkotmánybíró voltam, utána nagykövet voltam, senki nem kifogásolta azt, hogy az iroda nevében a Trócsányi név ott van. Az én lelkiismeretem nyugodt, és amíg az én lelkiismeretem nyugodt, addig jól tudok dolgozni, úgyhogy ebben nekem semmifajta fenntartásom nincs.” – tette hozzá.

Mi lesz a következménye?

Egyelőre csak annyi biztos, hogy az összeférhetetlenség miatt mind a román, mind pedig a magyar biztos meghallgatását elnapolják. Ezt Sergey Lagodonsky német zöldpárti EP-képviselő, a jogi szakbizottság (JURI) egyik alelnöke nyilatkozta újságíróknak az ülés után.

A döntés ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy Trócsányi László nem lesz magyar biztos, Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek kell eldöntenie, mit lép. A jogi szakbizottság első lépésként levelet küld neki, amelyben tájékoztatják a történtekről.

"A labda Ursula von der Leyen térfelén pattog" - tette hozzá a bizottság elnöke.

MTI / AP / Virginia Mayo

Az Európai Bizottság újonnan megválasztott elnöke szeptember 10-én hozta nyilvánosságra a biztosi portfóliókat, ez alapján a magyar jelöltnek a szomszédságpolitikát és bővítést szánta. A döntés a magyar kormány külpolitikája és nyugat-balkáni stratégiája miatt sokakat meglepett, ráadásul Trócsányi egy hangsúlyos portfóliót kapott. Erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

A meghallgatással kapcsolatban egyébként Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a délelőtti Kormányinfón még nem aggódott. Gulyás szerint a kormánynak egy jelöltje van, az őt ért támadások mondvacsináltak. Hasonlóan nyilatkozott korábban Orbán Viktor is, amikor még arról kérdezték, van-e másik jelöltje.

Lapunk megkereste Havasi Bertalant, a Miniszterelnök sajtófőnökét, amint válaszol, frissítjük cikkünket.

Momentum: Trócsányi hazudott

A Momentum közleményében azt írta: információik szerint a meghallgatáson kiderült, hogy Trócsányi korábban „hazudott a bizottságnak”, mert azt állította, hogy az elmúlt 10 évben nem volt tulajdonrésze az ügyvédi irodájában, időközben azonban eljutott a bizottsághoz Trócsányi 2018-as magyarországi vagyonbevallása, amelyben még résztulajdonosként szerepelt.

Trócsányi azzal érvelt, hogy nem vett fel osztalékot, és valójában csak a nevét viselte az ügyvédi iroda, ez azonban nem csak azért problémás, mert saját, a bizottság előtt eltitkolni próbált vagyonbevallásában is az szerepel, hogy 12.62%-os tulajdonrésze volt tavaly, hanem azért is, mert az ügyvédi iroda jelenlegi tulajdonosairól sehol nem találni nyilvános információt, sem cégadatbázisokban, sem az ügyvédi iroda honlapján. Az iroda ráadásul számos kormányközeli megbízótól kapott megrendelést az elmúlt években - írja a Momentum.

Reagált a hírre Gyurcsány Ferenc is, a Demokratikus Koalíció elnöke szerint a döntés annyit jelent, jphy hogy Trócsányit korruptnak találták. Ami Magyarországon megy, az nem fogadható el Európában.

Ujhelyi István szocialista EP-képviselő pedig úgy fogalmazott, hogy Trócsányi bukása több mint súlyos.

„Nem egyszerűen az illiberális állam jogi főépítésze bukott el személyesen, hanem a Nemzeti Együttműködés Rendszerének egészét gáncsolták el Európában” – írta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!