szerző:
T. R.
Tetszett a cikk?

A budapestiek többsége szerint pedig egyértelműen így van. A Medián kutatásából az is kiderül, hogy Tarlós Istvánt intelligens, de befolyásolható embernek tartják.

Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Friss cikkek a témában

A héten ismertettük a Medián legfrissebb felmérését, miszerint Karácsony Gergely utolérte Tarlós Istvánt. Fej-fej mellett a főpolgármester és legerősebb kihívója: a biztos választók között statisztikai hibahatáron belülre, 1 százalékra került Karácsony Tarlóstól.

Lapunk hozzájutott a Medián azon adatsorához is, ahol Tarlós István megítélésére kérdeztek rá a közvélemény-kutatók.

A regnáló főpolgármestert

  • a megkérdezettek 59 százaléka intelligens embernek tartja,
  • de nagyjából minden harmadik válaszadó úgy véli, ez nem jellemzi Tarlóst (10 százalék nem tudja).

Arra a kérdésre, hogy törődik-e a fővárossal,

  • 53 százalék azt mondta, ez jellemzi Tarlóst,
  • 39 százalék szerint nem, a megkérdezettek 8 százaléka pedig nem tudta eldönteni.

41 százalék szerint törődik az emberekkel, de a többen vannak azok – minden második válaszadó (50 százalék) –, akik úgy vélik, nem. (9 százalék nem tudja.)

Érdekes tehát, hogy többen gondolják úgy, hogy a fővárossal törődik, mint azt, hogy a benne élő emberekkel.

A Medián feltette azt a kérdést is, hogy mennyire jellemző Tarlósra, hogy önálló lenne és nem befolyásolható.

  • 53 százalék szerint inkább nem jellemzi ez a főpolgármestert, tehát inkább befolyásolható és nem önálló,
  • 30 százalák szerint inkább jellemzi Tarlóst a kérdésben megfogalmazott két tulajdonság,
  • 17 százalék nem tudja.

Tehát az önállóság az, amit a legkevesebben hisznek el róla a többi kérdéshez képest.

A Medián arra is kíváncsi volt, a megkérdezettek hogy tapasztalták, ha az elmúlt években konfliktus volt a kormány és a város között, Tarlós általában kinek az oldalára állt.

  • Kiderült, hogy az összes megkérdezett 44 százaléka szerint a kormány, és
  • csak 18 százalék szerint a város oldalára állt a főpolgármester.
  • 17 százalék szerint volt köztes állásponton Tarlós,
  • 7 százalék szerint a főpolgármester nem foglalt állást, 13 százaléknyi megkérdezett pedig nem tudta.

A közvélemény-kutatók külön rákérdeztek ennél a kérdésnél a válaszadók politikai orientációjára.

  • Kiderült, a kormánypártiak 46 százaléka szerint Tarlós a város oldalára állt, és csak 17 százalék szerint a kormány mellett tette le a garast. (23 százalék szerint volt köztes állásponton, 10 százalék nem tudja, 5 százalék szerint nem foglalt állást Tarlós.)
  • Fordítva látják az ellenzékiek. 54 százalék szerint Tarlós a kormány oldalán áll vitás kérdésekben, mindössze 9 százaléknyi ellenzéki látja úgy, hogy a várost választja ilyen helyzetekben. (18 százalék szerint Tarlós köztes állásponton van, 10 százalék szerint nem foglalt állást, 9 százalék nem tudja.)
  • Érdekes, hogyan látják a kérdést a bizonytalanok. Többségük szerint (55 százalék) Tarlós a vitás kérdésekben a kormány mellett állt ki a főváros rovására, csak 7 százalék szerint Budapest mellett. 12 százalék szerint van köztes állásponton Tarlós, 6 százalék szerint nem foglalt állást. (A bizonytalanok közül minden ötödik nem tudott válaszolni erre.)

Feltették azt a kérdést is a kutatásban, hogy Tarlós kinek az érdekeit szolgálja: Budapestét vagy Orbán Viktorét?

A megkérdezettek többsége (54%) inkább egyetért azzal, hogy a főpolgármester Orbán érdekeit szolgálja, nem Budapestét. A válaszadók harmada inkább nem ért egyet ezzel, 13 százalék nem tudja.

  • A fideszesek közül is nagyjából minden ötödik (21%) inkább azzal ért egyet, Tarlós Orbán érdekeit szolgálja, de
  • a kormánypártiak döntő többsége (69%) azért úgy vélekedik, a főpolgármester a főváros érdekeit nézi. (10 százalék nem tudja.)

Az ellenzéki szavazóknál ez így néz ki:

  • 77% százalék egyetért azzal, hogy Tarlós Orbán érdekeit nézi,
  • 14% százalék inkább nem ért egyet ezzel,
  • 9% nem tudja.
A bizonytalanok többsége (52%) is inkább úgy látja, Tarlós Orbán, és nem a főváros mellett, 27 százaléknyian vannak azok, akik ezzel inkább nem értenek egyet (22 százalék nem tudja).

Végül a Medián feltette a kérdést, hogy egyesek szerint az elmúlt időszak fővárosi fejlesztései a fideszes elit érdekeit szolgálták, mit gondolnak erről a megkérdezettek.

  • Az összes megkérdezett többsége (59%) egyetértett a kérdésben megfoglamazott állítással, 28 százalék inkább nem, 13 százalék nem tudja.
  • A kormánypárti szavazók kétharmada (67%) inkább nem értett egyet ezzel, de így is volt 22 százaléknyi olyan kormánypárti szavazó, aki igen (11% nem tudja). Az ellenzéki szavazók 85 százaléka véli úgy, a fideszes elit érdekeit szolgálták a fővárosi fejlesztések, csak 9 százalék mondta azt, inkább nem ért egyet ezzel (7 százalék nem tudja).
  • A bizonytalanok 56 százaléka is úgy látja, a Fidesz-elit érdekeit lett ezzel kiszolgálva, 22 százalék szerint nem (23 százalék nem tudja).

Tehát: az összes fenti kérdésben még a fideszes válaszadók jó része is egyetért a Tarlóst ért vádakkal.

*

Módszertan

A felmérést 2019. szeptember 20. és 26. között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet. A fővárosi adatok 500 fős minta válaszain alapulnak, felnőtt állampolgárok személyes megkérdezése után. A minta kisebb torzulásait matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így pontosan tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3, Budapest esetében 4 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!