szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két üzletember a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta meg. Egy volt alkotmánybíró pedig középkeresztet csillaggal.

„A magyar szállodaipar fejlesztéséhez számos idegenforgalmi beruházás megvalósításával hozzájáruló, több mint két évtizedes munkája elismeréseként Sameer Mahmoud Fayez Hamdan, a Mellow Mood Hungary Kft. vezető tisztségviselője részére” Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta. A Magyar Közlönyben megjelent köztársasági elnöki határozatot Orbán Viktor ellenjegyezte.

Zuhair Fathi Naji Awad szintén a Mellow Mood tisztségviselője, ő a „magyar szállodaipar- és ingatlanfejlesztés területén végzett, számos idegenforgalmi beruházást magába foglaló, több mint két évtizedes munkája elismeréseként” kapta meg ugyanezt a kitüntetést. (A két indoklás majdnem ugyanaz, Zuhair Fathi Naji Awadnál kiemelték az ingatlanfejlesztést is a szállodaipari tevékenysége mellett.)

Megírtuk már, hogy a főváros egyik legkülönlegesebb épülete a Párisi udvar. A Magyar Narancs pedig a témában arról írt közel három éve, hogy az akkor a Rogán Antal vezette V. kerületi önkormányzat 2014-ben eladta 2,1 milliárd forintért a Ferenciek tere 10. szám alatti Párisi udvar műemlék épületét egy bizonyos Párizsi Property Kft.-nek. A befektetők luxusszállodát álmodtak a helyre, amit a kormány annyira fontosnak talált, hogy alig 15 hónappal az adásvétel után, 2015-ben kiemelt beruházássá minősítette, így egy sor kötelező engedélyt nem kellett beszerezni az építkezéshez. Később pedig az Eximbank személyre szabott, „versenyképességet javító belföldi beruházási hitelt” adott az építkezésre, közel 7 milliárd forint értékben.

A Párizsi Property eredetileg egy belize-i offshore cég alapította félmillió forintos alaptőkével nem sokkal azután, hogy az épület eladására kiírt pályázat megjelent. A cég tulajdonosa a budapesti Műegyetemen végzett Majdi Ayesh volt az Egyesült Arab Emírségekből. Később kiderült, hogy a társaság valójában a Mellow Mood Group (MMG) projektcége, vagyis a szállodát a jordániai illetőségű, palsztin származású Zahir Awad és Sameer Hamden építette – írta a Magyar Narancs.

A szálloda azóta megnyílt, az addig közterületként működő, bárki által látogatható Párisi udvart lezárták, és immáron a szálloda részeként működik. A lap a két jordán üzletemberről azt írja, mindketten régóta Magyarországon élnek.

Zuhair Awad a testvérével, Najival még az 1980-as években érkezett Budapestre. Pénzváltással, majd turistaszállók kiadásával foglalkoztak, Najit azonban 1995-ben a Práter utcai otthona előtt felrobbantották. Awad a turistaszállók szintjén túllépve Hamdannal közösen egy sor budapesti hotelt üzemeltet, többek között a Ferenciek terén álló Klotild-palotában működő Buddha Bar luxusszállót.

Balsai István alkotmánybíró és volt igazságügyi miniszter is állami kitüntetést kapott, a Magyar Érdemrend Középkeresztjét a csillaggal. Ő „a rendszerváltoztatás létrejöttében, illetve az első szabadon választott magyar kormány igazságügyi minisztereként a demokratikus jogállam kialakításában és megszilárdításában vállalt kiemelkedő szerepe, több mint két évtizedes országgyűlési képviselői tevékenysége, valamint alkotmánybíróként végzett kimagasló színvonalú szakmai munkája elismeréseként.”

(Magyar Közlöny, Magyar Narancs)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!