Látogatási tilalmat kér a kormány minden kórházban és idősotthonban
A kórházak egészségügyi dolgozóit is arra kérik: lehetőség szerint ne utazzanak el - hangzott el az operatív törzs vasárnapi ülését követő tájékoztatón. Az irániak - úgy tűnik - nem tűrik jól a karantént, Észak-Olaszországból pedig nem fogad Magyarország több járatot.
Utóbbiak miatt a kórházban megjelent az idegenrendészeti hatóság illetékese is, aki figyelmeztette a szembeszegülőket, hogy jogszerű magyarországi tartózkodásukat veszélyeztetik ezzel a viselkedéssel.
Hasonló incidensek Lakatos Tibor elmondása szerint eddig ugyanakkor csak irániakkal fordultak elő, a magyar állampolgárok állítása szerint maximálisan együttműködőek.
Irán a központ vezetőjének tájékoztatása szerint összességében is az egyik legveszélyesebb gócpontja a járványnak, ezért folyamatosan figyelemmel kísérik az országból Magyarország felé irányuló mozgásokat, miközben zajlik a többi érintett országból érkező utasok ellenőrzése is.
Az operatív törzs vezetőjének beszámolójában pozitívumként hangzott el, hogy miközben egész Közép-Európában tovább nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon továbbra is csak egyedi esetek fordultak elő, a cél így egyelőre továbbra is az, hogy meg lehessen előzni a csoportos esetek kialakulását. Ezért is javasolta tegnap az operatív törzs a kormánynak, hogy mondja le a március 15-i ünnepségeket. Kötelező érvénnyel ugyanakkor egyelőre nem szükséges ilyen tiltás – hangsúlyozta újságírói kérdésre Lakatos Tibor
A vasárnap kora délutáni állás szerint az országban jelenleg hét fertőzött van, ebből öt külföldi, kettő pedig magyar, a két új beteg a korábbi fertőzöttek – az iráni fogorvos-hallgató és a Debrecenben elkülönített brit - „kontaktja”- vagyis közeli hozzátartozója.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ minden új fertőzött esetén is lefolytatja a kontakt-eljárásokat, vagyis kikérdezik, hogy kikkel érintkeztek. Eddig 319 laborvizsgálatot végeztek el.
A két hete Olaszországi tanulmányi útról hazatért, Szent László kórházban elkülönített tizenöt diáklánynak ma lejárt a karanténja: a diákok és sofőrjeik elhagyhatták a kórházat; egyikük sem mutatott tünetet és a fertőzést sem mutatták ki egyikük esetében sem.
Lakatos Tibor az új intézkedések között említette a Milánóból és az Észak-olsz város 100 kilométeres körzetéből induló légijáratok korlátozását, amelybe – mint Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára később elmondta – csak a Milánóból és Bergamoból érkező járatok tartoznának bele, a kormány óvatosságból Trevisoból érkezőket sem fogadja hétfő 12 órától.
Közben tovább zajlik a Szent László kórház férőhelyeinek bővítése, és további intézkedési tervek készülnek a kórházi kapacitások bővítésére, az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig felhívást tett közzé a fekvőbeteg ellátó intézmények vezetőinek, hogy kérjék meg az egészségügyi dolgozókat külföldi utazásaik elhalasztására – egyrészt saját maguk és saját családjaik, másrészt az egészségügyi ellátás biztonsága érdekében.
A kórházakban és idősek otthonaiban ezen felül látogatási tilalom elrendelését kérik az intézményvezetőktől a járványban leginkább veszélyeztetett csoportok, a betegek és az idősek védelme érdekében.
Emellett az iskolákat is arra kérik: lehetőség szerint halasszák el osztálykirándulásaikat.
A nemzetgazdaságilag kiemelt intézményeknél korábban bevezetett óvintézkedéseket az operatív törzs vasárnapi döntésének megfeleően kiterjesztették a minisztériumokra és a parlamentre is, amelyet nagyon sok külföldi turista látogat.
Az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője felkérte az önkormányzatokat, hogy csak a központi koronavírus tájékoztató zöld számmal összhangban működtessék saját információs vonalaikat, a betegszállítás feladatát pedig – ha eddig végezték is – adják át az Országos Mentőszolgálatnak. A tájékoztatást kérő állampolgárokat mindezen túl arra kérik, hogy először a koronavirus.gov.hu oldalt keressék fel, és csak akkor hívják vagy írjanak az ügyeleti központnak, ha ott nem találnak választ a kérdéseikre.
Schanda Tamás, az Innovációs Minisztérium államtitkára a sajtótájékoztatón megerősítette: a fertőzöttek aránya a diákokon belül jól mutatja, hogy indokolt a szigorra a felsőoktatási intézmények hallgatóinak körében. Utóbbi miatt újra arra kérnek minden intéményvezetőt, hogy a legnagyobb körültekintéssel járjanak el és ismét hívják fel a hallgatók figyelmét, hogy feltétlenül jelezzék, ha fertőzött területen jártak, és tartsák be a járványügyi előírásokat.
Akik nem működnek együtt a hatóságokkal, súlyos következményekkel kell szembenézniük – figyelmeztetett Menczer Tamás, hozzátéve: ez elsősorban a Magyarországon tanuló külföldi hallgatókat érinti, de kérte, hogy a magyar hallgatók is értesítsék az egyetem illetékes vezetőit, ha tudomásuk van olyanról, aki magától ezt nem tette meg.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a tárca folyamatosan egyeztet a kereskedők képviseleteivel és igyekeznek kiszűrni, akik silány áruval vagy extraprofittal akarjanak nyerészkedni a járványon. Ezenfelül elmondása szerint minőségi ellenőrzésekbe kezdtek a fertőtlenítőszerek, papíráruk és tartós élelmiszerek körében.
A kereskedelemben adottak a folyamatos ellátás feltételei, nincs ok a pánikra, felhalmozásra – hangsúlyozta az államtitkár, megerősítve, hogy az áruellátás folyamatos, semmilyen árukörből nincsen hiány.
Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára a koronavírus eddigi nemzetközi halálozási statisztikáiból vonta le a következtetést, hogy a fertőzés elsősorban az idősekre veszélyes, ezért szerinte akkor járunk el helyesen, ha vigyázunk idős szeretteinkre és barátainkra.
A vírus hódít, de pánikra nincs ok: a pánik rossz tanácsadó
– mondta az államtitkár.
Menczer Tamás külön felhívta a külföldre utazók figyelmét, hogy számoljanak a lehetőséggel, hogy a hatóságok bárhol szigorítást, adott esetben karantént rendelnek el. Ebben a helyzetben a konzuli regisztráció jelentősége felértékelődik – mondta - karantén esetén például ennek segítségével tudják a leggyorsabban ellenőrizni, hogy ki tartózkodik ott.
Ha valaki ezt mégis elfelejtette, a konzuli szolgálat honlapján láthatja, hogy tud jelentkezni konzuli védelemért, vagy, ha bajban van, betegnek érzi magát, hogy mi az adott ország konzuli ügyeletének száma.
Az olasz hatóságok vasárnapra virradóan meghozott korlátozó intézkedéseiről Menczer Tamás azt mondta: a Lombardia tartományra és 14 megyére elrendelt lépések nem vörös zónát, vagyis karantétnt jelentenek, csak narancs zónát, ahonnan és ahová el kell kerülni a ki- és belépést, és a belső mozgásokat is, kivéve a munkavégzést, egészségügyi okokat és alakhelyre való visszatérést.
A hvg.hu kérdésére a helyettes államtitkár később tovább pontosított: a turistaforgalmat és az áruforgalmat az új döntéssel nem korlátozták az olasz hatóságok.
A helyettes államtitkár összesítése szerint külföldön – 4 országban – összesen hét magyar van jelenleg karantén alatt, egy Olasz, egy Németországban, kettő Kínában és három Japánban – utóbbiak közül egyikük tesztje pozitív. Vasárnapra virradóan Abu Dzabiból is jelentettek egy gyanús magyar esetet, de az ő tesztje tesztje negatív lett.
Menczer Tamás összegzése szerint a Costa Fortuna óceánjárón négy magyar utas van. A hajón vírus jelenlétéről egyelőre nincs hír, március 12-én várhatóan kiköthet Szingapúrnál.
Az óceánjárókkal kapcsolatban a helyettes államtitkár általánosságban figyelmeztetett: mindenki fontolja meg, ha vannak, ilyen irányú tervei, a vírus szempontjából is nagyobb kockázatot jelentenek, és sok ország megtagadja a kikötésüket.
Időközben a vietnámi fővárosban is karantént rendeltek el a nagykövetséghez közeli zónában, a nagykövetséget lezárták, a külügyminisztérium kérte az ottani dolgozókat, hogy szűkítsék a mozgásukat.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a tájékoztatón arról beszélt, hogy a szombat óta regisztrált újabb két megbetegedés iskolapéldaszerűen igazolja a koronavírus terjedését, hiszen mindkettő a korábbi fertőzöttek szoros kontaktja: a hatodik eset az iráni fogorvos-hallgatóé, a hetedik pedig a debreceni brit beteg magyar állampolgárságú felesége.
Utóbbiak közül egyébként Müller Cecília szerint már mindketten elkülönítés alatt voltak, amikor kontaktszemélyből fertőzöttekké váltak. A kontakt-kutatás most kibővül, kiterjesztik az új fertőzöttek környezetére is.
A tisztifőorvos tájékoztatása szerint egyelőre minden fertőzött állapota kielégítő, egyedül az a 70 éves férfi van intenzív osztályon, aki az alapbetegségei miatt amúgy is magas kockázatú csoportba tartozott. Az ő állapota most nem jó – ismerte el Müller Cecília.
A tájékoztatón újságírói kérdésként felvetődött, hogy várható-e, hogy az operatív törzs nem csak ajánlásokat, hanem kifejezett tiltást fogalmaz esetleg meg rendezvények megtartásával kapcsolatban. Lakatos Tibor erre azt mondta: egyelőre nincs ilyen, a törzs a hozzájuk fordulóknak csak ajánlást ad ki, a döntés felelőssége a szervezőké. Később, ha nagyobb számú és csoportos megbetegedések is kialakulnak, előfordulhat, hogy szélesebb körben is korlátozni kell a rendezvények szervezését, de pillanatnyilag nincs ilyen tiltás, csak a javaslat – mondta az operatív törzs ügyeleti központ vezetője.
Kérdés volt az is, hogy a fertőzött iráni csoporttársait miért zárták a Szent László kórházban közös kórterembe, hiszen – mint később kiderült – egyikük fertőzött volt, aki így a többieket is megfertőzhette.
A megfigyelés alatt álló nem fertőzött személyek lehetnek egy szobában, a nemzetközi szabályokkal ez összhangban van – hangzott Lakatos Tibor válasza, majd az országos tisztifőorvos is ezt erősítette meg:
Sehol a világon nincs olyan, hogy a megfigyelés alatt állókat egyesével elkülönítik, szakmailag ez nem indokolt
– hangsúlyozta Müller Cecília, cáfolva egyúttal, hogy a Szent László kórház azért járt így el, mert nem volt elegendő hely az egyenkénti elkülönítésre.