szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kemenesi Gábor virológus röviden levezette, hogyan érdemes most a mutáns vírusról szóló hírekhez viszonyulni.

A mutáció a vírusok természetes létének része, a szótól magától senkinek sem kell rettegnie - írta Facebook-oldalán Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai Kutatóközpontjának munkatársa.

A University College London (UCL) tudósai pár nappal ezelőtt közölték, a koronavírusnak majdnem 200 genetikai mutációját találták meg 7500 beteg mintáját elemezve. Francois Balloux, a UCL professzora, a kutatás egyik vezetője arról beszélt, "minden vírus természetes módon mutálódik. A mutációk önmagukban nem jelentenek rosszat, és semmi sem utal arra, hogy a SARS-CoV-2 a vártnál gyorsabban vagy lassabban mutálódik. Eddigi tudásunk alapján nem mondhatjuk, hogy halálosabbá és fertőzőbbé vagy ellenkezőleg, enyhébbé vált volna."

Ezt támasztja alá Kemenesi Gábor posztja is: azt írja, akár több száz vírustörzset is fel lehet rajzolni, azonban ezek alapján bármilyen gyakorlati jelentőségű mutációról beszélni hatalmas felelőtlenség és kellően megalapozott tudományos bizonyítási folyamat nélkül káros is.

Ne rettegjünk tehát mutációktól, mesterségesen kreált vírusról szóló rémhírektől, vagy önjelölt szakértők riogatásaitól.

Nem példa nélküli, hogy a vírus terjedése vagy egyéb tulajdonságai valamilyen formában változzanak, de ennek bizonyítása nem kevés kutatómunkát igényel, a pontos gyakorlati hatásokat általában csak a járványok végén látni - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!