szerző:
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Távol van még a nyájimmunitás – ezt mutatják az országos reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat részeredményei. Tízezer főre 2,4 fertőzött jut, ami a teljes lakosságra számítva legfeljebb 7230 fertőzöttet jelent, ami bő kétszerese a keddi hivatalos adatoknak. A vizsgálat során megvizsgálni kívánt közel 18 ezer embernek eddig 46,5 százalékát szűrték le PCR-tesztekkel, a többieket arra kérik, hogy vállalják a vizsgálatot.

A 8276 eddig elvégzett PCR-tesztből két pozitívat találtak a H-UNCOVER vizsgálat során, illetve az első 1524 vérmintában 9 embernél (0,6 százalék) mutatták ki, hogy már átesett a koronavírus-fertőzésen. Ezek alapján az értékek alapján 10 ezer lakosonként 2,4 fő fertőzöttről lehet beszélni, 8 284 165 főre vetítve pedig összesen 243-7230 aktív fertőzött emberrel lehet számolni, illetve 1,1 és 2,7 ezrelék – vagyis 22 399 és 92 624 fő – közé lehet becsülni (95 százalékos biztonsággal) a lakosság átfertőzöttségét – közölte a Semmelweis Egyetem keddi online konferenciáján Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, az országos reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat irányítója. A rektor szerint az eredmények arra utalnak, hogy

nagyon messze vagyunk a nyájimmunitástól,

de a “lángoló járványt elszenvedő” országokban (Olaszország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Egyesült Államok) sincs ez másként.

A kedd reggeli hivatalos adatok szerint Magyarországon 3313 fertőzöttről lehet tudni.

A másfél hete indult koronavírus-szűrővizsgálaton arra keresi a választ négy hazai egyetem, hogy mekkora a magyar lakosság átfertőzöttsége a Covid-19 betegséget okozó új típusú koronavírussal. Az összesen 1500 orvos, ápoló, medikus, Phd-hallgató, orvostanhallgató segítségével országszerte végzett vizsgálatok még zajlanak, az eredmény még csak részeredmény, és csakis a 14 év feletti magánháztartásban élőket vonják be, tehát nincsenek benne például az idősotthonok lakói – figyelmeztettek a konferencián, ahol a fenti számokat ismertették.

Meglepetés, de nem nagy – értékelte az általa is először látott értékeket a konferencián Ludwig Endre professzor, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet tudományos és oktatási igazgatója. A professzor szerint az, hogy ilyen alacsony a fertőzöttségen átesettek száma, rá fogja nyomni a bélyegét a következő időszakra. 

Prinz Gyula infektológus professzor szerint sem újdonság, hogy alacsony a hazai átfertőzöttség, ami gondot okozhat a korlátozó intézkedések enyhítését követően, mert azt jelenti, hogy a lakosság nagyobb része fogékony lehet a járvány egy esetleges második hullámára. Hasonlóan értékelte a részeredményeket Vokó Zoltán epidemiológus is, aki szerint

a lassú nyitásnak megvan az alapja, az átfertőzöttség alacsony volta azonban óvatosságra int.

A tesztelést egy 17 787 fős, az ország lakosságát reprezentáló 14 évnél idősebb állampolgárokból álló csoporton végzik el. Ennek a részeredményeit ismertette a rektor és a részt vevő egyetemek munkatársai kedden. Merkely Béla szerint a vizsgálat akkor lesz eredményes, ha legalább 10 500 főt le tudnak tesztelni, és erre jó esély van a vizsgálat pénteki lezárásáig. A végleges eredmények május végén várhatók. Még két hasonló átfogó vizsgálatot terveznek, a legközelebbinek ősszel állnak neki.

Kérdőíveznek is

A vizsgálat során nem csak a pillanatnyi fertőzöttséget kimutató PCR-teszteket végeznek el a Központi Statisztikai Hivatal segítségével kiválasztott embereken, hanem vérvételen alapuló antitestvizsgálatokat is, amivel azt lehet megállapítani, ha valaki már átesett a fertőzésen (ezzel kapnak adatot az átfertőzöttségről), illetve kitöltetnek velük egy 50 kérdéses kérdőívet, amiben olyan paraméterekre is rákérdeznek – többek között kontaktusainak száma, aktivitása, meglévő betegségei – ami befolyásolhatja náluk a fertőzés kialakulásának valószínűségét, illetve a betegség lefolyását. Ezt a kérdőívet a megkeresettek közel kétharmada már kitöltötte.

A konferencián beszámoltak a kutatás eddig állásáról a részt vevő négy egyetem, a Semmelweisen kívül a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem munkatársai, akik az ország egy-egy régiójában végzik a vizsgálatokat. Eszerint Észak- és Kelet-Magyarországon 41, Délkelet-Magyarországon 47, Délnyugat-Magyarországon 45, Közép- és Nyugat-Magyarországon pedig 54 százalékon áll a leteszteltek aránya. Egyes településeken viszont már elérték a 90 százalékos értékeket is, Révfülöpön pedig minden egyes ott élő kiválasztottat le tudtak már tesztelni.

Merkely Béla közölte, a vizsgálatot a megkeresettek 14,7 százaléka utasította el, illetve közel 9 százalékáról nem tudják még, hogy vállalják-e. Őket szükség esetén akár személyesen is felkeresik otthonaikban.

Feltétlenül számítunk a részvételükre

– mondta a rektor, aki szerint a vizsgálaton való önkéntes és ingyenes részvételnek előnyei is vannak az érintettek számára: mert megtudhatják azt is, hogy átestek-e már a fertőzésen, és hogy van-e átmeneti immunitásuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Merkely: Tankönyvi értelemben járvány már nincs, de a veszély megmaradt

Az újonnan regisztrált fertőzöttek száma alapján elmondható, nem dübörög a koronavírus-járvány Magyarországon – mondta a hvg.hu-nak adott interjúban Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, azon tudósok egyike, akivel Orbán Viktor miniszterelnök is konzultálni szokott. A rektor az óvatos nyitás híve, ehhez azonban pontosan kell látni, milyen az átfertőzöttség. A részadatok jövő hét közepén publikusak lehetnek.