szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Görgényi Ernő fordult a rendőrséghez Csóka-Szűcs János Facebook-bejegyzése miatt. A férfit szerdán kora reggel előállították és kihallgatták. Azóta az ügyészség megállapította: nem követett el bűncselekményt.

Hétfőn kapta vissza Csóka-Szűcs János – a Momentum pártoló tagja és a gyulai Kossuth Kör elnöke – a számítógépét és a mobiltelefonját a rendőrségtől. Technikai eszközeit a múlt szerdán foglalta le a hatóság, amikor kora reggel több autóval kivonultak hozzá, és egy Facebook-bejegyzése nyomán rémhírterjesztés gyanúja miatt házkutatást tartottak az otthonában, majd rabosították és kihallgatták. Négy óra múlva engedték haza.

Most, hogy újra behívták a holmijáért a rendőrségre, azt is közölték vele, ki és pontosan miért jelentette fel. Arról tájékoztatták, hogy

a feljelentést Gyula fideszes polgármestere, Görgényi Ernő tette ellene még április 20-án, azon a napon, amikor feltette a posztot a közösségi oldalra

– írta meg a Magyar Narancs.

A férfi elmondta a lapnak, hogy a városvezető feljelentése szerint a bejegyzése „valótlan tényeket tartalmazó híresztelést valósít(ott) meg. Ezért alkalmas az emberek nagyobb csoportjában zavar vagy nyugtalanság keltésére, illetve alkalmas a járvány elleni védekezés eredményességének akadályozására.”

EKINT: „A legsötétebb diktatúrák bevett gyakorlataként rendőröket küldenek a véleményüket kifejező polgárokra"

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet szerint alapjogokat sértettek a gyulai férfi ügyében.

A rendőrségen az is kiderült Csóka-Szűcs számára, hogy nem azért a bejegyzésért vitték be, amelyikért gondolta. Korábban azt hitte, azért gyanúsították meg rémhírterjesztéssel, mert posztjában tényként rögzítette, hogy hány ágyat szabadítottak fel a helyi kórházban a koronavírus-járvány elleni védekezés jegyében, és azt is megjegyezte, hogy azok üresen állnak.

A feljelentésben viszont az olvasható, hogy Görgényinek egy másik, ugyancsak április 20-án megjelent poszt szúrt szemet, amely a Magyar Narancs szerint ugyancsak a kórházakban történt ágyfelszabadításról, annak embertelenségéről szól. A polgármesternek azzal volt baja, hogy a szövegben az szerepelt: az intézkedés „valójában haldokló betegek, magatehetetlen idősek és rehabilitációra szoruló sérültek hazaküldését jelenti”.

A Csóka-Szűcs János és a képviseletét ellátó Magyar Helsinki Bizottság panasszal élt a gyanúsítás ellen, s a Gyulai Járási Ügyészség még a múlt pénteken helyt adott annak a panasznak, és megszüntette a büntetőeljárást.

A férfi jelezte, hogy kártérítési igényt fog benyújtani, és amennyiben sikerrel jár, a kapott összeget jótékony célokra fogja felajánlani.

Ugyancsak a múlt héten, szintén egy Facebook-posztja miatt előállított és kihallgatott szerencsi nyugdíjas, Kusinszki András esetéről külföldi médiumok is beszámoltak, köztük a The Guardian és az EuroNews. Az ügyészség mindkét esetben kimondta, hogy nem történt bűncselekmény, ami után a rendőrség jelezte, hogy tudomásul veszi az ügyészség álláspontját. Később a hatóság honlapjáról eltűnt a szerencsi esetről szóló hír.

Pénteken Varga Judit igazságügyi miniszter az ATV-ben azt mondta a történtekről, hogy „csak az nem hibázik, aki nem dolgozik”. Úgy fogalmazott: előfordul, hogy a hatóság téved.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!