szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fidesz képviselője szerint a józsefvárosi közétkeztetést végző cég megbukott egy élelmiszerbiztonsági ellenőrzésen és több ezer iskolás, óvodás és szociális ellátott étkeztetése és egészségbiztonsága veszélybe került. Az önkormányzat szerint olcsóbb és jobb lett a közétkeztetés a kerületben, a menzás cégnél pedig nem volt probléma az élelmiszerek fogyaszthatósági idejével.

Szilágyi Demeter, a józsefvárosi képviselő-testület Fidesz–KDNP-s képviselője a Százados úti Pitypang óvoda előtt tartott sajtótájékoztatót kedden a közétkeztetésről. Azt mondta az MTI tudósítása szerint, hogy a kerületben közétkeztetéssel megbízott cég a napokban megbukott egy élelmiszer-biztonsági ellenőrzésen, mert "kétes eredetű és lejárt szavatosságú élelmiszereket találtak a szolgáltató konyháján".

Szilágyi szerint a céget Pikó András polgármester a válsághelyzet utolsó napjain egy személyben bízta meg a feladattal. A kormánypárti képviselő szerint már a szerződéskötés körülményei is gyanúsak voltak, mert hamarabb született meg a polgármesteri határozat, mint hogy a közbeszerzési eljárást lefolytatták volna. A képviselő hozzátette, a körülményt a Közbeszerzési Hatóság is vizsgálja.

Szilágyi Demeter arra szólította fel Pikó Andrást, hogy "álljon ki a józsefvárosiak elé és vállalja a felelősséget azért a cégért, amelyet ő hozott a kerületbe, és amelynek tevékenysége miatt most több ezer iskolás, óvodás és szociális ellátott étkeztetése és egészségbiztonsága veszélybe került."

A Józsefvárosi Önkormányzat a Facebookon szólalt meg a témában. Azt írták, hogy olcsóbb és jobb minőségű lett a közétkeztetés a kerületben, ugyanakkor kaptak visszajelzéseket az adagok mennyiségének növelésével kapcsolatban és ezt jelezték a cégnek.

Azt is leírták, hogy a sajtóban megjelentek és hozzájuk is eljutottak olyan “panaszlevelek”, amelyek a minőséget kritizálják. Az önkormányzat szerint a panaszok kivizsgálásakor arra jutottak, hogy "bizonyíthatóan megtévesztő tartalmú és kétes szándékú" leveleket kaptak, többek között olyan szülőtől, akinek a gyereke nem vesz igénybe közétkeztetést; vagy olyan helyről, ahol a pandémiás helyzet miatt nem zajlott közétkeztetés az említett időpontokban.

A poszt szerint egyébként az önkormányzat új közétkeztetési közbeszerzési eljárást készít elő, amelyre azért van szükség, mert a korábbi közétkeztetési szerződés érvénytelen volt.

A Nébih vizsgálatáról az önkormányzattól a hvg.hu-nak azt mondták, a közétkeztető cég egyik konyhájában 30 kiló áru esetében talált szabálytalanságot a hatóság. Ebből 8 kiló száraz áru volt (fűszer, zabkorpa stb.) aminek a minőségmegőrzési ideje járt le. Azt fontosnak tartották megjegyezni, hogy ez nem azonos a fogyaszthatósági idővel, azzal nem volt semmi probléma.

A hatóság 22 kiló szárnyashús esetében is szabálytalanságot talált, az önkormányzat szerint azzal az volt gond, hogy amikor lefagyasztották, nem címkézték fel a megfelelő módon. Hozzátették, nem volt romlott és a minőségével sem volt probléma, illetve fogyaszthatósági időn belül volt. A cég arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy megtették a megfelelő lépéseket, hogy az ilyen hibákat kiküszöböljék és egy plusz ellenőrzési pontot is beiktattak, hogy ilyen eset még egyszer ne fordulhasson elő.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szálloda lesz egy józsefvárosi műemlék helyén

A 130 éves Heinrich-udvar épületegyüttesének udvari részét teljes egészében elbontják, hogy egy szálloda férjen el a helyén. Egy önkormányzati képviselő szerint sem a hatóságok, sem a beruházó nem kommunikál az ellenzéki önkormányzattal, egy szakértő szerint jogellenes volt a védettség megszüntetése.