szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nick Thorpe szerint az nem vélemény, hogy Orbán Viktor egypártrendszert épít, hanem elemzés.

Index-botrány
Alig néhány hónap telt el azóta, hogy az Index főszerkesztőjének kirúgása miatt felállt a szerkesztőség és új hírportál indított Telex néven, máris menesztették a helyükre kinevezett vezetőket az Index éléről. Szűk fél év alatt tehát két fordulatot is megélt Magyarország egyik vezető hírportálja - kövesse velünk az eseményeket cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

A BBC 1986 óta Budapesten élő tudósítójával, Nick Thorpe-pal vett fel podcastot a Válasz Online, főleg arra felhúzva, hogy a Magyar Nemzet hosszú cikkben támadta meg őt, amiért megírta rövid elemzését az Index bezárásáról, illetve a Magyarországon kialakult helyzetről. Thorpe elmondta, utoljára 1987-ben kapott hasonlót a Népszabadságtól, amiért tudósított az Írószövetség találkozójáról.

Thorpe bűne az volt, hogy tudósításában egyebek között azt írta,

"az ember, aki az egypártrendszerrel való szembeszállással került vezető szerepbe, most újra egypárti uralmat hozott létre.”

Kicsit nehéz helyzetben volt, meséli Thorpe, mert Londonban a kollégái már írtak egy hosszabb cikket az Indexszel történtekről, tőle meg azt kérték, hogy adjon le egy elemzést 120 szó terjedelemben. "Próbáltam kontextusban bemutatni, mi történt a magyar médiában, mi történik a magyar politikában, és mit jelent ez a magyaroknak, a Fidesznek és az ellenzéknek”

– mondta Thorpe, hangoztatva, hogy ő ezt nem véleménynek gondolja, hanem elemzésnek, de csak sok külföldi újságíróval szemben neki sok tapasztalata van a magyar viszonyokról, még a kommunizmusról is.

Ha nem írnám le a hasonlóságokat az akkori egypártrendszer és egyre inkább – igaz, teljesen más történelmi körülmények közt – kialakuló mostani között, akkor nem látnám el a közszolgálati újságírói munkát”

– tette hozzá. Azt is elmondta, hogy ha 120 szónál hosszabb cikket kértek volna tőle, akkor elmagyarázta volna, hogy a pártnak, amelyik háromszor nyert legitim választáson, egyre nagyobb hatalma van a gazdaságban, a parlamentben pedig elképzelhetetlen, hogy egy Fidesz-képviselő a saját pártja és kormánya ellen szavazzon. "Gyakran úgy érzem, nincs itt igazi demokrácia, mert játszanak: nemcsak a kormánypártok, hanem az ellenzékiek is. Színjáték van, igazi demokrácia nincs, a Fidesz egypártrendszere pedig egyre erősebb.”

Thorpe a beszélgetésben felidézte többek közt, hogy 2006-ban a Fidesznél még úgy gondolták, velük van, mivel tudósított a 2006-os tüntetéseket övező rendőri atrocitásokról:

"Ha a kormányoldal vagy a médiája nem akarja elhinni, hogy a BBC miért nem olyan kedves, mint volt velük 2006-ban, az nem az én problémám, hanem az övék, mert nem értik, mi az, ha valaki újságíróként próbál viselkedni, és nem a hatalmat szolgálja.”

A tudósító a Magyar Nemzet cikke után felhívta az azt jegyző Fricz Tamást, akin keresztül állítása szerint sikerült elintézni, hogy megjelenhet egy válaszcikke is az újságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!