Tetszett a cikk?

Kásler Miklóstól átmenetileg elvették a hatáskört.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A szerdán megjelent kormányrendelet szerint „az Országos Kórházi Főigazgatóságot (a továbbiakban OKFŐ) a veszélyhelyzet ideje alatt az operatív törzs vezetőjeként kijelölt rendészetért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) irányítja”. Múlt szerdai hatállyal hozták létre az OKFŐ-t, amely irányít minden állami kórházat, ideértve az országos gyógyintézeteket. Munkáltatói jogokat gyakorol az összes dolgozó fölött, ellenőrzi a gazdálkodást, és rengeteg egyéb feladatot is részletez az erről szóló rendelet. A kormány még az egyetemi klinikákkal és a honvédségi intézményekkel kapcsolatban is adhat jogokat a főigazgatóságnak.

A november 17-én este kiadott jogszabály még azt mondta: „Az Országos Kórházi Főigazgatóság az egészségügyért felelős miniszter irányítása alá tartozó, központi hivatalként működő központi költségvetési szerv”. Vagyis akkor Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere alá rendelték. Ezen változtat most a veszélyhelyzet idejére a november 25-i rendelet. Igaz ugyan, hogy „az operatív törzset a rendészetért felelős miniszter az egészségügyért felelős miniszter bevonásával vezeti”, de az idézett mondat szerint most kettőjük közül egyértelműen Pintér Sándor belügyminiszter lett a főnöke az összes kórháznak.

Így például ő és nem Kásler adhatja ki az OKFŐ szervezeti és működési szabályzatát. A 25-i rendelet szó szerint megismétli a 17-iből, hogy „az országos kórház-főigazgatót a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel”, és ő a munkáltatója, csakhogy míg ott a „miniszter” még Káslert jelentette, most már Pintért. És mivel november 18-án a miniszterelnök – akkor értelemszerűen Kásler javaslatára – már kinevezte országos kórházfőigazgatónak az egészségügyben soha nem dolgozott, viszont az Országos Rendőrfőkapitányság gazdasági főigazgatójaként 2002-ig Pintér alatt szolgált Jenei Zoltánt – aki később a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány főtisztviselője is volt –, ez azt jelenti, hogy a veszélyhelyzet alatt holnaptól a belügyminiszter kezdeményezheti a minisztertársa javaslatára frissen kinevezett vezető leváltását, ha elégedetlen vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!