szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sandhurst brit katonai akadémia képzési költségei akár a 34 millió forintot is elérhetik. A miniszterelnök fia itt végzett, csakúgy, mint néhány másik magyar. De őróluk semmit nem tudni.

Miután kiderült, hogy a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár és két másik magyar állampolgár is a Sandhurst Királyi Katonai Akadémián tanult, Vadai Ágnes írásbeli kérdéssel fordult a Honvédelmi Minisztériumhoz, hogy megtudja, ki volt a két másik hallgató.

A tárca – közérdekű adatigénylésünkre – megerősítette, hogy Orbán Viktor fia a brit elitakadémia egyik magyarja volt, de a másik kettőről semmit nem árultak el. Azt is közölte a HM – cáfolva a Népszava ezzel kapcsolatos információját –, hogy az érintettek nem a tárca ösztöndíjasai voltak. Lapértesülések szerint a kurzus díja fejenként 93 ezer font, azaz több mint 37 millió forint.

A DK-s képviselő nem is cifrázta túl a kérdést, csupán arra akart választ kapni, hogy

ki és miért tanulhatott Sandhurstben?”

A válasz egyenesen Benkő Tibor honvédelmi minisztertől érkezett, aki mindenekelőtt azt közölte, hogy a honvédség számára kiemelten fontos a katonák folyamatos és tervszerű kiképzése.

Benkő részletezi, hogy az elmúlt években harcászati szintű képzésen, kiképzésen 84 tiszt, hadműveletin 25, míg stratégiai szintű képzésen 54 tiszt vett részt. A képzésre magyar katonák közül bárki jelentkezhetett, akinek ilyen törekvései voltak – írta a honvédelmi miniszter.

A miniszter ezután kitér a Sandhurst ügyére, noha az akadémia nevét egyszer sem említi. Azt írja viszont, hogy a nemzetközi katonai oktatási rendszer kölcsönösségi alapon működik, és hogy ennek megfelelően a brit fél is térítés ellenében biztosítja a képzéseken történő részvételt. A miniszter levele szerint az egy hallgatóra lebontott képzési költség attól függ, hogy a hallgató a tanfolyam mely moduljaiban vagy fázisaiban vesz részt. De az összeg egyébként akár 34 millió forintig is terjedhet.

Benkő szerint a képzésre felvételt nyert hallgatókkal a Magyar Honvédség tanulmányi szerződést köt, melynek értelmében a képzés befejezését követően akár 5 vagy több év szolgálati viszony letöltése szükséges a Magyar Honvédség állományában. “Amennyiben a kötelező szolgálati viszont nem tölti ki a hallgató, abban az esetben visszafizetési kötelezettség terheli” – áll a tárcavezető válaszában.

Benkő Tibor neveket ugyanakkor nem említ, azt viszont megírta, hogy “a Honvédségben mindenki számára nyitva áll a lehetőség, hogy a feltételek teljesítése esetén különböző tanfolyamokra, képzésekre és kiképzésekre jelentkezzen, itthon és külföldön egyaránt”. Szerinte a feltételek között sem korábban, sem a jövőben nem szerepel szempontként a nemi hovartartozás kérdése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!