Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rendkívüli intézkedés a veszélyhelyzet végéig áll fenn.

A péntek késő este megjelent kormányrendelet szerint az országos kórház-főigazgató az általa meghatározott időtartamra, de legfeljebb a veszélyhelyzet megszűnéséig állami vagy önkormányzati egészségügyi intézményhez „rendelhet be” minden dolgozót, aki „a működési nyilvántartásban érvényes bejegyzéssel szerepel” és „nem állami vagy nem önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú egészségügyi szolgáltatónál egészségügyi tevékenységet végez, vagy kormányzati igazgatási szervvel szolgálati jogviszonyban áll”. Jenei Zoltán főigazgató ilyen döntése azonnal végrehajtandó.

Kivételt képeznek a honvédségi és rendészeti, valamint az egyházi intézmények, a háziorvosok, valamint azok, akik várandósok vagy 3 évesnél kisebb gyermekük van, 16 évesnél fiatalabb gyermeket egyedül nevelnek, tartósan beteg hozzátartozót gondoznak, és azok a nyugdíjasok, akiket még nem oltottak be és nem is estek át a koronavírus-fertőzésen.

Az áthelyezés időtartamát, az ez időre járó fizetést, az utazási és a szállásköltséget a főigazgató határozza meg.

A berendelés ideje alatt nem lehet felmondani.

A magánkórházaknak, -rendelőknek nem csak a munkatársait, hanem a berendezéseit, sőt az épületeit is elveheti az állam átmenetileg. A rendelet szerint ugyanis „a veszélyhelyzet ideje alatt az országos kórház-főigazgató, kártalanítás mellett, határozattal bármely – nem állami vagy önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú – egészségügyi szolgáltatót kötelezheti a SARS-CoV-2 vírus elleni védekezéshez szükséges ingatlan, valamint ingó eszközök és felszerelések rendelkezésre bocsátására a kijelölt állami vagy önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú egészségügyi intézmény részére”.

A kártalanítást kérni kell, és 60 napon belül bírálják el.

A lezárások bejelentésekor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy bár minden szolgáltatás szünetelni fog, a magánegészségügy kivételt képez. A péntek délután megjelent kormányrendelet viszont csak azt tartalmazta, hogy a lezárás nem terjed ki a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatókra. Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter péntek este ugyanakkor bejelentette, hogy az egynapos sebészeti ellátásokat felfüggesztik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Döntött a kormány az orvosok átvezényléséről és a másodállások korlátozásáról

Pintér Sándor belügyminiszter levélben tájékoztatta a Magyar Orvosi Kamarát arról, a javaslatok közül mit fogadott meg a kormány. Kiderült, a szolgálati jogviszonyról szóló szerződéseket pár hónapos csúszással kapják meg az orvosok, a béremelés viszont ettől függetlenül év elejétől jár. A kamara elnöke, Kincses Gyula elégedett.