szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A terméket a benne található bodorrózsa-kivonat miatt hirdették vírusölőnek, de nincs ilyen tulajdonsága. Nem ez volt az egyetlen gond a két Viro Stop spray-vel.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) betiltotta a Viro Stop influenza elleni szájspray és a Viro Stop orrspray forgalmazását és reklámozását – írja a Pirulakalauz az OGYÉI döntése alapján.

A termékek bodorrózsa-kivonatot tartalmaznak, korábban több helyen is úgy reklámozták, hogy legyőzheti a koronavírust.

A portál azt írja, hogy az orvostechnikai eszközöket nem engedélyezi a hatóság, csak nyilvántartásba veszi azokat. A ViroStop influenza elleni szájspray-t 2014-ben, a ViroStop orrspray-t 2016-ban is így vették nyilvántartásba, a gyártó, a Fytofontana Kft. viszont az ezekre vonatkozó szabályokat nem tartotta be a hatóság szerint.

A szabályozás szerint az orvostechnikai eszközök hatása nem alapulhat gyógyszerhatáson, a két termék viszont több, önmagában gyógyszerhatóanyagnak minősülő összetevőt tartalmaz, amelyeket tradicionális használatuk alapján növényi gyógyszerekként engedélyeznek és forgalmaznak. A gyártó viszont azzal reklámozta a bodorrózsa-kivonatot tartalmazó termékeit, hogy képesek megelőzni egyes kóros immunológiai folyamatokat.

Az OGYÉI határozata szerint a Viro Stop influenza elleni szájspray-t a gyártó 3 éves kortól ajánlja, ugyanakkor a benne lévő hatóanyagok alkalmazása 12 éven aluli gyermekek számára nem ajánlott. Emellett a gyártó az orrsprayt 6 éves kortól ajánlja, de a benne lévő hatóanyagok alkalmazása 12 éven aluli gyermekek számára nem ajánlott.

A határozat szerint továbbá a használati útmutató egyik termék esetében sem tartalmaz információt a hatóanyagok okozta esetleges mellékhatásokról.

Csupor Dezső gyógyszerész, gyógynövénykutató a Pirulakalauz cikkében ráadásul megjegyzi, hogy a jelenlegi ismeretek szerint a bodorrózsa nem alkalmas a koronavírus megelőzésére vagy kezelésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!