szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Már a koronavírust megállító tablettával és a fertőzést megelőző orrspray-vel is kísérleteznek Szlávik János szerint.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Óva intek mindenkit, hogy egy oltás után úgy érezze, hogy övé a világ

– mondta Szlávik János főorvos az InfoRádió Aréna című műsorában. A Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője azt mondta a kialakuló védettségről:

Az első oltás is elkezd az immunrendszerben dolgozni, két-három hét alatt elindul az ellenanyag-termelődés.

Szlávik szerint a második védőoltás erősíti meg az immunválaszt, és akkor alakul ki a 90 százalék feletti hatékonyság. Jelezte, ez a szám azt jelenti, hogy mekkora valószínűséggel akadályozza meg az oltás megfertőződést. Arra is kitért, hogy amíg nincs nyájimmunitás, addig vigyázni kell. Példaként említette, hogy nyáron egy focimeccsen a tömeg még veszélyes lehet, de a strandon szerinte talán majd nem kell maszkban napozni.

Az AstraZeneca oltásáról úgy fogalmazott, a vérrögképződéssel járó megbetegedés egy ritka mellékhatás, amit kutatni fognak. Egyelőre annyit látnak, hogy többnyire középkorú nőknél alakul ki, és vélhetően hormonális oka lehet. Kezelhető, ha időben felfedezik.

Hiszem azt, hogy idén lesz a kezünkben gyógyszer, amit beadok a betegnek, és meggyógyul anélkül, hogy kórházba kerülne

– nyilatkozta a folyamatban lévő fejlesztésekről. Egy proteázgátlóval kísérleteznek –  részletezte –, és van, amelyik 100 százalékban megállítja a vírus szaporodását, de a tabletta engedélyezéséhez legalább másfél-két év kell. Kísérleteznek egy megelőző tablettával, ami olyan hatású, mint egy vakcina, sőt olyan orrpsray-vel is, amellyel naponta két fújással meg lehet előzni a megfertőződést, mert megakadályozza, hogy a vírus lejjebb jusson a tüdőbe.

Az infektológus a poszt-Covid-szindrómáról is nyilatkozott az Inforádiónak. Mint mondta, a betegek akár 20-30 százaléka nehezen tud visszatérni a régi életmódjához. Szlávik elmondta, már vannak poszt-Covid ambulanciák Magyarországon is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!