szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A regisztráltaknak már majdnem a kétharmada megkapta az első oltást, a többieknek bármikor csöröghet a telefonja. Müller Cecília szerint bár egyes járványügyi számokban csökkenést lehet látni, azokból egyelőre nem szabad levonni nagy következtetéseket.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

György István, az országos oltási munkacsoport vezetőjének a beszámolójával indult az operatív törzs keddi tájékoztatója. Elmondta, az elmúlt két hét során minden eddiginél több oltást adtak be. Hétfő estig összesen 2 969 647 első, illetve 1 250 582 második oltást adtak be. György szerint kétszer annyian vannak beoltva itthon, mint az Európai Unió legtöbb országában.

Oltásra 4 millió 110 ezren jelentkeztek eddig, a 64 százalékuk már megkapta az első adagot. A részletekre rátérve elmondta, mintegy 1,4 millió 65 év felettit oltottak be, a regisztrált 1,5 millióból. A három legveszélyeztettebb kör oltása már szinte befejeződött. Jelenleg már az aktív korosztály van soron, akik 2,13 millióan vannak összesen, közülük 800 ezren már megkapták az első oltást. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a többieknek bármikor csöröghet a telefon, és hívhatják őket oltásra.

A pedagógusok oltásáról azt mondta, hogy 80 százalékos volt a részvételi arány, 30 ezren nem jelentek meg. Egy harmadik körös soron kívüli oltás is lesz a hétvégén azoknak, akik a behívó ellenére nem tudtak elmenni korábban. Ők is Pfizer vakcinát fognak kapni és SMS-ben fogják őket értesíteni.

György arról is beszélt, hogy a napokban négyféle oltóanyag érkezik Magyarországra: Pfizer-vakcinából 248 ezer érkezik, ebből 150 ezret kórházi oltópontokra szállítanak, 30 ezret a pedagógusok harmadik körös oltására különítenek el, a többit pedig második körös oltásra. Utóbbival csak hatósági vizsgálat után fognak tudni oltani.

Az egydózisos Janssen-vakcinából 28 800 érkezett, ezeket a honvédségi oltóbuszok kapják meg. A buszokkal a jövő héttől Tolna megyei kistelepülésekre mennek. A vártnál kevesebb, szintén 28 800 AstraZeneca-vakcina is érkezik kedden, amiből 2880 háziorvos kap egy-egy ampullát, ami 10-10 ember oltására elegendő. Várnak második körös oltásokhoz való orosz oltóanyagot is, amelyet először hatósági vizsgálatnak vetnek alá. (Az előző napon Szijjártó Péter külügyminiszter arról beszélt, hogy 140 ezer Sputnyik érkezik kedden.)

Müller Cecília országos tiszti főorvos is beszélt a vakcinákról. Az új oltóanyagról, a Janssenről, elmondta, hogy krónikus betegeknek is adható és csak egydózisú. Azonban várandósok és kismamák nem kaphatják.

Elkezdték szállítani a Johnson & Johnson vakcináját az EU országaiba

Magyarországra 28 ezer adag fog érkezni az egydózisú oltóanyagból. Kedden jön 140 ezer Szputnyik-vakcina is.

A napi adatokra rátérve azt Müller kijelentette: most tetőzik a harmadik hullám. Szerinte bár bizonyos adatoknál csökkenést látunk, de ebből még nem kell nagy következtetéseket levonni. Az egyhetes adatok esetében már más a helyzet, azt figyelik.

Poszt-Covid szindrómáról is szót ejtett a tiszti főorvos, a Lancet Psychiatry című orvosi folyóiratot idézve. Azt mondta, minden harmadik fertőzésen átesett valamilyen tünetet mutat még a betegség után is. Azt kérte, hogy azok, akik átestek a Covidon, eltelt egy hónap és még tüneteik vannak, akkor hívják a háziorvosukat, mert kezelésekre lehet szükség.

A Covid túlélőinek egyharmada küzd idegrendszeri problémával egy tanulmány szerint

Neurológiai és pszichológiai problémák fordulnak elő a Covidon átesett betegek számottevő részénél - állapította meg egy a Lancet Psychiatry nevű szaklapban publikált tanulmány.

Mindössze két újságírói kérdésre adtak választ a keddi tájékoztatón. A mediaworksos Békés Megyei Hírlap az Új Dunántúli Naplóval karöltve arra volt kíváncsi, hogy kialakul-e védettség, ha nem volt mellékhatása az oltásnak. Müller szerint nincs összefüggés az oltási reakció és a kialakult védelem között. Nem kell aggódni ilyen esetben.

A másik kérdést az RTL-től kapták, ők azt akarták megtudni, hogy megkaphatja-e a második oltást az, aki az első dózis után elkapta a fertőzést. Müller szerint a gyógyulást követően be kell adni a második adagot is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!