szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Levélben emlékeztette egy két éve kiadott utasításra a kormányhivatalokat a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Kérdés, hogy a túlterhelt egészségügyben ezt meg tudják-e valósítani.

Arra hívta fel a kormányhivatalok figyelmét a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hogy egy korábbi tájékoztató alapján minden olyan elhalálozást be kell jelenteni, amely az oltást követő egy hónapon belül történt, a halottvizsgálatot végző orvosnak pedig ilyen esetekben kezdeményeznie kell a kórboncolást – írja a Telex egy, a birtokába jutott dokumentum alapján.

„Az oltást követő nemkívánatos eseményekkel (OKNE) kapcsolatos eljárás rendjéről szóló tájékoztatót” 2019. január 10-én adták ki, és azt is tartalmazza, hogy amennyiben az oltást követő nemkívánatos esemény kórházi kezelést igényel vagy halálos kimenetelű, abban az esetben az NNK részére meg kell küldeni a kórházi zárójelentés, illetve a boncolási jegyzőkönyv másolatát.

Az NNK a levélben többször nyomatsékosította, hogy a boncolásra feltétlenül szükség van:

az oltás követő egy hónapon belül elhunytak esetében a kórbonctani vizsgálattól eltekinteni nem lehet. A halottvizsgálatot végző egészségügyi szolgáltatónak vizsgálnia szükséges az oltás tényét, és amennyiben arra 1 hónapon belül sor került, akkor az OKE-t be kell jelenteni, valamint a kórbonctani vizsgálattól történő eltekintésnek nincs helye”

– olvasható a levélben.

Ha a kormány nem titkolná az oltásokra érkezett panaszokat, kevésbé tartanánk a keletiektől

Sokkal többet lehet tudni a Covid elleni vakcinák következményeiről, mint amennyit a kormány elárul, holott az átláthatóság az oltáskedvet is fokozná. A HVG által összegyűjtött adatok alapján a keleti oltóanyagokkal kapcsolatban sem érkezik több bejelentés, mint a három nyugati vakcinatípus esetében.

A lap egy halottszállítással foglalkozó, a budapesti kórházak helyzetére rálátó forrása szerint ez további terhet ró az egészségügyi intézményekre. Elmondása szerint a mostani túlterheltség miatt most már csak néhány kórházban végeznek boncolást. „Nyilván tudományos szempontból jelentősége van annak, hogy mindenkit, aki az oltás után hunyt el, boncolni szeretnének, de ez a gyakorlatban garantáltan nem így lesz” – vélekedett.

A Telex a témában kereste a Nemzeti Népegészségügyi Központot és az Országos Kórházi Főigazgatóságot, de cikke megjelenéséig nem kapott választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!