szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az operatív törzs szerint hamarosan a Magyar Közlönyben jelenik majd meg a vendéglátóhelyek teraszainak nyitását engedélyező rendelet.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Közeledik a 3,5 milliós beoltotti szám, amikor elérjük, az operatív törzs vezetője, a belügyminiszter egyedi közigazgatási határozatot tesz majd közzé a Magyar Közlönyben, amelynek értelmében a vendéglátóhelyek nyitva tarthatják a teraszukat, kerthelyiségüket mindennap reggel 5 órától 21 óra 30 percig. Az ott tartózkodó vendégeknek nem kell majd maszkot viselniük, a vendéglátóhelyek belső területén azonban igen, odabenn pedig csak a megrendelt étel, ital elviteléhez szükséges ideig, valamint a mellékhelyiségek használatáig szabad tartózkodni. A helyek üzemeltetőinek és az alkalmazottaknak az üzlet teljes területén kötelező lesz maszkot viselniük – közölte Kiss Róbert rendőr alezredes, az ügyeleti központ vezetőhelyettese. Hozzátette még, hogy a szálláshelyeken működő bárokban, éttermekben csak az ott megszálló, üzleti céllal érkezett vendégeket szolgálhatják ki.

Az alezredes ismertetése szerint az előző napon a maszkviselési szabályok megszegése miatt 545, a kijárási tilalom figyelmen kívül hagyása miatt pedig 214 emberrel szemben intézkedtek. Beszámolt továbbá arról, hogy Balotaszálláson egy évre bezárattak egy presszót, amelynek működését tavaly ősszel egyszer már felfüggesztették a nyitvatartási szabályok megsértése miatt.

Müller Cecília országos tiszti főorvos arról beszélt, hogy mostanáig 4,326 millióan regisztráltak a koronavírus-fertőzés elleni védőoltásért, 69 százalékukat pedig legalább egyszer már beoltották. Ez a lakosság 33,4 százaléka.

A szakember szerint a védelmi intézkedések és – most már egyértelműen kijelenthető, hogy – a védőoltások hatása miatt csökkennek a járványügyi adatok. „Láthatóvá vált a védőoltások eredményessége” – jelentette ki.

Ismertetése szerint a héten a következő védőoltások érkeznek:

  • 68 400 adag Moderna,
  • 72 ezer adag AstraZeneca,
  • 248 040 Pfizer,
  • 100 ezer dózis második körös Szputnyik V,
  • valamint Sinopharm, ennek mennyiségét azonban nem közölte.

A járványügyi adatokat ismertetve arról beszélt Müller, hogy „a platózást követően enyhe csökkenésnek vagyunk tanúi”, jelezte viszont, hogy a brit vírusvariáns miatt a kórházban lévők gyógyítása nagyon nehéz.

Beszélt a vírus örökítőanyagának a szennyvízben mért koncentrációjáról is, amely „enyhén csökken, inkább stagnál”, méghozzá sokkal magasabb szinten, mint a harmadik hullám kezdetén. Ez arra utal, hogy továbbra is sok az aktív fertőzött, ezért még mindig nagyon fontos az óvatosság és a járványügyi szabályok betartása – figyelmeztetett.

A múlt hét adatait azt megelőzőhöz hasonlítva azt mondta, kedvező tendencia, egyértelmű csökkenés mutatkozik az új fertőzötteket tekintve:

  • 21 százalékkal, 7461 fővel csökkent a számuk,
  • az átlagéletkoruk a korábbi 46 évről 45-re módosult,
  • 14 százalékuk volt fővárosi, 13 százalékuk Pest megyei, a legkevesebben, 2 százaléknyian Tolna megyeiek voltak,
  • a legnagyobb, 40 százalékos csökkenés a számukban Tolna megyében következett be.

A tiszti főorvos arról is beszélt, hogy nagyon fontos az oltás első dózisa után is betartani a szabályokat, és felvenni a második adagot, mert az teszi teljessé a védettséget. Hangsúlyozta azt is, hogy az oltási reakcióktól nem, a koronavírus-fertőzéstől viszont annál inkább kell tartani.

A tájékoztatón ez alkalommal csupán az ATV kérdése hangzott el. A csatorna arról érdeklődött, kell-e és milyen feltételekkel oltás azoknak, akik korábban megfertőződtek a koronavírussal. Müller Cecília azt válaszolta, hogy ha az adott páciensnek bármilyen megbetegedése van, nem oltják be. Minden más esetben az oltóorvos dönt a kérdésben. Jelezte, hogy a betegségen túljutottak oltására vonatkozóan szakmai ajánlások készültek, az az általános tapasztalat ugyanis, hogy ha enyhén zajlott le a betegség, kevés ellenanyag képződik a szervezetben, így a páciens a gyógyulást követően olthatóvá válik. Ha viszont súlyos formában zajlott a betegség, akkor erőteljesen az immunreakció, ezért az ajánlás szerint ki kell várni a gyógyulást követő három hónapot. Utána mindenképpen javasolják az oltást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!