szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint színvonal alatti tákolmány az önkormányzati bérlakások eladására vonatkozó törvényjavaslat.

Színvonal alatti tákolmányként tekint a bérlakások áron aluli kötelező kiárusításáról szóló törvényjavaslatra Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke – mondta el a Népszavának. Gémesi szerint a valós ár töredékéért ingatlant szerzők szűk köre a törvény elfogadása után ugyan jól járhat, de a lakásvagyonnak a településeken élő valamennyi polgárt szolgálni kellene. Hozzátette, ha legalább piaci áron cserélnének gazdát az ingatlanok, akkor a bevételéből jutna például közútfejlesztésre, de az utolsó forgalomképes települési vagyon „elkótyavetyélése” minden további fejlesztést ellehetetlenít.

Gémesi György biztosra veszi, hogy a fideszes polgármesterek is próbálják megakadályozni a javaslat elfogadását, de – mint nyilatkozta –

ha a javaslatot mégis megszavazza a kormánytöbbség, akkor valószínűnek tartja, hogy az önkormányzati szövetségek az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

Egy nappal korábban Kovács Péter, a XVI. kerület fideszes polgármestere írt nyílt levelet Böröcz László fideszes parlamenti képviselőnek, amelyben felszólította az általa benyújtott javaslat visszavonására. Kovács a nyílt levélben „marhaságnak” nevezte Böröcz javaslatát.

Marhaságnak nevezte az önkormányzati bérlakások megvásárlásáról szóló fideszes törvényjavaslatot egy fideszes polgármester

A benyújtott törvényjavaslat szerint a bérlőknek a legrosszabb esetben az ingatlan értékének a 30 százalékát kell kifizetniük. Ha egy összegben rendezik, akkor még olcsóbb lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla Györgyi, Kovács Gábor, Sztojcsev Iván Gazdaság

A tartalékokat élik fel az önkormányzatok, hogy túléljék 2021-et

Szigorú, feszes költségvetéssel és a tartalékok elhasználásával próbálják a legtöbb városban megőrizni a pénzügyi működőképességet, de többen hitelfelvételre vagy értékpapírok eladására is rákényszerülnek. Van, ahol az iparűzési adó megfelezése miatt adott állami kompenzáció annyira elég, hogy egy kicsit kint legyen a vízből a város, máshova, például Budapestre és Győrbe nem jut ebből a keretből pénz. Körbenéztünk az ország legnagyobb városaiban és néhány kisebb településen, hogyan gazdálkodik a városvezetés a válság alatt.