szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter az első politikus a kormányból, aki mondott bármit is az izraeli kémprogrammal kapcsolatos ügyről.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nem szeretnék semmilyen sajtóhíreszteléssel foglalkozni, sem ezen a területet, sem máshol"

– mondta Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter az ATV-nek arra a kérdésre, hogy foglalkozik-e a kormány a Direkt36 által vasárnap közölt lehallgatási botránnyal.

Novák eddig az egyetlen kormányzati szereplő, aki megszólalt a megfigyelési üggyel kapcsolatban.

A kormányközeli média és az MTI az ügy kirobbanása óta egy sort sem közölt a botrányról, egyedül a KESMA-hoz tartozó Mandiner vette át a Telex eredeti cikkét, és közölt néhány reakciót.

Varga Judit igazságügyminiszter még az ügy napvilágra kerülése előtt adott egy interjút az ügyet felgöngyölítő médiumok egyikének, a Le Monde-nak. A beszélgetésben azt kérdezték Vargától, hogy ha valaki azt kérné, hogy hallgassanak le egy újságírót vagy egy ellenfelet, elfogadná-e ezt a kérést. Az igazságügyi miniszter erre azt válaszolta, hogy „Micsoda kérdés! Ez már önmagában provokáció!”. A Washington Post szerint egy nappal később azt kérték a miniszter irodájából, hogy töröljék a kérdést, illetve a választ az interjúból.

Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Többek között a Direkt36 két munkatársának, vagy a hvg.hu volt újságírójának a telefonját is feltörték, de lehallgatták egy magyar fotós és Varga Zoltán, a Centrál Médiacsoport tulajdonosának telefonját is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!