szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A volt izraeli miniszterelnök 2017-ben budapesti látogatásán arról beszélt, hogy beavatkozott a kiberbiztonsági piac működésébe. Most a Pegasus-botrány kapcsán ismét felmerül a felelőssége.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„A piacok diktálják, mi működik, én nem diktálok (…) az egyetlen hely, ahol ténylegesen beavatkoztam, az a kiberbiztonság” – mondta Benjamin Netanjahu a The Guardian szerint Magyarországon egy Orbán Viktorral közös sajtótájékoztatóján. A világszerte újságírók, politikusok és jogászok okostelefonjaira észrevétlenül beférkőző Pegasus-kémprogram az izraeli NSO nevű cég találmánya, azonban portékájukat a kormány jóváhagyása nélkül nem értékesíthették. Ennek ismeretében cseng különösen visszásan Benjamin Netanjahu volt izraeli miniszterelnök mondata.

A Pegasus-ügy nem csak Magyarországon vetett komoly hullámokat: a megfigyeltek kiszivárgott listáján rajta volt Emmanuel Macron francia elnök telefonszáma is, az ezzel kapcsolatos francia vizsgálatok elindítása volt az, ami elérte Izrael ingerküszöbét is: tárcaközi vizsgálóbizottság felállításáról döntöttek, hogy kiderüljön, valóban globális léptékben éltek-e vissza az NSO szoftverével. Macront a jelenlegi információk szerint egyébként a marokkói titkosszolgálatok figyelhették meg a Pegasussal.

Az NSO a lista hírére tagadta, hogy létezne a megfigyeltekről bármiféle nyilvántartás. Ennek ellenére a cég alapító-vezérigazgatója azt mondta, hogy olyan mechanizmusok vannak a programba építve, amelyek észlelik, ha egy kormány visszaél rendszerükkel, vagyis újságírókat, emberi jogi aktivistákat, a rezsim ellenzőit figyeli. A vezérigazgató csütörtökön egy rádióműsorban azt ígérte, le fogják állítani Panyi Szabolcs ellen a kémprogramot.

Az NSO vezetője azt ígérte, le fogják állítani Panyi Szabolcs ellen a kémprogramot

Július 26-ra hívta össze a nemzetbiztonsági bizottságot a testület elnöke a megfigyelési botrány ügyében. A Fidesz kezdetben elzárkózott a téma tárgyalásától, de közben a kormány nyilatkozatai felpuhultak. A jelek szerint valamilyen vizsgálat folyt az ügyben, lenne tehát miről beszélni - igaz, csak zárt ajtók mögött lehet.

A Pegasus-botrány július 18-án robbant, amikor egy szerkesztőségek közötti nemzetközi együttműködés keretein belül létrehozott projekt eredményeként kiderült, hogy az izraeli gyártású kémprogrammal figyeltek meg Magyarországon embereket. A magyar kormány nem adott a botrány kirobbanása óta választ arra, hogy ők vásárolták-e meg Magyarországon a szoftvert, illetve hogy ők végeztek-e vele megfigyelést összesen közel háromszáz magyar emberen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!