szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Láthatóan a pártkötődés volt a legfontosabb szempontja a Norvég Alap civil pénzeinek kiváltására a Miniszterelnökségen kitalált Városi Civil Alapnak. Ezt a Válasz Online állapította meg, miután végignyálazta a 700 nyertest.

Alaposan megvizsgálta a Válasz Online azt a listát, amin azok a szervezetek szerepelnek, akik pénzt nyertek a Miniszterelnökség által biztosított 4,4 milliárd forintos Városi Civil Alap pályázatán. Az alapot azt követően hívták életre, hogy a kormány visszautasította a Norvég Alap 77 milliárd forintos programját, mert annak 4 milliárdos részének elosztása felett nem a kabinet diszponálhatott, persze a hivatalos indok az volt, hogy a norvégok által kiválasztott pénzosztó civilekkel a kormány nem volt elégedett.

Norvégiáig húzódó Soros-szálba kapaszkodva magyarázza a kormány 77 milliárd elvesztését

Különleges megnyitóünnepségről számolt be négy évvel ezelőtt Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos oldala: az egykori zugligeti lóvasút díszes indóházának átadásán nemcsak Pokorni Zoltán, XII. kerületi polgármester, hanem Lévai Anikó, a kormányfő felesége is részt vett. A felhajtás érthető volt, hiszen a műemlék épületet gyakorlatilag a teljes pusztulástól sikerült megmenteni, arról azonban, hogy ehhez a Norvég Alap 300 millió forintos támogatását is igénybe vették, már kevesebb szó esett.

A lap emlékeztet, korábban többen is beszámoltak róla, hogy aVCA-n fideszes vezetésű, civilnek mondott szervezetek nyerték a legnagyobb összegeket, és alig van a nyertesek között, aki ne kötődne ilyen-olyan kormánypárti körökhöz.

A Válasz Online-nak több, konzervatívnak nevezhető, de mégis hoppon maradt szervezet is azt jelezte, pénzt csak az nyerhetett, aki a helyi fideszes képviselők érdekének is megfelelt, igazi civilnek esélye sem volt, így

egyszerűbb lenne a pályázatot Választókerületi Pártalapnak hívni.

A lap végig is nyálazta mind a 700 nyertes szervezetet, és arra jutott, hogy a körzetek legnagyobb nyertesei között messze felülreprezentáltak a Fidesz hatalmi céljaihoz illeszkedő „civil” szervezetek, illetve a legnagyobb összegeket a prominens fideszesekhez kötődő településeken nyerték: Bicske–Felcsút-térségébe összesen 71 millió, Dunakeszire 80 millió jutott.

A szervezetek minden olyan dologra pályázhattak, ami jól jöhet a választási időszakban:

  • ingatlanvásárlásra és -felújításra,
  • gépjármű- és eszközbeszerzésre,
  • rendezvényekre,
  • kommunikációs tevékenységre.

A lap jelezte, nem kizárt, hogy a nyertesek között lehetnek valóban fontos tevékenységet végzó civilek, de a kiválasztás fő szempontja egyértelműen a pártkötődés. Lista és további részletek erre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!