szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Válasz Online kérdezte a politikai elemzőt és Balázs Zoltán filozófust, aki szerint az ellenzék „jelenlegi arcélei” sokkal erősebbek, mint 2018 előtt. Orbán Viktor pedig nagyon messziről érkezett a jobboldalra.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Ha nincs kétharmados többség, márpedig szerintem 2022 után senkinek sem lesz, akkor bizonyos értelemben visszaállnak a 2010 előtt megismert korlátok. És ez most nagyon jó lesz mindenkinek” – mondta Török Gábor politikai elemző Balázs Zoltán filozófussal, a Corvinus Egyetem tanárával a Válasz Online-nak. A lap páros interjújában az előválasztást és a jövőre esedékes választást igyekezett kivesézni, öt pontban – ezekre reagálnak a megkérdezettek.

Török szerint a kormányfő szavazóinak jelentős része az elmúlt évtizedekben a politikus változó gondolatait is fenntartás nélkül követte. „Azaz nem Orbán Viktor képviseli a nézeteiket, hanem ők a miniszterelnökét.” Szerinte az ellenzék természetes jelöltje nem Dobrev, Karácsony, Jakab vagy bárki más, hanem „nem Orbán Viktor”; a személy szinte mindegy. Persze csak szinte: a nem elkötelezett szavazók megszólítása szempontjából van jelentősége a személyiségeknek, a klasszikus ellenzéki támogatók szempontjából viszont lényegében alig.”

Balázs Zoltán arról beszélt, hogy a szavazók egy része ugyan konzervatívnak tartja magát, de ritkán várja el egy párttól, hogy konzervatív legyen, számára legfeljebb egyfajta érzékenység fontos. „Magyarországon meglepően sokan értenek egyet számos liberális gondolattal, de sokan konzervatívként határozzák meg magukat. Mégsincs sem szabadelvű, sem konzervatív párt.” Balázs Zoltán szerint az ellenzék „jelenlegi arcélei azért sokkal erősebbek, mint 2018 előtt; sem Vona Gábor, sem az MSZP nem volt ennyire karakteres.” Azt is mondta, hogy egyedül Gyurcsány Ferencé volt markáns hang, „kötődik is hozzá támogatói köre legalább akkora erővel, mint Orbán Viktorhoz az övé, csak persze Gyurcsányé jóval kisebb.”

A filozófus úgy vélte,

bármi is történik 2022-ben, ezek az ellenzéki arcok megmaradnak. Ezért nem értek egyet Gábor azon korábbi véleményével, hogy ha jövőre nem nyer az ellenzék, akkor végük.”

A beszélgetésben előkerül a bizonytalanok tábora. Róluk azt mondták a szakértők, hogy elképesztően sokszínű táborról van szó, és akad köztük olyan, aki soha nem szavazott, más azonban választásról választásra váltogatta preferenciáit. „(…) Két nagy tömb rivalizálásán alapuló, fej-fej melletti versenyben akár tízezer, ötvenezer embernek is döntő szerepe lehet. Az egyéni választókerületekben pedig – ahol valójában a választás eldől majd – akár néhány ember szavazata is határozhat végül a mandátum sorsáról” – mondta erről Török Gábor.

Balázs Zoltán szerint félrevezető a „bizonytalan” meghatározás, mert valójában azokról van jórészt szó, akiket nem nagyon foglalkoztat a politika. Hozzátette, külön tudomány annak mérése, hogy ezek az emberek az utolsó pillanatokban milyen impulzusok alapján fognak dönteni és hogyan lehet őket megszólítani. „Ahogy látom, Karácsony Gergely ezt a réteget akarja megcélozni. S ezért mondja már most azokat a mondatokat, amik majd hónapok múlva rezonálnak. Például azoknál, akik alapvetően kevesebb háborút akarnak a politikában.”

A szintén miniszterelnök-jelölt Karácsony Gergely kampányáról azt mondták: nehéz most megmondani, hogy ütemet tévesztett-e a főpolgármester. „Szerintem abból indult ki, hogy az előválasztáson nem lesz igazi ellenfele, és egyből a 2022-es választásra összpontosított. Kétségtelen, hogy egyszer már bejött neki ez az előválasztásos történet, ugyanakkor Karácsony 2019-ben a mostaninál jobb kampányt vitt. Nem lennék meglepve, ha első forduló után nem ő állna az első helyen” – mondta Török Gábor.

A beszélgetésben szóba kerül az is, hogy Orbán Viktor nagyon messziről érkezett a jobboldalra, Balázs Zoltán pedig megjegyezte, a miniszterelnök politikai tehetsége részben abban áll, hogy „megtanulta szavazótábora érzéseit, értékeit kifejezni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!