szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Pedig fogalmuk sincs róla, hogy hordozzák, így át is adhatják másoknak a vírust.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A harmadik oltás beadására buzdított Merkely Béla, Semmelweis Egyetem rektora az M1-en. Az emlékeztető dózis ugyanis a delta mutáció esetében visszaállítja a vakcináknak azt a hatékonyságát, amelyet a brit variánssal szemben az első két vakcina jelentett.

A fertőzöttek számának növekedéséről azt mondta, az esetszámnál fontosabb a kórházban lévők száma. Jelenleg több mint 2 ezer fertőzöttet ápolnak kórházban. A kórházban fekvők száma alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor, de dinamikusan növekszik, ezért kel változtatni – tette hozzá.

Merkely szerint két oltás után extrém ritka a súlyos, lélegeztetőgépes kezelést igénylő esetek száma, de az idősek immunrendszere gyengébb, így ők súlyosabb állapotba is kerülhetnek.

A rektor egy érdekes adatot is közölt: amikor tünetmentes embereket szűrnek PCR-teszttel - például utazás miatt - akkor is százból jellemzően négy-öt embernek pozitív lesz a koronavírus-tesztje. Így, ha egy nagyobb rendezvényen húsz-ötven ember tartózkodik zárt térben, köztük is lehet egy-két olyan, aki tünetmentes fertőzött.

Merkely Béla szerint a jelenlegi mintegy 62 százalékos átoltottsággal Magyarország Közép-Kelet-Európához képest jól áll, de Nyugat-Európa - például Dánia, Norvégia, Franciaország, Spanyolország - számaihoz képest elmarad a magyarországi oltottak aránya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!