Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Újabb egy héttel meghosszabbítják az oltási akcióhetet, a kormány pedig felkérte az operatív törzset annak vizsgálatára, hogy a jövőben a harmadik oltáshoz kössék a védettségi igazolványt. Hamarosan kistelepülésekre is ki fognak települni az oltópontok. Másfélmillió oltóanyag hamarosan lejár, de van elég, és nem igaz, hogy visszaléptünk az uniós vakcinabeszerzésbe. Élőben követtük a kormányinfót.

Most érkezett

Napokon belül döntenek a gyerekek oltásának szabályairól

Az operatív törzs néhány napon belül kidolgozza az 5-11 évesek oltását, így hamarosan az is kiderül, hogy pontosan mikor és hol oltják majd a gyerekeket.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A járvány már tetőzött, vagy most tetőzik

A kormánynak egyelőre nincs arról információja, hogy Magyarországon megjelent volna az omikron variáns - szólt a válasz az ATV kérdésére. Gulyás szerint a többségi vélemény az, hogy a járvány már tetőzött, vagy éppen most tetőzik. Erről egyelőre vita van a szakértők között, de azt remélik, hogy a karácsony a vírus leszálló ágában éri az országot, és nem kell újabb járványügyi intézkedéseket hozni.

Fontos azonban, hogy a megbetegedések, halálozások számában a tetőzést követő 10. napon érjük el.

Nem rendelünk újabb Szputnyik-szállítmányt

Miért nem szektorsemleges a pedagógusok kötelező oltása - szól a kérdés. Gulyás szerint azért, mert a fenntartói jogosultsága az államnak az iskolákban csak részleges, de úgy tudják, hogy sok egyházi iskolában is kötelezővé tették már a koronavírus elleni oltást.

Ha igény lesz rá, akkor rendelhetnek a Szputnyik lightból, de egyelőre erre nincs szükség, így nem tervezik.

Piaci ártól függetlenül 3 hónapig mindenképpen marad a benzinárplafon

Ha 480 forint alá csökken a benzin ára, annak a kormány örülni fog. Azt pedig majd meglátják, mit tesznek akkor, ha egyes piaci szereplők nem fogják csökkenteni az áraikat. Ugyanakkor szerinte ez piacilag ez nem éri meg senkinek, hiszen ha valaki olcsóbban adja a benzint, akkor ott fognak tankolni az emberek.

Három hónapig azonban biztosan nem fogják eltörölni a benzinárplafont, akárhogyan is alakul a világpiaci ár.

"A Sinopharm fel fog értékelődni"

Reklámkampányba kezd a kormány a harmadik oltás fontosságáról - erősítette meg Gulyás, de szerinte még ennél is fontosabb, hogy személyesen fogják azokat felkeresni, akik eddig csak két oltást kértek.

Arról még nincs döntés, hogy a debreceni vakcinagyárban milyen oltást fognak gyártani.

Magyarországon jelenleg 10 millió adag koronavírus elleni oltóanyag van: 3 millió Pfizer, 1 millió Moderna, 2 millió Sinopharm és AstraZenecából is van 2 millió, Janssenből közel 4 millió. Gulyás szerint egyébként a Sinopharm fel fog értékelődni, mert az elölt vírust tartalmazó vakcinák védenek majd a legjobban az omikron variáns ellen, de hogy ezt mire alapozza, nem mondta el.

Nagyvonalú volt a kormány Karácsonnyal

Indokolt volt nagyvonalúságot mutatni - magyarázta a budapesti tömegközlekedésre átutalt összeg gyors folyósítását Gulyás, hiszen a főváros felejtette el aláírni a már létező szerződést. A miniszter szerint egyébként Karácsony Gergely még mindig a nagypolitikával foglalkozik ahelyett, hogy a budapesti ügyekkel törődne.

Az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban Gulyás megerősítette, hogy Karácsony Gergelynek nincs is vétójoga, ezért örülnek neki, hogy nem él vele.

Védettségi igazolvány: Ha lesz döntés, lesznek szabályok is

A védettségi igazolványok kerültek megint szóba, de Gulyás Gergely szerint az ehhez kötődő esetleges kedvezményekről majd akkor dönt a kormány, ha hoz erről szóló döntést.

Miért változtatták meg a lélegeztetett betegek adatközlését?

Arra a kérdésre, miért változtatta meg a lélegeztetett betegek adatközlését a kormány, Gulyás annyit felelt, hogy azért, mert az életmentő beavatkozásnak az invazív lélegeztetés minősdül, valójában annak van információértéke, hogy hány embert lélegeztetnek invazív módon. Az a válaszából nem derült ki, hogy ezt az elmúlt másfél évben ezt miért nem így tették.

Úgy tűnik, hogy a hatóságok központilag nem gyűjtik a kórházba került fertőzöttek oltottsági adatait. Gulyás ugyanis erre a kérdésre azt felelte, hogy ezek az adatok az EESZT-ben vannak feltüntetve, csak egyes kórházakból vannak statisztikák. Ha a Nemzeti Népegészségügyi Központ ezt akarja, végezhetnek adatvizsgálatokat.

Az uniós főtanáncsnok véleménye nem ítélet

Délelőtt derült ki, hogy az Európai Bíróság főtanácsnoka, Campos Sánchez-Bordona elutasítaná a magyarok keresetét a jogállamisági ügyben. Gulyás szerint ezzel kapcsolatban meg kell várni majd az ítéletet, de a kormánynak továbbra is az a véleménye, hogy a támogatások nem köthetők a jogállamisági eljáráshoz.

Szerinte a magyar hatóságok veszik legkomolyabban az OLAF jelzéseit és indítanak a legnagyobb számban eljárásokat. Ha az eljárás korrekt lesz, Magyarországnak nincs mitől tartania.

Akkor lesz Fudan Egyetem, ha azt a budapestiek akarják

A Fudan-egyetemről szólnak az RTL Klub kérdései, de ezek alól Gulyás folyamatosan kitért. Arra, hogy vajon igaza van Karácsony Gergely főpolgármesternek, aki azt mondta, hogy nem lesz Fudan egyetem, a miniszter csak annyit közölt, hogy erről már többször elmondták a kormány világos álláspontját.

"Ha a budapestiek akarnak Fudan Egyetemet, akkor meg kell építeni" - tette hozzá.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!