szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor kifejezte szolidaritását és részvétét Kaszim Zsomart-Tokajev kazah elnöknek, miután az országban „egy jól szervezett támadással megpróbálták megdönteni az alkotmányos rendet” – közölte Szijjártó Péter.

Zavargások Kazahsztánban
A gázárak elszabadulása miatt kezdődött, ám hamar rendszerellenes zavargássá fajult a Kazahsztánban 2022 első napjaiban kitört tüntetéssorozat. A konfliktusnak egyre több halálos áldozata van, és a politikai következmények is egyre súlyosabbak. A legfrissebb eseményeket cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nagyjából száz magyar állampolgár tartózkodik Kazahsztánban – ahol több mint egy hete tartanak a zavargások –, közülük nyolcvanan egy nagy energetikai cég alkalmazottai – közölte videós bejelentkezésében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Rajtuk kívül tizenketten kérték a magyar állam segítségét az evakuálásban, Almatiban azonban nincs használható repülőtér, így az ott rekedt magyarok kimenekítése nehézségekbe ütközik, különösen, mert a szárazföldi kimenekítés lehetetlen, ez „nálunk sokkal erősebb” országoknak sem sikerült – fogalmazott Szijjártó.

A miniszter azt is elmondta, hogy Oroszország segítségét kérték az evakuációban, mivel tudták, hogy indul egy járat, amelyen viszont az eredeti tervek szerint kizárólag orosz állampolgárokat szállítottak volna Moszkvába. Az oroszok hozzájárultak, hogy ezen a gépen utazzon hét magyar is. (Ahogy arról korábban beszámoltunk, végül hatan szálltak fel, egy kazah–magyar kettős állampolgár mégsem élt a lehetőséggel.)

Korábban egyszer már két, majd újabb három ember evakuálását sikerrel végrehajtották, az energetikai cég munkatársainak pedig segítséget nyújt a magyar állam, amennyiben igénylik.

Szijjártó a helyzetről azt mondta: Kazahsztánban „megpróbálták megdönteni az alkotmányos rendet, és egy jól koordinált akció keretében megtámadták a kazah államot”. Hozzátette: Orbán Viktor hétfőn kifejezte szolidaritását a kazah elnöknek, Kaszim Zsomart-Tokajevnek, valamint a részvétét a sok halálos áldozat miatt.

A kazah helyzet pontos motivációi egyelőre nem ismertek, Szijjártó helyzetelemzése megfelel a kazah álláspontnak. Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök korábban arról beszélt, hogy spontán tiltakozásnak álcázott zavargások törtek ki az országban, amelyek célja egyértelműen az alkotmányos rend aláásása és a hatalom megragadása volt. Kazahsztán vezetője hozzátette, hogy a zavargásokat egyetlen központból szervezték.

 A helyzetről ebben a cikkben írtunk bővebben:

Puccskísérlet volt Kazahsztánban, nem felkelés?

Egyre több jel utal arra, hogy az egy héttel ezelőtt kezdődött kazahsztáni zavargássorozat hátterében a volt szovjet tagköztársaságot uraló klánok közötti harc áll, s végül a sokak által bábnak gondolt új államfő, Kaszim Zsomart-Tokajev került ki győztesen a belháborúból.

Szijjártó elmondta azt is: mivel Kazahsztán stratégiai partnerünk, Magyarország pedig megfigyelőként vesz részt a Türk Tanács munkájában, ő is csatlakozik majd a Türk Tanács külügyminisztereinek videókonferenciájához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!