szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd országgyűlési képviselője kérdezett rá írásbeli beadványában, hogy miután Völner Pál államtitkár lemondott, ki adhat engedélyt a titkosszolgálati megfigyelésekre.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

"A Pegasus általi megfigyelésekre és titkos információgyűjtésekre állítólag engedélyeket adó Völner Pál bukása után egyből felmerült a kérdés, hogy lemondása után kihez került a terület, ki engedélyezheti, hogy kiket és mikor figyelhessenek meg a titkosszolgálatok. Mivel a sajtómegkeresésekre nem reagált az igazságügyi tárca, ezért írásbeli beadvány formájában én kértem választ a kérdésre" – írja Facebook-posztjában Kocsis-Cake Olivio, majd hozzáteszi, hogy meg is kapta a feleletet Répássy Róbert államtitkártól.

Eszerint „titkos információgyűjtést az igazságügyért felelős miniszter engedélyezi, (…) akadályoztatása esetén a parlamenti államtitkár helyettesíti”. Vagyis – vonja le a következtetést a Párbeszéd képviselője – "az ellenzéki politikusok és újságírók lehallgatása Varga Judit kezébe kerülhetett vissza".

Felveti, hogy a korábbi gyakorlat jogszerűtlen lehetett, hiszen a Pegasus kémszoftverrel végrehajtott lehallgatások engedélyezésének kiszervezését Kocsis-Cake szerint nem indokolta semmiféle akadályoztatás.

Völner Pál lemondása előtt az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és a miniszter, Varga Judit helyettese volt. A gyanú szerint 2018 májusa és 2021 júliusa között összesen 83 millió forintot kapott a Magyar Bírói Végrehajtói Kar immár letartóztatásban lévő elnökétől, Schadl Györgytől egyebek mellett azért, hogy azokat nevezzék ki végrehajtónak, akiket ő támogatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Újságírók ellen igen, de a maffia és a kémek ellen nem jó a Pegasus? – interjú Laborc Sándor volt NBH-főnökkel

Jogszerűen vagy jogszerűtlenül, de az elmúlt tizenegy évben folyamatosan ellenőrizték, az élete nyitott könyv, ezért mulatságosnak tartja, hogy a Pegasust is bevetették ellene – mondta a hvg360-nak adott interjúban Laborc Sándor egykori hírszerző és kémelhárító, aki 2007 és 2009 között az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjét, a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezette. Laborc szerint csak azért, mert egy miniszter engedélyez egy titkos megfigyelést, az még nem lesz feltétlen jogszerű, a szolgálatoknál pedig akad olyan „kiskapu”, amit ki lehet használni, hogy akár az engedélyezőt is megtévesszék. De nem csak a Pegasusról kérdeztük az egykori titkosszolgát, aki az „Ovi-Bajusz” dossziéról, valamint az alvilág és a rendőrségi vezetők közötti hídemberek létezéséről is beszélt.