Tetszett a cikk?

Két ülést tart az országgyűlés jövő csütörtökön: reggel 8-tól a fő téma a köztársasági elnök megválasztása, este 8-tól pedig az ellenzék határozati javaslatát tárgyalják az orosz agresszió elutasításáról.

Délelőtt szavaznak az államfő személyéről. A Fidesz és a KDNP által jelölt Novák Katalin volt miniszter, Fidesz-képviselő és az ellenzéki jelölt, Róna Péter közgazdász egyaránt 15 percet beszélhet. A megválasztáshoz legalább 133 szavazat kell. A két kormánypártnak éppen ennyi van, de még ha a bűnügyi nyomozás alatt álló fideszes Völner Pál volt államtitkár esetleg nem is jelenik meg, a kormánnyal többnyire együtt szavazó Ritter Imre német nemzetiségi képviselő és néhány volt jobbikos független segítségével – bár ez a szavazás titkos volta miatt nem fog kiderülni – Novák Katalin megkaphatja a szükséges többséget. A napirend azonban óvatos, számol egy második forduló szükségességével is, amikor már elég az egyszerű többség.

Zárószavazást egyetlen törvényről tartanak. Ez az a sok, egymással össze nem függő témáról szóló javaslat, amelyhez a törvényalkotási bizottság csütörtökön 45 módosítást nyújtott be. Ezek egyebek közt azt tartalmazzák, hogy a távszerencsejáték szervezése nem lesz állami monopólium, az állam beszáll Áder János elnök Kék Bolygó Alapítványába, és közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá alakítja, Baja és Esztergom pedig ténylegesen csak a 2024-es önkormányzati választások után válik megyei jogú várossá.

Ezután este 8-ra hívják össze azt a rendkívüli ülést, amelyet az ellenzék már március 2-án akart megtartani, és amelyen megtárgyalják az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő határozati javaslatot. Elfogadni aligha fogják, mert az egyebek mellett felszólítja a kormányt a Nemzetközi Beruházási Bank működésének betiltására és az Oroszországgal folytatott minden nukleáris együttműködés megszüntetésére is.

Ez lesz a ciklus 235., a választás előtti utolsó ülése. Elvégzetlen munkát is hagy maga után a távozó Országgyűlés: a kormány által benyújtott törvényjavaslatok közül kettőt meg se tárgyaltak, egynek a vitáját pedig még az előző ciklusban, 2016-ban félbeszakították. (Ez a Nemzetközi Büntetőbíróság Statútumának kihirdetéséről szólna.) Van továbbá három olyan ellenzéki törvényjavaslat, amelyet a fideszes többség tárgysorozatba vett, azaz besorolt a megtárgyalandók közé, de ennek ellenére nem tárgyalták meg egyiket sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!