A sötét lelkű hiphopmogul partijain fehér volt a kötelező viselet
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Fideszes többség mellett az ellenzéki tagoknak nem sok mozgástere van, de ettől még nem kollaboránsok és nincs miért lemondaniuk – reagált a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának MSZP-s tagja Hadházy Ákosra, aki a távozásukat sürgette. Ha mozgástér nincs is sok, a közmédiát illetve az állami hírügynökséget érintő botrányból annál több volt az utóbbi hetekben.
“Határozottan azt javaslom, hogy az ellenzéki pártok AZONNAL vonják vissza kádereiket a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumából. Ez az a szervezet, amelyik papíron a közmédiát felügyeli. Ha kicsit is komolyan gondoljuk, hogy nem akarjuk díszellenzékként legitimálni ezt a piszkos rendszert és meg akarunk küzdeni a propaganda ellen, akkor a három díszpintyet azonnal visszahívják a pártok” – javasolta Hadházy Ákos független képviselő.
A politikus Facebook-bejegyzésében elismerte, hogy “a DK-s Debreczeni József, a jobbikos Silhavy Máté és az MSZP-s Kránitz László természetesen semmit nem tehetett a mocskos propaganda ellen a kuratóriumban, hiszen kisebbségben vannak”, ugyanakkor szerinte “az ő – fizetett – állásuk egyetlen célja így éppen az, hogy a média demokratikus ellenőrzésének LÁTSZATÁT FENNTARTSA.”
A hvg.hu kérdésére a DK-s delegált, Debreczeni József nem kívánt reagálni Hadházy felvetésére, ám az MSZP-s Kránitz László megtette. Azt mondta: “visszautasítom Hadházy állítását, hogy díszpinty és kollaboráns lennék”. Jelezte: a kuratóriumban 5 kormánypárti tag mellett ők hárman kisebbségben vannak, de “ettől még ezt a munkát el kell végezni, rá kell világítani a fideszes aljasságokra”, így a Hadházy szerint 385 ezer forintos havi fizetéssel járó tisztségről sem indokolt lemondaniuk.
Ráadásul – hívta fel a figyelmet Kránitz – a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának ellenőrző szerepe a törvény szerint csak a Duna Médiaszolgáltatóra, vagyis a közmédia műsorait megrendelő cégre és például az MTI hírügynökségre vonatkozik, az MTVA felügyeletére már nem terjed ki, mert annak műsorait például a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa vizsgálhatja, ahhoz pedig a kuratóriumnak “semmi köze”.
A Médiatanácsban ráadásul annyira nincs ellenzéki kontroll, hogy abban kizárólag kormánypárti delegáltak vannak. A 2019 végi jelölésnél ugyanis az Országgyűlés jelölőbizottságában a fideszesek csak a saját delegáltjaikat juttatták tovább, így 2028-ig továbbra is biztosított a fideszes hegemónia. Később, tavaly év végén a Hankiss Ágnes halálával megüresedett hely betöltésekor ismét hiába próbálkozott az ellenzék saját delegáltak bejuttatásával, ezt a Fidesz-KDNP ismét megakadályozta.
Márpedig a közvéleményben és a politikában legnagyobb visszhangot kiváltó közmédiás botrányok többségénél éppen a Médiatanácsnak lenne jogköre lépni. Ilyen volt a legutóbbi hónapokban az Ukrajnában zajló háború közmédiás tálalása, amit Hadházy és az ellenzék az MTVA épülete előtti tüntetésen ítélt el, mondván: “a Fidesz propagandatévéje csatlósként közvetíti az orosz propagandát”.
Arról a hvg.hu is írt, hogy abszurd módon a közmédia szerint háborúpárti tüntetés volt az Ukrajnával szolidaritók demonstrációja, vagy éppen az állami tévében Zelenszkijt Hitlerhez hasonlították, miközben az oroszokat higgadtaknak festették le. A Médiatanács ezt követően – még a panaszok kivizsgálása előtt – arra figyelmeztetett, hogy aki a közmédiát bírálja, „indokolatlanul felkorbácsolja a közhangulatot”. Sőt, Koltay András NMHH-elnök megállapította: “a magyarországi nyilvánosság ma olyan sokszínű, mint korábban soha”.
Az ukrajnai háború televíziós megjelenését – nemcsak a közmédián, hanem a kereskedelmi csatornákon is – időközben alaposan megvizsgálta a Médiatanács, és a minap tette közzé a március 2-8 közötti időszakot vizsgáló jelentését, miszerint "objektíven számoltak be az országos televíziócsatornák az orosz-ukrán háborúról“. A jelentésből kiderül, hogy az NMHH-hoz a háború kezdete óta kilenc, a kiegyensúlyozottságot számon kérő beadvány érkezett, de ezek formai okokból nem feleltek meg, így nem is vizsgálták őket érdemben.
“Ez a jelentés egy vicc, legfeljebb politikai állásfoglalásként értelmezhető” – mondta a hvg.hu-nak Kránitz László, hozzátéve: a Médiahatóságot a törvény szerint Országgyűlés ellenőrizheti, ahol eddig és ezután is kétharmados kormánypárti többség lesz. A Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumára visszatérve hozzátette: abban a kisebbségben ülő három ellenzéki tag eredményessége és hatékonysága éppen annyi, mint az ellenzéké egy kétharmados Fidesz-többségű parlamentben.
Eközben feltűnő, hogy bár a választások éjszakáján Kovács Zoltán államtitkár a Fidesz eredményváróján arról győzködte az újságírókat, hogy a kormánynak nincs köze a közmédiához, a választás előtt a Direkt36 tényfeltáró cikkében bemutatott bizonyítékok ennek az ellenkezőjére engednek következtetni. Konkrétan az állami hírügynökség, az MTI kézivezérlésére hoztak példákat. Erre reagálva az MTVA vezérigazgatója így fakadt ki: “a balliberális pártok megsértik a sajtószabadságot”.
Orbán sajtósa az MTI-vezértől kérdezte, hogy „szia, ebből tudnátok írni egy hírt?", és tudtak
Az állami hírügynökség kormányzati és kormányközeli kézivezérlésére hoz konkrét bizonyítékokat a Direkt36 cikke. Eszerint a kormányfő sajtófőnöke, Havasi Bertalan például olykor hírt „kért", majd gyakorlatilag meg is írta, mi jelenjen meg. A helyzetet az egyik munkatárs azzal vette tudomásul: „végül is már rég nem vagyunk újságírók".
A hvg.hu kérdésére, hogy ebben a fenti, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának hatáskörét, az MTI-t érintő botrányban mit tettek az ellenzéki tagok, Kránitz azt mondta: “egyértelmű, hogy gyalázatos propagandát folytat a közmédia”, ezért napirendre vetették a témát, de a tárgyaláskor a kormánypárti többség megállapította, hogy “nincs itt semmi látnivaló”. Azt is javasolták, hogy forduljon a közalapítvány vizsgálatot kérve a Médiatanácshoz, de ezt az ellenzéki előterjesztést is lesöpörte az asztalról a kormánypárti többség.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.