szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A parlamenti ülés legfontosabb témája az új kormányzati szerkezetet és az egyelőre még nehezen átlátható feladatmegosztást szabályozó jogszabályok vitája volt, jó adag gyurcsányozással, de percről percre tudósításunkból kiderül, hogy még többször került elő Rogán Antal neve.

Most érkezett

Véget ért a parlament ülése

A törvényjavaslat általános vitája után még néhány rövid, napirend utáni felszólalás is elhangzott, majd nem sokkal 15 óra előtt az Országgyűlés plenáris ülése véget ért. Percről percre közvetítésünket ezzel mi is zárjuk, köszönjük a figyelmet! 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

Nagy hatalmat ad a törvényjavaslat Orbán Balázsnak

A keddi ülésnapon, a már elfogadott minisztériumi listáról szóló törvényjavaslat, és a csak általános vitával lezárt, de végszavazással egyelőre el nem fogadott kapcsolódó salátatörvény vitájában gyakran felszólaló Orbán Balázs államtitkárt egyébként magát is érinti ez utóbbi törvényjavaslat.

Már a salátatörvény múlt heti benyújtásakor megírta a hvg.hu, hogy a jelenleginél több jog- és hatáskört kaphat az újonnan létrejövő kormányzati struktúrában a miniszterelnök politikai igazgatója, aki marad Orbán Balázs a jövőben is. Például

  • az informálisan eddig is jelentős befolyással bíró poszt hivatalosan is politikai felsővezetőnek számít majd
  • a politikai igazgatót saját kabinet, titkárság, Politikai Igazgatói Iroda segíti, továbbá „irányítása alatt helyettes államtitkárok működhetnek”
  • a jövőben jogosult lesz a miniszterelnök politikai igazgatója arra, hogy adatokat minősítsen, és a minősítését csak a miniszterelnök bírálhatja felül
  • a politikai igazgató fizetését a javaslat 602 ezer forintban állapítja meg, de 50 százalékos kiegészítés és további 65 százalékos pótlék adható

A tisztség azonban korlátokkal is jár, hiszen a politikai igazgató nem lehet például a Nemzeti Választási Iroda elnöke, erről itt írtunk részletesen:

A kormányfő politikai igazgatója Orbán Balázs marad, de több jogkört kap

Orbán Balázs továbbra is a miniszterelnök politikai igazgatója marad – erősítette meg Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke a hvg.hu-nak. A Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnökeként is dolgozó Orbán az új kabinetstruktúrában az eddiginél szélesebb jogosítványokkal bír majd.

 

Orbán Balázs: "Az elmúlt 12 évben ez a kormány nem volt tökéletes"

A javaslatcsomag vitájának végén Orbán Balázs államtitkár arról beszélt, hogy talán nincs olyan, hogy "ideális kormányszerkezet", egyébként pedig visszanézte a korábbi ciklusok hasonló vitáit, és arra jött rá, hogy nagyon hasonló mondatok hangoztak el.

Az államtitkár fenntartotta, hogy az oktatás vagy az egészségügy igazgatása, kormányzati szerepe nem csak és kizárólag akkor lesz jó, ha külön minisztériumként viszonyulnak ezekhez a területekhez.

"Ha önök kormányoznának, talán más kormányzati szerkezet lenne, de mi kormányzunk, ezért most ilyen a kormányzati szerkezet" – zárta rövidre a vitát, elismerve egyébként, hogy "az elmúlt 12 évben ez a kormány nem volt tökéletes, de igyekezett". 

DK: Anno volt 13. havi nyugdíj 8 éven át, most adtak egy hónapot

A DK-s Gréczy Zsolt felszólalásában nehezményezte, hogy a kormánypártok a szociális érzékenységet kérik számon a mostani ellenzéken, miközben – mint mondta – anno 2002–2010 között 8 évig volt 13. havi nyuggdíj minden évben, az Orbán-kormány pedig sok év után végül tavaly év végén adott egy hónapot összesen. 

A szexuális erőszak megint téma

Miután Nacsa Lőrinc (KDNP) kritizálta Gy. Németh Erzsébetet (DK), amiért nőként nem említette felszólalásában a Jobbiknál kirobban szexuális erőszak gyanúját érintő botrányt, a DK-s képviselő emlékeztetett, hogy a kormánypártoknál fordult elő például az elmékezetes "vak komondor ügy" is.

Fidesz: Sok minisztériumnál van az oktatás, mert fontos

A Fidesz politikusa, Illés Boglárka a vitában arról beszélt: szerinte az, hogy például az oktatásügy egyszerre több minisztériumnál is feladatként szerepel, csupán azt bizonyítja, hogy a téma a kormány számára fontos.

Képünk illusztráció

Momentum: Hatalmi barkácsolás folyik

Hajnal Miklós, a Momentum vezérszónoka a javaslatcsomagról azt mondta, érdemes kiemelni belőle három olyan fontos ügyet, amit a kormány "belecsempészett" a salátatörvénybe, de semmi köze "a jó kormányzáshoz". Ez a három téma, ami szerinte jó példa a "hatalmi barkácsolásra":

  • Rogán Antalhoz kerül a polgári titkosszolgálatok felügyelete, ehelyett politikai beleszólás nélkül hagyni kellett volna őket szakmai munkát végezni
  • A Gazdasági Versenyhivatal elnöke ezentúl akárhányszor kinevezhető lesz erre a pozícióra – így csere nélkül lehet pozícióba tartani "kádereket"
  • A Fudan Egyetem ügyében a jövőben más miniszter lesz az illetékes, már iparügynek számít ez a beruházás, amiről ezek szerint nem tettek le

Ez Hajnal szerint három "elrettentő" példa, de amúgy más miatt sem fogják támogatni a törvényjavaslatot. 

 

Jobbik: Miért nem lehet meghallgatni Rogánt?

Lukács László, a Jobbik vezérszónoka szerint még mindig sok a homályos részlet a tervekben, és azt sem érti, miért nem lehet a jelenlegi állás szerint az igazságügyi bizottságban meghallgatni Rogán Antalt miniszterjelöltként, holott a szabályozott tevékenységek hatósága hozzá tartozna.

Az ellenzéki politikus úgy látja, a választók jó része azt is megüzente április 3-án, hogy ők nyugodtabbak lennének, ha önálló minisztériuma lenne az oktatásnak, az egészségügynek és a környezetvédelemnek.

KDNP: Jó helyen van Rogánnál a felügyelet

Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka következik, aki szerint a "salátatörvény bevett gyakorlat", a kormány pedig törvényes – utóbbival arra utalt, hogy a DK előtte szóló politikusa Gyurcsány Ferenc hétfői felszólalása nyomán törvénytelen kormányt emlegetett.

A KDNP politikusa arról is beszélt, a szintén Gy. Németh Erzsébet által említett, leállítani kívánt paksi bővítés témájára reagálva, hogy korábban az ellenzék is támogatta a paksi bővítést, Gyurcsány Ferenc is mondott ilyet annak idején.

A titkosszolgálatokra és Rogánra reagálva Nacsa kifejtette: a titkosszolgálatoknak törvényesen és hatékonyan kell működnie, őt csak ez érdekli, egyébként pedig megismételte, ami már elhangzott a Parlamentben: Gyurcsány idején engedték be az oroszokat a magyar titkosszolgálathoz.

A sokat emlegetett Rogán Antal

DK: Rogán megbízása felér egy arculcsapással

Van ebben a rendszerben hat olyan, gazdasági jellegű tárca is, amelyeken keresztül "tovább dézsmálható" a kormánypártok által sokat bírált Brüsszelből érkező uniós támogatás – ezt már a DK vezérszónoka, Gy. Németh Erzsébet mondta.

A parlamenti képviselőségért a főpolgármester-helyettesi posztot otthagyó ellenzéki politikus korábbi ellenzéki képviselőkhöz hasonlóan szintén a Rogán Antal "propagandaminiszter" alá rendelt polgári nemzetbiztonsági szolgálatok ötletét bírálta.

"Rogán Antal megbízatása felér egy arculcsapással, mert kecskére bízzák a káposztát" – jegyezte meg Gy. Németh, aki szerint ez már csak azért is rossz döntés, mert Rogán neve összeforr a korrupcióval. 

A politikus nem örült annak sem, hogy a hírek szerint a vidéket helyzetbe hozni kívánó Lázár Jánoshoz tartoznának a budapesti fejlesztések. Szerinte a kormányzati feladatmegosztás tervezete is csak azt bizonyítja, hogy "NER-oligarcháknak" kellett posztokat osztani. 

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Tudja ön, honnan jön az ember, aki ötödik kormányát alakítja Magyarországon? – videó

Kicsoda Orbán Viktor? – tette fel a kérdés a HVG360, és ötrészes dokumentumfilm-sorozatban igyekezett választ találni a kérdésre. Ehhez olyanokat hívott segítségül, akik a hétfőn ötödik kormányát megalakít Fidesz-vezért közvetlen közelről láthatták élete különböző szakaszaiban. Idézze fel velük Orbán Viktor pályafutását videósorozatunkban.