Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormányok állandó belügyminisztere szerint rend van és még nagyobb rend a cél. Ezt Pintér Sándor a honvédelmi és rendészeti bizottsági meghallgatásán mondta szerdán délelőtt. A titkosszolgálatok elcsatolására úgy reagált, ha így precízebb lesz a kormányzati munka, akkor ezt így kell végrehajtani. Pintért Harangozó Tamás meg is dicsérte, de úgy, hogy közben ütött egyet a miniszter helyettesén, Rétvári Bencén.

"Az országban továbbra is rend van. 2010 óta folyamatosan csökken a bűncselekmények száma. Ezt közösen értük el, minden állampolgárral" - mondta Pintér Sándor ügyvivő és leendő belügyminiszter a honvédelmi és rendészeti bizottság előtti meghallgatásán szerdán. A miniszter szerint nőtt a rendőrség állampolgári megbecsülése is, mert a belügyi szerveket hozták ki a legnagyobb megbecsülésű szervezetekként, ezért nem is kíván változtatni ezen a területen. Szerinte a pandémia és az illegális migráció területén elért eredményeknek is része van ebben.

Technikai fejlesztéseket is szeretnének elérni, elsősorban az informatika területén - a rendőrség ebben eddig is élen járt a miniszter szerint. Az ukrán-orosz háború rávilágított, hogy a védekezésre is lényegesen nagyobb hangsúlyt és figyelmet kell fordítani. Ezek a rendszerek a hadviselésnek és az államigazgatási szervek elleni támadások elhárítására szolgálnak.

Pintér szerint a büntetésvégrehajtás területén volt a legnagyobb fejlődés az elmúlt négy évben, új épülettömbök jöttek létre (itt börtönökről van szóó természetesen), létrehoztak jelentős befogadóképességű intézményeket, de újabbakra lesz szükség a megfelelő szigorítások miatt.

Kósa Lajos bizottsági elnök először megdicsérte Pintér által vezetett minisztérium kiemelkedő munkáját és bizottsági részvételét is. "Minden mérhető mutató jelentős mértékben javult, ami az ön által vezetett csapat munkáját dicséri" - mondta Kósa Lajos. Aztán rátért a 7 évvel ezelőtti, 2015-ös migránsválságra és az uniós menekültpolitikát kritizálta. "A migrációs válság nem múlt el, de jött a pandémia, ami alig múlt el, már jött is az ukrán háború. A 2014-ben kezdődött háborút az orosz támadás nyílt háborúvá tette" - mondta Kósa Lajos, aki hozzátette, hogy Ukrajnából viszont olyan menekültek jöttek, ténylegesen az életüket és vagyonukat féltik. Lélekszám-arányosan Kósa szerint Magyarországra jött a legtöbb ukrán menekült (ez nem így van, Moldova 2,6 millió lakosára több mint 464 ezer menekült jutott, Magyarország közel 10 milliós lakosságára pedig 610 ezer). Kósa Lajos hosszú bevezetője után elsősorban a déli határon uralkodó helyzetről kérdezte Pintér Sándort, arról, hogyan tudna segíteni ebben az Országgyűlés. A büntetésvégrehajtás zsúfoltságára is kitért, ami miatt több eljárás is indult Magyarország ellen. Kósa szerint az egyik lehetőség bővítés, a másik, hogy bizonyos cselekmények esetén a társadalomra való veszélyt akár pénzben megváltva lehetne csökkenteni a büntetés mértékét. Simon Miklós fideszes alelnök a közterületen elkövetett bűncselekmények számának csökkenését és a biztonságérzet növekedését köszönte meg, majd jó egészséget kívánt Pintérnek és csapatának.

Reviczky Zsolt

Harangozó Tamás, a bizottság szocialista alelnökének első kérdése: "Ezt így hogy?". A képviselő a belügyminiszter rengeteg új feladatköréről kérdezte Pintér Sándort. Majd a fegyverpénzről beszélt és hozzátette, hogy az érezhető béremelés ezen a területen százmilliós nagyságrend, ezért az állomány kíváncsian várja a fejleményeket. Megkérdezte, számítanak-e tömeges leszerelésre. Rákérdezett a szolgálati nyugdíjrendszer visszavezetésének lehetőségére is, amit szerinte nagyon vár az állomány. Rákérdezett a titkosszolgálatokra és a Nemzetvédelmi Szolgálat, valamint a TEK vezetőinek hiányára is a bizottsági ülésről, mert szerinte a bizottság működése az ő területeiket is érinti. "Az oktatást elcserélte a titkosszolgálatokra, míg azok a miniszterelnök kabinetfőnökéhez kerülnek. Nem voltak elégedettek az ön munkájával, vagy mi lehet emögött?" - kérdezte Harangozó Tamás. "A miniszterek közül az egyetlen, akivel szakmai alapon lehetett együttműködni. Elképzelhetőnek tartja-e a normális emberi kommunikáció folytatását úgy, hogy Rétvári Bence lesz az államtitkár" - kérdezte a szocialista alelnök, aki szerint a miniszter új helyettese, Rétvári korábban a gyurcsányozáson kívül érdemi, szakmai válaszokat nem adott. "Ha a titkosszolgálatok elkerülnek a minisztériumtól, akkor milyen eszközökkel fog harcolni a kibertámadások ellen?" - kérdezte Harangozó Pintér Sándort. Képes lesz-e a belügyminisztérium a déli határszakasz biztosítására a honvédség jelenléte nélkül, ez a jelenlegi háborús helyzetben fontos kérdés, hogy tudja-e tehermentesíteni a honvédséget a belügyi állomány?

Lukács László György jobbikos alelnök a büntetővégrehajtás enyhítésében szóvá tette, hogy Kósa Lajos a Helsinki Bizottsággal egy platformra került, ezzel kapcsolatban megkérdezte, változtatnának-e a szabadságvesztés intézményének változtatásán, vagy maradnak inkább az intézménybővítésénél, amit ő személy szerint szerencsésebbnek tartana. "Magyarország közvetlen szomszédjában háború van. Ez rendvédelmi és honvédelmi szervek számára is újabb feladatokat ró, van-e létjogosultsága egy önálló határvédelmi szervezet létrejöttének?" - tette fel a kérdést Lukács. Rákérdezett az állatrendőrség létrehozásának lehetőségére is. Megkérdezte azt is, készülnek-e újabb veszélyhelyzet bevezetésére. "Ön egy mamutminisztériumot kapott. Nagyon komoly munkát végzett a minisztérium az elmúlt időszakban, de az egészségügy és az oktatás is komoly kihívások előtt állnak. Jutni fog-e elegendő figyelem a belső biztonság biztosítása mellett ezekre a területekre is?" - tette fel utolsó kérdését a jobbikos Lukács László György.

Pintér Sándor szerint 117 ezer ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki. A teljes menekülttömeg ellátásához kellett a civilek, a társadalom és az egyházak támogatása is. Beszámolt róla, hogy az ENSZ és egyéb szervezetektől érkező tisztiviselők példaértékűnek minősítették az ellátást. Az egészségügy kész az ukrán katonák és civilek ellátására is, azt pedig megelőzéssel lehet kezelni, hogy Ukrajnában a börtönből kiengedettek milyen tevékenységbe kezdenek. Volt már a határon háború a 90-es években, akkor a határrendőrség ezt megakadályozta, ahogyan az onnan érkező fegyveresek fegyveres rablásait is - válaszolt Kósa Lajosnak az ukrán börtönökből kiszabaduló, a fegyveres erőkhöz csatlakozó elítéljeiről szóló kérdésére.  

Reviczky Zsolt

Csengeren épül egy ezer fő befogadására alkalmas büntetésvégrehajtási intézet. Májusban megtörtént a közbeszerzés kiírása, ez megfelelően el fog indulni. 19 ezer fő volt eddig a maximális fogvatartotti létszám, most éppen 18 ezer körül van a számuk. A kormány büntetőpolitikája Pintér szerint sikeres, mert csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma, 60 százalékkal csökkent 2010 óta. A részletszabályokat viszont az igazságügyminisztériummal közösen alakítják ki. Az ítéletek súlyossága és a személyi felelősség a cégeken belüli megoszlása a miniszter szerint konkrét ügy alapján dől el. A vállalt büntetőjogi felelősség intézménye még nem alakult ki itthon, ezt a nyugati példák alapján kell fejleszteni. Talán enyhíthető lehet így a személyi felelősség.

Az állampolgárok biztonságérzete lényegesen jobb 2010-hez képest, de ezen továbbra is javítani kell. A belügyminiszter arra kért minden magyar állampolgárt és Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgárt, hogy tartsák be a törvényeket.

Arról, hogy hogyan került a minisztériumhoz az oktatás és az egészségügy, úgy válaszolt, hogy a belügyminisztérium történelme során jelentős átalakulásokon ment keresztül. A titkosszolgálatok is mozogtak a minisztériumok között. A kor követelményeinek megfelelően kell a miniszter szerint a minisztérium feladatkörét meghatározni.

A belügyi állomány béremeléséről Pintér Sándor úgy nyilatkozott, ez az ország mindenkori gazdasági helyzetétől függ. Ez a fejlődés remélhetőleg folytatódik és megteremti a lehetőségét, hogy "munkatársainkat még jobban elismerjük és megfizessük". Hozzátette, ígéreteket nem tesz, de azokat mindig betartja, a források elköltéséről viszont csak akkor tud nyilatkozni, ha ismeri a költségvetést.

Pintér Sándor nem tart a rendőrök tömeges leszerelésétől a járvány miatti leszerelési tilalom lejárta után. Szerinte "a kollégák hivatástudata" erősebb annál, minthogy egy jogszabály tartaná őket távol a távozástól. A szolgálati nyugdíj terén szerinte már van egy kialakult rendszer. Szerinte sok feladat van a belügyminisztériumnál, amit el tudnak látni azok a munkatársak, akik elértek egy bizonyos kort.

A titkosszolgálatok elcsatolására úgy reagált, amennyiben ez precízebb kormányzati munkát tesz lehetővé, akkor ezt így kell végrehajtani.

Pintér Sándor a kárpátaljai rakétatámadásokra úgy reagált, bízik a hazai rakétaelhárító rendszer teljesítményében és a NATO-tagságunkban.

A határvédelem területén a miniszter szerint nagyon kevés országban van csak a határ védelmére létrejött szervezet, többek között Lengyelországban. A legtöbb helyen ez a honvédség bevonásával történik, így Magyarországon is.

A belügyminiszter a korábbi kérdésre válaszolva azt mondta, nem érdemes kiszakítani egy állatrendőrséget a rendőrség szervezetéből, mert eddig is végére tudtak járni az ilyen típusú ügyeknek.

Ha tovább fokozódik a migráció, ha kiszélesedik a háború folytatása, vagy a pandémia, akkor újra be kell vezetni a veszélyhelyzetet, erre nem lehet általános válaszokat adni - felelte a vonatkozó kérdésre.

Az oktatás és egészségügy területére akkor jut idő, ha megfelelő a szervezés és a vezető támogatása, akkor csak a stratégiailag fontos kérdésekben kell a miniszternek döntenie. A belügyminisztériumban jelentős rend uralkodott és ezek azt szeretné, ha ezek a civil területek is a rend irányába változnának. A szakmai vitáknak ezután is helye lesz.

A bizottságba megfigyelőként Vadai Ágnest jelöli a DK. Ő zárt üléseket nem látogathat majd és nem szavazhat a bizottságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!