szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem mond le ügyvezetői posztjáról Orbán Imre, a BBSZ Ingatlan 2022 Kft. ügyvezetője a hétfői, Böszörményi úti omlás után sem. A baleset körülményeit továbbra is vizsgálják, egyelőre nem tudni, miért omlott a Böszörményi útra az épület.

„Minden olyan kárt, ami a bontást megelőző állapotfelmérés után történt, a vállalkozó megtérít. Ha kiterjed rá a biztosítása, akkor abból, ha nem, saját költségére” – írta lapunknak adott válaszában Orbán Imre, a BBSZ Ingatlan 2022 Kft. ügyvezető igazgatója. Az ügyvezető kiemelte, hogy előzetes állapotfelmérést az előírások szerint csupán negyven lakásban kellett volna végezniük, azonban ehelyett több mint százhúsz lakásban tették meg.

Orbánnak azért tettünk fel több kérdést is a Böszörményi út-Beethoven utca-Szoboszlai utca hármas által határolt terület bontási munkálataival kapcsolatban, mert a lakók beszámolói szerint a bontási munkálatok több problémát is okoztak. Például több környező épület lakásaiban a bontás megkezdése után repedések keletkeztek, a bontás megkezdése óta pedig folyamatosan panaszkodnak a helybéliek a porra, valamint a zajra is.

Hvg/olvasói fotó

A területen álló épületek bontási engedélyében szerepel, hogy „a bontási munkát úgy kell végezni, hogy az se porhatást, se egyéb olyan hatást ne okozzon, amely a környezetre, illetve az építési (bontási) munkahelyen vagy annak közelében tartózkodókra káros lehet”. Orbán Imre azt írta, hogy „ennek a feltételnek is maximálisan eleget kívánunk tenni”, ezért állítása szerint folyamatosan locsolnak több, tűzoltó csapokra szerelt tömlőből is. A lakók beszámolói szerint viszont a locsolás nem folyamatos és nem is elegendő: a por a bontási munkálatok hétfői leállításáig volt, hogy beterítette a környező utcákat.

Hétfőn az épületek bontását azért állították le, mert a Böszörményi útra néző ház több emelete leszakadt és ráomlott az útra. Orbán Imre lapunknak erről azt írta, a baleset vizsgálata egyelőre nem zárult le, így válaszolni sem tudott arra a kérdésünkre, hogy miért történhetett meg a baleset. A bontási munkálatokat az önkormányzat mindenesetre a vizsgálat lezárultáig leállíttatta.

Azért is kerestük Orbánt, mert az épületegyüttes bontási engedélyében szerepel, hogy „a szomszédos épületekkel határos tetőszerkezeti elemeket, tűzfalakat és homlokzati falakat kizárólag kézi bontással szabad elbontani”, azonban a bontási munkálatok területén stábunk több bontógépet is látott. Az ügyvezető lapunknak küldött válaszában azt írta, hogy csupán azokat az épületrészeket bontják géppel, amelyek nem érintkeznek a szomszédos házakkal.

Az ügyvezető igazgató levelében tudatta: nem mond le posztjáról a hétfői baleset után sem, hiszen szerinte „a cég működése jogszerű, átlátható, a képviselőtestület által közvetlenül ellenőrzött”.

Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere továbbra sem reagált megkeresésünkre.

A BBSZ projektről videóriportot is forgattunk, azt ide kattintva éri el:

Porvihar, életveszélyes omlás, autókra boruló paraván - videóriport a Böszörményi útról

Már a falomlás előtt háborogtak a Böszörményi út lakói az épületbontások miatti folyamatos por, zaj és a lakásokban keletkezett repedések miatt. Végül Pokorni Zoltán feljelentést tett, a XII. kerületi projektet vezető cég az alvállalkozója felelősségét vizsgálja. Videóriportunk a helyszínről.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!