szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Minden nyolcadik választópolgár érezte úgy, hogy a környezetében egyesek külső nyomás alatt szavaztak egy képviselőjelöltre.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Közvélemény-kutatást készített a Závecz Reasearch a Közép-európai Egyetem Demokrácia Intézetének megrendelésére az országgyűlési választásokról, amit a Telex ismertetett.

Az elmúlt hetekben egyre többen beszéltek arról, hogy a Fidesz-KDNP az utolsó 1-2 héten nyerte meg a választást, a kampányfinisben döntöttek többen a kormánypártok támogatása mellett. A felmérés szerint azonban a szavazók több mint a 80 százaléka még a kampány előtt, sőt évekkel korábban eldöntötte, hogy melyik pártra, pártszövetségre fog szavazni. A kampány ugyanakkor minden ötödik állampolgárra hathatott, ezen belül minden tizedik nyilatkozott úgy, hogy az utolsó 1 hónapban döntött, míg az utolsó héten 9 százalék.

Rákérdeztek a választások tisztaságára is. Kiderült, hiába állapította meg az EBESZ, hogy a feltételek nem voltak egyenlőek, 2018-hoz viszonyítva jelentősen visszaesett a választásszkeptikusok aránya. Négy éve még csak alig több mint harmaduk állította határozottan, hogy a választások csalásmentesek voltak. 2022-ben már csaknem a válaszadók fele vélekedett így.

Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy „Tapasztalta Ön, hogy a környezetében egyesek külső nyomás alatt szavaztak egy képviselőjelöltre?” 12 százalék – minden nyolcadik választópolgár – válaszolt igennel, ráadásul pártállástól függetlenül nyilatkoztak így és gyakorlatilag mindenki a kormánypártokra mutatott.

A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy a szavazati jogot az általános iskola elvégzéséhez kellene-e kötni. A válaszolók 62 százaléka értett ezzel egyet, az ellenzékiek 68 százaléka támogatna egy ilyen lépést, míg a fideszesek 59 százaléka.

A kutatásban a Závecz 1000 embert kérdezett meg, az adatfelvétel április 25. és május 4. között zajlott 103 településen, illetve budapesti kerületben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kacskovics Mihály Béla Itthon

A szavazatszámlálók történeteiből az biztosan kiderül, hogy az ellenzék szinte nem létezik vidéken

Több ellenzéki szavazatszámláló volt a vasárnapi választásokon, mint kormánypárti, többségük pedig nagyvárosokból utazott vidéki szavazókörökbe. A delegáltak egy része azonban nemcsak az eredményeken lepődött meg vasárnap, hanem azon is, hogy a népi-urbánus konfliktus elő sem került a szavazókörökben végzett munka során.