Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az oroszok "egy nagyon világos biztonsági igényt fogalmaztak meg", amit elküldtek a NATO-nak és Amerikának is. Azt követelték: Ukrajna sose legyen NATO-tag, sose helyezzenek el Oroszországot elérő fegyvert oda.
A Nyugat ezt elutasította a nyitott kapuk elve miatt. "Az oroszok pedig fegyverrel akarnak érvényt szerezni a biztonsági igényeiknek."
Ha szerencsésebbek lettünk volna; és Donald Trump és Angela Merkel maradtak volna, ez a háború sosem robban ki - véli Orbán.
2019 óta először mond beszéldet Tusnádfürdőn a magyar miniszterelnök, beszéde elején sorolja, azóta mennyi minden történt.
A felszólalást kisebb zajongás zavarja meg, egy tiltakozót gyorsan elvezetnek a szervezők és a rendőrök.
Orbán a világ energiahelyzetét elemzi, bírálja az Egyesült Államokat és az Európai Bizottságot is. Szerinte az energia már nincs többé a Nyugat kezében, csak a katonai erő, kérdés, ezzel mit tudnak kezdeni.
Orbán szerint a Nyugat Közép-Európába költözött, ott már csak "poszt Nyugat" van. Újból felidézi, harc folyik Európa két fele között - igen, a migráció miatt, igen, Soros miatt.
"Egymással hajlandóak vagyunk keveredni, de nem akarunk kevert fajúak lenni" - fejtegeti iszlám- és migrációellenes nézeteit a miniszterelnök.
Orbán nem hagyja ki a kormány genderideológiáját sem - igaz, ez sem volt még téma 2019-ben.
Magyarországnak joga van szomszédos országként azt mondani az ukrajnai háborúról, hogy a béke az egyetlen ellenszer - a következő téma a háború, ahol Orbán szintén a jól ismert érveket ismétli el arról, Magyarország miért akarja kivonni magát a konfliktusból.
Ha az amerikai elnököt Donald Trumpnak hívják, akkor nem lett volna háború Orbán szerint.
Egy olyan kocsiban ülünk, amelynek mind a négy kereke defektes - elemzi a szankciókat.
Ez a háború lehet az, amely véget vethet a Nyugat hegemóniájának. Az Európai Uniónak nem az ukránok oldalára kellene állnia, hanem az oroszok és az ukránok közé a miniszterelnök szerint. Addig nem lesz béke, amíg nem ülnek le tárgyalni az oroszok és az amerikaiak.
Az energiahelyzet elemzése után a magyar "rezsicsökkentés" "megvédése" érdekében hozott áremelésről beszél.
Ma az európai gazdaság a káosz felé tart, a feladat az, hogy Magyarország lokális kivétel legyen, ehhez tűz ki célokat a miniszterelnök. A nyugati válság tetőpontja 2030-ra várható Orbán szerint.
"Csak mi adtunk vért a háborúban, a minket kritizálók egyszer sem" - térünk át a háborúra.
Ez nem a mi háborúnk. De facto részes félként úgy kell segíteni az ukránokat, hogy Moszkva szemében ne váljunk háborús résztvevővé - magyarázza az EU helyzetét Orbán.
A háború is besegített, a lengyel-magyar tengely sérült. Ugyanazt akarjuk pedig (békét), de a háború megviselte a viszonyokat.
A magyar-lengyel kapcsolatokban "szív-probléma" van, mert ez két szláv nép harca, míg a lengyelek azt érzik, ez az ő háborújuk. Át kell menteni az észalapú kapcsolatokat. A cseheknél és a szlovákoknál kormányváltás volt és Brüsszelnek akarnak tetstzeni, "ez olyan, mint amikor bekötik a lovakat egy égő istállóba."
"Egymással akarunk keveredni, de nem akarunk kevert fajúvá válni" - hangzik el. A következő generációnak kell majd megvédenie a kereszténységet, "a jó idők nem nevelhetnek gyenge embereket."
Első és legfontosabb kihívás: a népesedés. Jóval több a temetés mint a keresztelő. A helyzet javult, de fordulat nincs, és "ellakják előlünk Magyarországot."
A második: a migráció, vagy "népességcsere, elárasztás." Ez kettéválasztotta Európá. Egyik felén európai és európán kívüli népek élnek együtt. Ezek nem nemzetek, ez a "poszt-nyugat." 2070-re szerinte 50 százalék fölé emelkedik a nem európaiak aránya. A másik fél Közép-Európa - "a Nyugat szellemi értelemben Közép-Európába érkezett." Szerinte Közép-Európa ellen harcol a Nyugat, hogy olyanná tegye, mint ők.
"Brüsszel a Soros-féle csapatokkal ránk akarja kényszeríteni a bevándorlókat" - hangzik el a klasszikus.
Emiatt el is ítélték Magyarországot, de háború miatt ezt félretették - de nem vették le a napirendről.
A Nyugat elvesztette az energiahordozók feletti ellenőrzést, mára csak 35 százalékát tartja kézben. A nyersanyagok és energiahordozók egyre inkább a Kelet kezébe kerülnek. A ritkaföldfémekkel - azaz a modern ipar alapanyagaikkal - sem jobb a helyzet.
Európa helyzete duplán nehéz, ezért az USA az ok Orbán szerint. 2013 fontos év volt, bár senki nem jegyezte: ekkor az amerikaiak elindították a "repesztéses" kitermelési módszert, az USA pedig külpolitikai fegyverként tekintett rá. Emiatt bátrabb szankciós politikát alkalmaznak és ösztönzik a szövetségeseiket az USA-tól való beszerzésre. Orbánt nem lepné meg, ha az atomenergiát is bevonnák ebbe a körbe.
"Jenkit fogtunk, de nem ereszt" - mondja Orbán az európai álláspontról, éppen ezért szereztek gázt Oroszországból. A megújuló energiára való átállás pedig drága, és felülről megy csak, Brüsszel nyomásával, ami sérti az értékeinket. Hozzáteszi: Brüsszel szeretné, hogy mindenki 15 százalékkal csökkentse a gázfogyasztást, majd "einstandolják", ha valaki ennél többet akar.
A miniszterelnök beszédének elejét kisebb zajongás zavarta meg. Ezt az okozta, hogy tömegben valaki egy transzparenst mutatott fel, amin a környéken állók szerint románul az volt: Erdély Romániáé.
Gyorsan bementek a rendőrök a tömegbe a szervezőkkel, és elvezették.
A várható élettartam 70 év, Európában 80. A gyermekhalandóság és a szegénység is csökken, az írástudók aránya nő, a heti munkaórák száma is kevesebb.
De az általános hangulat mégis az, hogy a világ egyre rosszabb hely. Van valamilyen "világvége-várás". Lehetséges-e, hogy emberek milliói félreértik, ami velünk történik? - kérdezi.
A megoldás: a nyugati életérzés. A Nyugat életereje és teljesítőképessége hanyatlik, de a nyugathívők ezt nem fogadják el. A valóság az, hogy 100 évvel ezelőtt szellemi és demográfiai visszaszorulásról beszéltek, ma pedig a Nyugat hatalmi és anyagi visszaszorulásról van szó.
A Kelet átvette a technológiát, de eszükbe nem jutott az ideológiát is vele együtt, bármennyire is szerette volna a Nyugat.
Több év kihagyás után, mint a mannát, úgy várja a konzervatív-jobboldali közönség a miniszterelnöki beszédet, hiszen Orbán Viktor a székelyföldi szabadegyetemen mindig spirituális útravalóval látja el követőit. Nem mellesleg az itt elhangzottak mások hergelésére vagy elborzasztására szintúgy alkalmasak.
Bár a NER prominensei egyértelműen Trump mellett tették le a garast, a WSJ szerint több vitás pont volt a két ország közt, amelyek aligha oldódtak meg mára.