szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívüli ülést kezdeményeztek hétfőre a katatörvény és a rezsicsökkentés csökkentése miatt az ellenzéki pártok, azonban az ülés - mivel csupán 48 képviselő jelent meg hétfőn a Parlamentben - határozatképtelen volt és nem is tartott tovább 45 percnél.

Foghíjas a parlamenti patkó: délután egy órakor, a rendkívüli ülés hivatalos kezdetén csupán az ellenzéki képviselők érkeztek meg az ülésterembe, a Fidesz és a KDNP képviselői közül senki nem volt hajlandó elmenni az ülésre. A miniszterelnök például nyaral.

Napirend előtti felszólalásában Kanász-Nagy Máté az LMP képviselője azt mondta, látnivaló, hogy mennyire veszi komolyan a kormány az emberek problémáit, hiszen az energia- és a klímaválság közepén azonnal cselekedni kellene, az ellenzék ezért hozta el javaslatait. A múlt héten azonban kijött egy felháborító rendelet szerinte, ami megkönnyíti a fakitermelést. Kanász-Nagy szerint a Fidesznek a környezetvédelem mindig púp volt a hátán, és még egy olyan kabinet sincs sehol az EU-ban, ami a vízhiány idején fakivágásba kezdene. Kanász-Nagy öt pontban foglalta össze stratégiájukat:

  1. Paks 2-t le kell állítani,
  2. minden értelmetlen, logikátlan, a megújuló energiákra való korlátozást fel kell oldani az országban,
  3. épületszigetelési programot kell indítani, évente 100 ezer lakóingatlant lehetne szigetelni, ez jelentené a valós rezsicsökkentést,
  4. a kormánynak támogatnia kell a magyar háztartásoknak például napelemek telepítésére - önerő nélkül,
  5. be kell vezetni a klímabérletet, ennek a lényege, hogy 5000 forintért lehetne használni a MÁV, a Volán és a BKV járatait országszerte.

 

Veres Viktor

Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője szerint a kormány politikai hibái, bűnie előbb-utóbb visszaütnek a lakosságra, most pedig egyszerrű zúdul vissza minden, kiszámíthatatlan lett az élet Magyarországon, a kormány pedig azt szeretné elhitetni, hogy mindez külső hatásra történik, Berki szerint azonban a megoldás egyszerűbb: az Orbán-kormány összes korábbi döntése hibás volt. Stratégiai hiba volt szerint az ország energiaellátását az oroszokra bízni, átjátszani a földeket a fideszes haveroknak, valamint hiba volt a klímaválság eltagadása is. Hiba volt a szélerőművek tiltása is - emelte ki Berki. A be nem tartott ígéretek áldozata a rezsicsökkentés is - mondta a képviselő, aki szerint az sem igaz, hogy erre nem figyelmeztette korábban senki a kormányt. A képviselő szerint a kormány ahelyett, hogy megoldanák a problémákat, újakat generálnak a rezsicsökkentés csökkentésével és az üzemanyagársapka részleges kivezetése. A 40 százalékot közelíti Berki szerint az élelmiszerinfláció (a G7 szerint csak a 34-et), a választás lehetősége a kormányé, a számlát pedig az emberek állják. Berki felszólalása végén megköszönte a fideszeseknek, hogy "eljöttek az ülésre".

Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke azt mondta, két ok miatt jött el az ülésre: az egyik, hogy baj van, és jó lenne, ha mindenki elkezdene dolgozni végre. A mai nap azonban szerinte bohózat, hiszen a Fidesz nem jött el. A baj azonban az elmúlt évtizedek elrontott gazdaságpolitikájának következménye Toroczkai szerint. Világraszóló áfánk van - mondta a képviselő, majd hozzátette, hogy az áfát az Orbán-kormány emelte 27 százalékra 2012-ben. Korábban sem volt rendben a 25 százalékos áfa - mondta Toroczkai, majd elkezdte szurkálni a folyamatosan bekiabáló ellenzékieket az MSZP 2002 és 2010 közöti gazdaságpolitikája miatt. Emiatt a DK-s és MSZP-s képviselők folyamatosan bekiabáltak, nagy a zavargás volt a padsorokban. A Mi Hazánk elnöke szerint azért jutott ide az ország, mert a Fidesz és a balliberálisok váltógazdasága ide juttatta az országot, de itt vannak ők, mint a harmadik út. Szerinte változtatni kell a gazdaságpolitikát, hiszen a baloldal mindig ugyanazt csinálta, mint a Fidesz, például a multikat támogatták a magyar kkv-k helyett. Közben a DK-s képviselők folyamatosan bekiabálnak, zavarják Toroczkait, de nem sok sikerrel, ő gond nélkül beszél tovább. Orbán nincs itt, teljesen feleslegesen jöttünk ma el - mondta Toroczkai, aki elmondása szerint szeptember elsejéig adott ultimátumot Orbánnak, a kérdés csak az, hogy az ellenzék cirkuszol-e tovább, vagy hajlandó dolgozni, együttműködni velük.

 

Veres Viktor

Kunhalmi Ágnes, a szocialisták képviselője felszólalása elején megjegyezte, hogy a Fidesz nincs a parlamentben, de szatelitpártjuk igen. Az MSZP szerint áremelésre nincs szükség, az áramnál Paks 12 forintos árammal el tudná látni az országot, a gáznál pedig a Gazprom szerzdőése elméletileg biztosítja, hogy ne emelkedjen a gáz ára. Kunhalmi feltette a költői kérdést: ha nem tudott Orbán fix, olcsóbb árat intézni, akkor minek járt az elmúlt 12 évben Vlagyimir Putyin nyakára? Túlzott energiafogyasztásra kényszeríti a családokat a mostani gazdaságpolitika Kunhalmi szerint, azonban az elhanyagolt nyílászárók miatt többen az utcát fűtik. Azonnal lépni kell, mert megjelent a magas rezsitől való félelem - követelte a parlamentben az MSZP-s képviselő. Kunhalmi szerint a rezsitől való félelem már megjelent az ingatlanpiacon is. A szocialisták szerint uniós forrásból lehetséges a lakások korszerűsítése, önerő nélkül is.

Gelencsér Ferenc, a Momentum frakcióvezetője és elnöke azzal kezdte, reméli, hogy a kamera mutatja, milyen üres a parlament (szpojlerezünk: csak ritkán, akkor is csak másodpercekre). Gelencsér szerint a fideszes képviselők nincsenek a helyükön, de azért a fizetésüket felveszik, a Fidesz közben káoszkormányzást végez, hiszen tudatosan gyengítik a forintot, és emelik a rezsit is, hiába beszélnek a családok védelméről, amikor folyamatosan ellenük cselekszenek. Tudják, hogy hányan mennek tönkre, hogy hányan nem fognak tudni enni? - tette fel a költői kérdést a Momentum elnöke. Persze, tudjuk, hogy mit gondolnak fentről: hogy a kisvállalkozók adócsalók, narkósok, ezt gondolja ma a miniszterelnök, ezt gondolja minden olyan kormánypárti képviselő, aki nem jött ma el - gondolja Gelencsér. Azt üzenik a fiataloknak, hogy ne menjenek egyetemre, mert a kollégium és az albérlet drága, a kisvállalkozóknak pedig azt, hogy menjenek külföldre, mert itt nem tudnak dolgozni - tette hozzá. Azonban szerinte mindannyian emlékezni fogunk a szociális katasztrófa előtt az üresen kongó fideszes padsorokra.

Z. Kárpát Dániel szerint az Orbán-kormány pluszbevételt könyvelhet el a rezsiszámlák miatt. Ő is az áfáról beszél, sokadjára emlegetve fel az alapvető élelmiszerek áfáját, átmenetileg szerint nulla százalékos kulcs kellene, a válság után ezt öt százalékon kellene maximalizálni. Kigazdálkodhatatlan tételekről van szó - mondta a képviselő, amikor a gyermeket nevelők költségeiről beszélt. Az év első felében már 800 milliárd forinttal több áfát szedtek be, mint korábban valaha - emelte ki Z. Kárpát, aki szerint idén sokkal több áfát akarnak beszedni, mint bármikor. A képviselő annyit kért, hogy ha mást nem is, akkor legalább a családvédelmi intézkedéseket fogadják el.

Arató Gergely szerint az, hogy nem jöttek el az ülésre a Fidesz és a kormány tagjai, jól jelzi, hogy hogyan vezetik ezt az országot, mutatja azt, hogy a Fideszre nem számíthat az ország. Az országnak szüksége lenne a vezetőire, hiszen amíg ők nyaralnak, az ország nagy része rémülten nézi a megszorításokat, rettegve várja a számlákat - mondta Arató. Ilyen helyzetben nem eljönni az ülésre cserbenhagyás, árulás, felelőtlenség szerinte. Felelős kormány nincs, felelős ellenzék azonban szerinte igen, hiszen ők itt vannak, most is arra készülnek, hogy a Fidesz csődje után számíthassanak rájuk a most lehetetlen helyzetbe került emberek. A DK határozati javaslatot nyújtott be, hogy a rezsiemelésre vonatkozó rendeletet vonják vissza és kezdejenek tárgyalásba egy igazságos rezsicsökkentés kialakítása érdekében. Európa egyik legmagasabb gázára van most Magyarországon. Arató felszólalását a Mi Hazánk képviselőinek beszólogatása zavarja: "legalább a könnygázt ingyen adtátok!" - hallatszott tisztán, amivel a bekiabáló valószínűleg 2006-ra utalt. Ki keres az emberek nyomorúságán? - teszi fel a költői kérdést Arató, de nem válaszolt rá. A kampányban szerinte a Fidesz hazudott: nem véd meg senkit és semmit a saját vagyonán kívül. A védelem a mai ellenzék feladata lesz. Készülünk - zárta felszólalását Arató.

Arató volt az utolsó, aki napirend előtt akart felszólalni.

A napirendi ajánlást ugyan szinte minden képviselő elfogadta, azonban a parlament nem határozatképes az elnök szerint. Kocsis Máté és Simicskó István frakcióvezetők levélben jelezték, hogy szavazógépes jelenléti szavazást kértek, ezt a jelenlévők elfogadták, így kiderült, hogy a teremben 48-an vannak, így biztosan nem határozatképesek. Az elnök jelezte, hogy ma nem lát lehetőséget arra, hogy határozatképes legyen az Országgyűlés, így a napirend egyetlen pontja sem tárgyalható. Az elnök ezt követően lezárta az ülést, majd mindenkinek kellemes nyaralást, jó feltöltődést kívánt.

Itt írtunk részletesen arról, mi várható a parlament hétfői ülésén:

Hétfőn lesz a rendkívüli parlamenti ülés, ahol az ellenzék magára marad válságenyhítő javaslataival

A rendkívüli ülésnapon a hatpárti ellenzék saját, „a megélhetési válságot enyhítő" intézkedéscsomagját tárgyalnák - benne például a kataszigorítás és a rezsiemelés visszavonásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!