Tetszett a cikk?

A kormány péntek este több rendeletet tett közzé a rezsi új rendszerével kapcsolatban.

A kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó központi költségvetési szervek egyedi kormányhatározatban meghatározott mértékig túlléphetik a földgázbeszerzésre megállapítot kiadási előirányzatukat, Ez a túllépés egészségügyi, illetve bentlakásos szociális és gyermekvédelmi intézmények esetében a 2021-es fogyasztás 100%-a lehet, másoknál 75% - olvasható a Magyar Közlöny pénteki számában megjelent rendeletek egyikében. Mindez csak a kormány alá rendelt intézményekre vonatkozik, tehát önkormányzatiakra nem.

Könnyebb lesz kedvezményes árú földgázt venni a többlakásos házak számára.

Ha egy társasháznak, lakásszövetkezetnek nem minősülő ingatlanon belül több, de legfeljebb négy önálló lakás taláható, az önkormányzat jegyzője kérelemre 8 napon belül hatósági bizonyítványt állít ki a „lakás rendeltetési egységek” számáról, és ennek alapján a lakossági felhasználókra érvényes kedvezményes áron vehetik a földgázt.

A júliusi rendelet még kizárta ebből az ilyen fogyasztási közösségeket, ezzel a többgenerációs házakban élők nehéz helyzetbe kerültek.

Ha egy tulajdonközösség társasházzá akar alakulni, de ehhez valamelyik tulajdonos nem akar hozzájárulni, az emiatt indított per kezdetétől szintén a kedvezményes tarifa érvényes. Ez úgy fog működni, hogy a bíróság értesíti a perindításról az ingatlanügyi hatóságot, az pedig az ingatlan egyetemes gázszolgáltatóját, amely a következő hónap elsejétől alkalmaza az alacsonyabb árat. Ha azonban a bíróság a tulajdonostárssal szemben benyújtott keresetlevelet visszautasítja, az eljárást megszünteti vagy a keresetet elutasítja, vagyis a társasházzá alakulás nem sikerül, akkor visszamenőlegesen el kell számolni a magasabb tarifa szerint.

Ugyancsak megkönnyítik a közös tulajdonban álló épületrészre napkollektor, napelemes rendszer telepítéséről és üzemeltetéséről szóló döntést: eddig ehhez a közgyűlésen az összes tulajdoni hányad szerinti, legalább 75%-os többségével rendelkező tulajdonostársak (tehát nem csak a jelenlévők) igenlő szavazata kellett, ezentúl viszont ehhez az egyszerű többség is elég lesz, pontosabban az új rendelet úgy fogalmaz, hogy a telepítést a közgyűlés „a jelen lévő tulajdonostársak tulajdoni hányada több mint felének szavazatával megtilthatja”.

Egy további új rendelet a vállalkozásokról szól: „a villamosenergia- és földgáz kereskedelmi engedélyes társaságok a gazdasági társaságok részére történő ajánlatadás során a vállalkozások folyamatos energiaellátása érdekében tekintettel kell, hogy legyenek a kockázatkezelési szempontokon túl a gazdasági társaságok korlátos biztosítéknyújtási képességére abban az esetben is, ha ezzel a fogyasztók gazdasági erejét (hitelképességét) és biztosítéknyújtási képességét meghaladó mértékben vállalnak fel nemfizetési kockázatot”. Hogy az energia- és földgázkereskedőknek ki fizeti meg az ilyen túlzott kockázatvállalás miatt esetleg keletkező kárait, arról a jogszabály nem szól.

Mindezek a rendeletek a háborús veszélyhelyzet végéig maradnak hatályban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!