szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lódarázs csípte meg a kisfiút, akinek a védőnő adta be az adrenalininjekciót.

Egy szentendrei általános iskolában kapott allergiás rohamot egy kisfiú, akit az intézmény udvarán csípett meg egy lódarázs a múlt héten – írja a 24.hu. A gyerek bőre hamarosan viszketni kezdett és felhólyagosodott, majd a szája is feldagadt. Miután a tanító felismerte a tüneteket, az iskola orvosi rendelőjébe vitte a diákot, ahol a védőnő beadta az anafilaxiás sokkot visszafordító adrenalin tartalmú injekciót.

Az Epipennek is nevezett injekciós tollról januárban indult szélesebb párbeszéd, miután egy újpesti iskolában életét vesztette egy mogyoróallergiás gyerek. Ezután egyre több iskola és önkormányzat szerezte be az életmentő eszközt, a Momentum pedig költségvetési módosító javaslatot nyújtott be azért, hogy elérhető legyen minden közoktatási intézményben. Minisztériumi döntés egyelőre nem született a kérdésben.

A szentendrei iskolába az idei tanévkezdés előtt érkezett két – egyenként 16-20 ezer forintba kerülő – Epipen, ezzel párhuzamosan pedig az iskolaorvos és a védőnő oktatást tartott a tanári karnak a használatáról. A 24.hu-nak nyilatkozó orvos azt mondta, ezeket a képzéseket évente meg kellene tartani, hogy a pedagógusok is felkészültek legyenek egy anafilaxiás sokk beálltakor.

A mentőket akkor is hívni kell, ha ilyen injekciót használnak, az allergiás rohamnak ugyanis előfordulhat második hulláma, ahol mindenképp szakképzett segítségre van szükség.

„Volt, hogy kihánytam a tortát, mert halálfélelmem volt" - anafilaxiás gyerekek Magyarországon

Magyarországon a legújabb becslések szerint több mint 25 ezer gyereknek kell együtt élnie anafilaxiás allergiával. De milyenek a mindennapok, ha valakinek még az is életveszélyt jelent, ha mellette mogyorót esznek? A Deutsche Welle magyar stábja ennek járt utána.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!