Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Nem látják a tanárok a logikát abban, miért most ül le velük az oktatási kormányzat egyeztetni és azt sem, hogy milyen logika alapján válogatták ki a meghívottakat a pénteki csúcstalálkozóra. A programról csak a legalapvetőbb információkat közölték, lesz ebéd és a tervek szerint 14 órakor végeznek. A sajtó nem vehet részt az eseményen.

Talán még sosem volt olyan formátumú oktatáspolitikai esemény Magyarországon, mint amire pénteken sor kerül Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Az oktatási kormányzat legmagasabb szinten ül le több száz iskolaigazgatóval és tanárral konzultálni, közöttük sok olyannal is, akik hónapok óta tiltakoznak, sztrájkolnak. Illetve annyi biztos, hogy szétküldtek meghívót számtalan iskola számtalan igazgatójának, ki tudja, milyen szempontok alapján válogatva, hogy „az oktatás ügyét érintő kérdésekről” tárgyaljanak.

Sem a formát, sem az időzítést nem értik a hvg.hu által megkeresett pedagógusok, az egyetlen, amit igen, az a program körüli titkolózás. Néhány információmorzsa azért így is kiderült a holnapi giga-köznevelési dzsembori körülményeiről.

Program nincs, ebéd lesz

„Azt mondták, hogy háromnegyed órával korábban érkezzünk meg és vigyünk személyit. A programról viszont nem tudok semmit, a levélben csak az időpont és a cím volt megadva” – mondta az egyik meghívott lapunknak. Semmi nem derült ki ugyanis a meghívókból arról, hogy kik és milyen körülmények között szólalhatnak fel és mi alapján válogatják ki őket.

„December 16–án pénteken az oktatás ügyét érintő kérdések megtárgyalására konzultációt hívunk össze – ez volt benne szó szerint” – mondta egy másik pedagógus. Másokat viszont az igazgatójuk kérdezett meg, miután a tankerület vezetője azt kérte, „lehetőleg legyenek közöttük hangadók is". Azt is megtudták, hogy 14 óráig tart az esemény és lesz ebédszünet, sőt ebéd is a közel 500 fős meghívott szakmai közönségnek. A rendezvényre megpróbáltunk tudósítóként regisztrálni, de kérelmünkre a Belügyminisztérium úgy reagált, ez nem lehetséges, mert az esemény nem nyilvános.

„Az iskolaigazgatónk még a múlt héten kapott egy levelet, amiben megkérdezték, eljönne-e a rendezvényre és megkérték, hogy javasoljon témákat. Aztán a héten már azt közölték, hogy két kollégáját viheti magával. 3 perce lesz, hogy beszéljen, de ezt a jogot átruházhatja a tanár kollégákra is. Mi úgy tudjuk, hogy 20 felszólaló lesz összesen” – mesélte értesüléseit egy harmadik tanár a hvg.hu-nak, aki szintén ott lesz a pénteki konzultáción.

Reménykednek és gyanakodnak

Forrásaink legalábbis furcsának tartják a szakpolitikai kommunikáció dinamikáját. „Kiáll majd Pintér Sándor elénk, hogy „kirúgtam 13 kollégátokat, de akkor most beszélgessünk?” – mondja egyikük. „Egyik héten kirúgnak 8 tanárt, két héttel később pedig indítványozzák, hogy üljünk le beszélgetni. Hát azért van egy stichje így az egésznek” - veti fel ugyanazt egy másik tanár. Ő mindennek ellenére bizakodó: „Hogy az eddigiek után minek is adnánk esélyt bármire? Jogos, de azért mégis adjuk meg, én úgy gondolom. Hónapok óta azért tüntetünk, hogy álljanak szóba velünk. Az októberi kirúgások után csend volt részükről, aztán megint kirúgtak pár embert, aztán megint csend. Most legalább nincsen csend” – fűzte hozzá.

„Szerintem elmondják a központi álláspontot és meg fognak szólaltatni tanárokat is, de talán nem a leghangosabbakat. Nem tudom, ez mi alapján dől el. Nem hiszem, hogy lesz érdemi párbeszéd, de mégis remélem. Megpróbálok felkészülni, hogy ha megkérdezik, el tudjam mondani a véleményemet és akkor is, ha nem” – mondta egy forrásunk. Arra a kérdésre, hogy ez utóbbit milyen formában tervezi, azt mondta, megpróbál kreatív lenni.

Ki nyer ma?

Többen rendkívüli biztonsági intézkedésekre készülnek, akár arra is, hogy elveszik a telefonjaikat, vagy az internet elérhetőséget fogják árnyékolni a közszolgálati egyetemen, mások szerint viszont ez csak hangulatkeltés. „Volt, aki azt javasolta, hogy mindannyian olvassuk fel a 9 pontot, vagy leragasztják a szájukat, de én biztos nem csinálok ilyesmit. A 9 pontot egyébként is oda-vissza ismerhetik már a minisztériumban, mindenhol elmondtuk” – mondta forrásunk.

„A legutóbbi munkabeszüntetéseknek akkor volt értelme, ha bebizonyosodik, hogy felismerték, ennyi pedagógust már nem rúghatnak ki és inkább leülnek velünk tárgyalni” – mondta egy másik meghívott tanár.

Több forrásunk tart attól, hogy az egész konzultáció csak egy megrendezett színjáték, vagy hogy elsősorban a bérrendezésről lesz szó, „ami fontos, de a béremeléssel messze nem húzzák ki a gödörből az oktatást” – vélekedik. Mások szerint megpróbálják majd szembeállítani a közvélemény előtt a csendes többségből meghívott pedagógusokat a hangos kisebbséggel. A legtöbben viszont akár így, akár úgy, de nagyon kíváncsiak rá, hogy mi fog elhangzani ezen az egészen páratlan szakpolitikai eseményen, és ha ki is alakul egy eredményes, vagy legalább biztató párbeszéd, lesz-e annak bármilyen gyakorlati következménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!