szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ki lehet az a kínai összekötő, akiről Rétvári Bence azt állítja, hogy nincs közük hozzá, de mégis közös fotókon szerepel belügyi illetékesekkel, sőt egy belügyminisztériumi államtitkár korábban elismerően nyilatkozott róla.

Kínai újságok beszámolói alapján vonja kétségbe Rétvári Bence, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára parlamentben elmondott szavait Tompos Márton, a Momentum képviselője egy frissen feltöltött Facebook-videóban.

Az ellenzéki politikus, aki korábban a Budapesten a gyanú szerint illegálisan működő kínai rendőrőrsök ügyében is aktivizálta magát, nem volt elégedett azzal, hogy korábban, amikor a kínai rendőrőrsről kérdezte a Belügyminisztériumot, azt a választ kapta, hogy nem tudnak ilyen jelenlétről.

Momentum: „Megtaláltuk a budapesti kínai rendőrség összekötő tisztjét"

Egészen a közelmúltig Budapesten két helyen üzemelhetett olyan kínai "szolgáltató állomás", amelyeket jogvédők a kínai rendőrség illegálisan kihelyezett és a diaszpóra vegzálására is használt irodájaként azonosítottak. Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium mindazonáltal nem tud a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről.

Ezt követően szóban a parlamentben is rákérdezett a kínai magyar rendőri jelenlétre, konkrétan egy Vang Deqing nevű rendőr “összekötő tiszt” létére, amire Rétvári azzal felelt, hogy nem tudnak ilyen nevű emberről. Tompos viszont több kínai cikket is bemutatott, amikben olyan képek szerepelnek, amiken szerinte a kérdéses Van Deqing látható, amint a Belügyminisztériumban tárgyal, illetve több – Kínában készült – képen közösen szerepel Zsinka Andrással, a belügy személyi ügyekért felelős helyettes államtitkárával, aki egy 2017-es kínai beszámoló szerint méltatta a kérdéses kínai illető a magyar és kínai rendőrség közötti együttműködést elősegítő tevékenységét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

„Akár kínai származású magyarokat is célba vehetnek a titkos kínai rendőrőrsök emberei”

Nemcsak a Magyarországon élő kínai állampolgárok, de akár kínai hátterű magyar állampolgárok is célpontjai lehetnek a kínai rezsimnek, amely illegális módszereket alkalmaz, sőt akár emberrablásokat is elkövet, ha azt szeretné, hogy a célszemély visszamenjen Kínába – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Jing-Jie Chen, annak a madridi székhelyű Safeguard Defendersnek a kutatója, amely nemrég világszerte leleplezte az illegálisan működő kínai rendőrségi állomásokat. Budapesten két ilyen állomást azonosítottak, ezek rendszerint létező egyesületek fedésében működnek.

Dezső András Itthon

Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten a Belügyminisztérium tudta nélkül

Egészen a közelmúltig Budapesten két helyen üzemelhetett olyan kínai “szolgáltató állomás”, amelyeket jogvédők a kínai rendőrség illegálisan kihelyezett és a diaszpóra vegzálására is használt irodájaként azonosítottak. Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium mindazonáltal nem tud a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről. Egy titkosszolgálati témákra specializálódott szaklap a külföldön létrehozott kínai rendőrségi hálózat létrejöttét Kína első emberéhez, Hszi Csin-pinghez köti.