Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Simor András a Franco-diktatúrához hasonlította az Orbán-rendszert

A jegybank volt elnöke egy interjúban arról is beszélt, ha az ellenzék valahogy meg is nyerné a választást, a NER akkor is elcsalná az eredményeket.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Simor András a Franco-diktatúrához hasonlította az Orbán-rendszert

Akár Orbán Viktor haláláig is kihúzhatja a miniszterelnök által felépített rendszer, mondta Simor András közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke a legnagyobb izraeli online lapot kiadó Jediót Ahronót gazdasági portáljának, a héber nyelvű Calcalist-nek. Simor az Orbán-rendszer politikai és gazdasági sajátosságairól adott interjút, melyet a Telex szemlézett.

Az ezúttal egy szélsőjobboldali koalícióval újra Izrael élére került Benjámin Netanjáhu igazságügyi reformcsomagját sok izraeli alkotmányjogász és politikai elemző a NER-hez hasonló rendszerhez vezető lépésnek tartja, ezért most a kiemelkedő érdeklődés az orbáni berendezkedés iránt.

A magát „politikailag liberális, gazdasági értelemben konzervatív”-nak tartó Simor Orbánról azt mondta: "Amikor szemtől szemben találkoztunk, akkor kedves és udvarias volt velem. De ennek nem volt sok jelentősége, mert amint bezárult mögöttem az ajtó, a médiában azonnal támadni kezdett”. Simor 2007 és 2013 között volt az MNB elnöke, 2010 után a kamatpolitika és az antidemokratikus döntéshozatal miatt voltak konfliktusai Orbánnal. Azt mondja, állandó nyomás alatt állt, hogy mondjon le a jegybank éléről, és Orbán burkolt formában „segítséget” is ígért arra az esetre, ha mandátuma kitöltése előtt távozik.

Simor így festette le a NER utóbbi 13 évét az illiberális fordulattól tartó izraelieknek: a forint euróhoz viszonyított értéke a felére zuhant, a termelékenység alacsony, az innováció haldoklik, a gazdasági fejlődés megállt, az infláció uniós rekordértéken áll. A külföldi cégek nem emigráltak, de a magyar fiatalok igen.

A közgazdász szerint a NER-nek vannak pozitív mutatói, például GDP-növekedés, az export vagy az alacsony munkanélküliségi ráta, de a szép makroadatok mögött rekordszintű a korrupció, a munkavállalók joga sérült, az oktatás és az egészségügy lezüllött. Simor szerint a nemzetgazdaságok összeomlása lassú folyamat, de Magyarország esetében megállíthatatlannak látszik.

Simor beszélt a 2015 óta tartó rendeleti kormányzásról, a sajtó leuralásáról, és arról is, hogy Orbán akkor sem mond le a jogállamiságot csorbító intézkedéseiről, ha emiatt az ország EU-s pénzeket veszít. Szerinte az Orbán-rendszer sikerének legfőbb titka, hogy a magyarokat a rendszerváltás után egyedül a jólétük érdekelte, és Orbán a 2008-as világválság után közvetlen anyagi segítséget nyújtott a károsultaknak. A másik összetevő az, hogy a magyar nemzet nem szolidáris, könnyű megosztani, és uralkodni rajta. Nincs összefogás, pedig szerinte ez kell a kormányzat elleni sikeres harchoz.

Szerinte az ellenzék nagyjából esélytelen, de ha nyerne is a választáson, az eredményeket a rendszer elcsalná. Úgy látja, a NER-t csak valami nagy katasztrófa tudná megingatni, vagy Orbán halála, hasonlóan az évtizedeken át kormányzó spanyolországi Francisco Francóhoz vagy a portugál António de Oliveira Salazarhoz. Amikor a kérdező felvetette, hogy utóbbiak diktátorok voltak, korrupt és kegyetlen rendszerrel, Simor kitérően elmesélte, hogy egy barátja cégének strómanok 50 százalékos részesedés fejében „hosszútávú kormányzati megrendeléseket” ígértek, majd amikor a barátja az ajánlatot nem fogadta el, elkezdtek elmaradozni a kormányzati megrendelései, és a kieső bevételek miatt csődbe is ment a cége. Simor azt mondta, nehéz olyan gazdasági környezetben működni, ahol nehéz előrelátni a váratlan fordulatokat, ahol „bármikor kaphatsz egyet az arcodba”.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.